3 pomysły na Pisanki Wielkanocne [wzory]

Pisanki są znacznie starsze niż chrześcijaństwo. Zwyczaj malowania jajek znany był już za czasów cesarstwa rzymskiego. Co ciekawe sposoby ich barwienia nie zmieniły się od stuleci. Oczywiście coraz częściej sięgamy po chemiczne barwniki, ale to te naturalne często pozwalają na uzyskanie najpiękniejszych kolorów i wzorów pisanek wielkanocnych.

Czym barwić pisanki wielkanocne?

pisanki wielkanocne

Najpopularniejszym i najłatwiej dostępnym barwnikiem są łupiny z cebuli, które nadają pisankom pięknego brązowego koloru. Można też sięgnąć po inne naturalne barwniki. By uzyskać pożądany kolor należy gotować jajka w wywarze z dodatkiem:

 • soku z buraka, który barwi na różowo;
 • płatków bławatka nadających pisankom niebieskiego koloru;
 • kwiatu nagietka, który zmieni odcień skorupki na żółty;
 • łupin z orzecha włoskiego – zafarbują jaja na czarno.

Pomysły na ciekawe pisanki wielkanocne

pomysły na pisanki

Ugotowane w wywarze z naturalnymi barwnikami jajka wyglądają pięknie, ale warto dodatkowo pokombinować z wzorami lub natężeniem kolorów. Tym bardziej, że ozdabianie pisanek wielkanocnych może być świetną zabawą dla całej rodziny.

Pisanki wielkanocne we wzory

Najstarsza metoda rysowania wzorów na pisankach wielkanocnych opiera się na wykorzystaniu… świecy. Wystarczy, że końcem świeczki narysujesz dowolne kształty na jajku, by po wyjęciu z barwnika w tym miejscu powstały wzory. W podobny sposób możesz użyć kredek świecowych.

pisanki wielkanocne we wzory

Pisanki we wzory roślinne

By zrobić pisanki we wzory będziesz potrzebować:

 • 4 naczyń z wodą;
 • 4 kolorów barwników spożywczych;
 • listków koniczyny lub natki pietruszki;
 • gaza lub kawałek rajstop;
 • kilku jajek

Listki koniczyny albo natki pietruszki namocz w wodzie i przyklej do jajek. By przykleić listki do skorupki możesz też użyć kleju. Liście układaj pojedynczo lub po kilka na jednym jajku. Następnie owiń jajka kawałkiem rajstopy, którą zawiążesz na końcu. Każde jajko zamocz na kilka minut w wodzie z barwnikiem. Wyjmij jajka i ułóż na papierowym ręczniczku. Rozetnij pończochę i zdejmij listek. Gdy pisanka wielkanocna wyschnie, będzie gotowa.

Pisanki ombre

pisanki ombre

Cieniowane pisanki ombre wyglądają naprawdę efektownie. A ich zrobienie jest bardzo proste. Przygotuj:

 • jajka;
 • wysokie i wąskie naczynie, np. szklanka;
 • wodę z barwnikiem;
 • drugi pojemniczek.

Do wysokiego naczynia wlewamy odrobinę bardzo intensywnego barwnika i wkładamy do niego jajko. Następnie co kilka minut dolewamy odrobinę wody rozcieńczając barwnik. I tak do momentu, aż woda przykryje całe jajo. Po wyjęciu okaże się, że kolor na pisance jest ładnie wycieniowany i wygląda jak ombre.

Możesz też włożyć wszystkie jaja do pojemnika z barwnikiem, a następnie wyjmować je po upływie różnego czasu. W ten sposób także uzyskasz ciekawy efekt ombre: każda z pisanek wielkanocnych będzie miała inny odcień! Zanim ułożysz cieniowane pisanki w koszyczku, wysusz je na papierowym ręczniku lub chusteczkach.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: 3 pomysły na Pisanki Wielkanocne [wzory]

 1. Że ja nie wpadłam na ten pomysł ze świecami! Przecież to takie proste XD dzięki za ten pomysł!

  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo