Objawy Omikronu u dzieci mogą być nietypowe. Na co zwrócić uwagę?

Chociaż V fala zachorowań wyraźnie słabnie i spada liczba hospitalizacji, to jednak chorych wciąż nie brakuje. Jak informują eksperci, Omikron może wywoływać nieco inne objawy niż dotychczasowe mutacje wywołujące Covid, zwłaszcza u dzieci. W związku z czym dużo łatwiej je przeoczyć i nie zareagować w odpowiednim momencie. Czy może być dla nich szczególnie niebezpieczny? Na co zwrócić uwagę? Na jakie objawy Omikronu u dzieci trzeba być szczególnie wyczulonym?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Z danych wynika, że Omikron jest zdecydowanie bardziej zaraźliwy od dotychczas dominującej Delty.
 • Większa zaraźliwość może oznaczać więcej przypadków wśród dzieci. Szczególnie że tę grupę wiekową cechuje nikły procent wyszczepienia.
 • Do charakterystycznych objawów Omikrona u dzieci należą: ból gardła, ból głowy, ból mięśni, podwyższona temperatura ciała, zmęczenie, zatkany nos/katar, drapanie w gardle. Do niespecyficznych symptomów lekarze zaliczają: wysypkę i świszczący kaszel.

Nowa mutacja

V fala pandemii dała nam się wszystkim mocno we znaki i przyniosła niespotykane dotąd rekordy zakażeń Covid-19. Aktualnie obserwujemy wyraźne osłabienie siły wirusa, który rozprzestrzenia się już zdecydowanie wolniej i nie tak intensywnie. Wszystko wskazuje na to, że z każdym dniem będziemy wracać do normalności. Nadal jednak chorych nie brakuje, szczególnie wśród najmłodszych. Jak informują lekarze, dzieci bardzo często przechodzą Covid łagodnie lub całkowicie bezobjawowo, ale zdarza się, że trafiają do szpitali z powodu ciężkich powikłań (PIMS).

Według specjalistów Omikron niesie za sobą nieco mniejsze ryzyko poważniejszego przebiegu Covid-19. Wciąż jednak ciężkie przechorowanie i wystąpienie groźnych powikłań jest możliwe. Dlatego eksperci nadal gorąco zachęcają do szczepień, które jako jedyne mogą chronić nas i nasze dzieci przed konsekwencjami choroby.

Sprawdź: 400 zł na żłobek. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do żłobka?

Objawy Omikronu u dzieci

Z każdym dniem rośnie liczba dzieci zakażonych nowym wariantem wirusa. W związku z czym warto wiedzieć, jak może przebiegać Covid-19 wywołany Omikronem i co może wskazywać na zakażenie. U większości najmłodszych obserwuje się objawy typowe dla grypy lub przeziębienia. W przypadku niektórych dzieci lekarze zanotowali jednak dwa dosyć niespecyficzne symptomy. Jednym z nich jest czerwona wysypka – występująca przede wszystkim na rękach, nogach i brzuchu – która może się utrzymywać nawet kilka tygodni. Drugim specyficznym objawem są niekontrolowane napady świszczącego kaszlu, podobnego do tego, który pojawia się przy zapaleniu krtani. Pojawia się on zwykle po kilku dniach od wystąpienia pierwszych objawów i jest dla malucha bardzo męczący.

Omikron objawy u dzieci:

 • ból gardła,
 • ból głowy,
 • ból mięśni,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • zmęczenie,
 • zatkany nos/katar,
 • drapanie w gardle,
 • w niektórych przypadkach także: wysypka, świszczący kaszel.

Niektóre dzieci zakażone Omikronem narzekają także na dolegliwości ze strony układu pokarmowego – ból brzucha, wymioty, biegunka.

Co ciekawe, dotychczas jednym z najbardziej charakterystycznych objawów Covid-19 była utrata węchu i smaku. Okazuje się, że Omikron powoduje ją znacznie rzadziej, dlatego dużo łatwiej pomylić go z innym schorzeniem.

Nowym objawem, którego wcześniej nie obserwowaliśmy, jest zapalenie krtani. Kilkumiesięczne dzieci mają problem z karmieniem i gorączkują. Często jednocześnie zakażają się SARS-CoV-2 i rotawirusami. Cierpią dodatkowo na biegunki, wymioty i gorączki. Są odwodnione i osłabione

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Pandemia

Jak rozcieńczyć spirytus do 70% (z 95%)?

Roztwór spirytusu niegdyś używany przez amatorów domowych trunków oraz młodych rodziców do przemywania pępka noworodka, w czasie pandemii koronawirusa trafił do większości domów. Jak rozcieńczyć spirytus do 70% z 95%...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general