Tęczowe dziecko: co to oznacza? Kim jest tęczowa mama?

Coraz więcej kobiet postanawia przełamać i decyduje się opowiedzieć o bolesnych doświadczeniach związanych ze stratą ciąży. Pojawiają się także liczne historie mówiące o ciążowych komplikacjach, traumatycznych porodach czy trudnych połogach. Okazuje się, że utrata nienarodzonego dziecka to doświadczenie łączące wiele kobiet. W tych opowieściach powraca czasem określenie tęczowe dzieci. Kim są? Tęczowe dziecko – co to oznacza?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Tęczowe dziecko to określenie nadawane maluchom, które przyszły na świat po tym, jak ich rodzice doświadczyli już bolesnej straty dziecka.
  • Tęczowe dzieci narodziły się w rodzinach, w których kiedyś doszło do poronienia, obumarcia płodu lub przedwczesnego porodu zakończonego śmiercią malucha.
  • Tęczowa mama to określenie zarezerwowane dla matki, która urodziła dziecko, ale zmierzyła się kiedyś ze stratą ciąży lub nowo narodzonego malucha.

Tęczowe dziecko: co to znaczy?

Tęczowymi dziećmi określa się maluchy, które przyszły na świat po wcześniejszych trudnych doświadczeniach rodziców związanych ze stratą, np. poronieniach czy przedwczesnych porodów zakończonych śmiercią dziecka. Określenie to ma charakter symboliczny i ma przywoływać na myśl pozytywne emocje kojarzące się z tęczą, przede wszystkim nadzieję.

Po każdej burzy wychodzi w końcu słońce, pojawia się światło i różnokolorowa tęcza, przynosząca ulgę i poczucie spokoju po gwałtowanych przeżyciach. Do tego nawiązuje określenie “tęczowe dziecko”, które również może przynieść pewne ukojenie i dać nadzieję, że nawet po najbardziej bolesnych i traumatycznych wydarzeniach czeka nas jeszcze radość i szczęści – tak jak po burzy pojawia się tęcza. Oczywiście narodziny tęczowego dziecka nie sprawią, że rodzice zapomną o stracie, nie ukoją w pełni ich bólu, a noworodek nie zastąpi im zmarłej pociechy, ale z pewnością może złagodzić cierpienie i dać nadzieję na szczęśliwe jutro.

Zobacz: 8 badań, które powinna zrobić przyszła mama

Tęczowa mama: ciąża po stracie

Jak wynika z opowieści kobiet oraz statystyk, strata ciąży to doświadczenie łączące bardzo wiele rodzin na całym świecie. Poronienia, śmierć nienarodzonych dzieci w łonie matki czy przedwczesne porody zakończone śmiercią maluszka to niestety zdarzenia dość częste. Czasami są wynikiem komplikacji, których nie sposób było wcześniej przewiedzieć, ale równie często nie da się znaleźć i wskazać dokładnych przyczyn tak tragicznego obrotu spraw.

Rodzice zmarłego maluszka mierzą się nie tylko z bolesną traumą i ogromnym cierpieniem, lecz także poczuciem niesprawiedliwości. Decyzja o kolejnej ciąży wiąże się dla nich z dylematem podszytym lękiem i niepokojem. Kobiecie, która ma za sobą trudne doświadczenie straty, w następnej ciąży stale towarzyszy strach i stres o nienarodzonego maluszka. Trzeba jednak pamiętać, że poronienie czy obumarcie nie przekreśla szans na zostanie rodzicami w przyszłości, chociaż oczywiście zawsze stanowi dla rodziny wielką tragedię.

Mianem tęczowych rodziców określamy tych rodziców, którym urodziło się dziecko, po wcześniejszej stracie ciąży lub śmierci nienarodzonego malucha. Narodziny te dają nadzieję i radość po momentach pełnych cierpienia i bólu, jak tęcza, która przynosi szczęście po burzy. Oczywiście odczuwanie radości z powodu pojawienia się bobasa w żaden sposób nie osłabia pamięci o zmarłym maluszku i nie zatrze bolesnych uczuć i wspomnień związanych ze stratą. Wydaje się jednak, że “tęczowe dziecko” najtrafniej odzwierciedla uczucia matki, która odczuwa niewyobrażalną radość, ale jednocześnie nie może całkowicie uciec od gwałtownych przeżyć i bolesnych wspomnień.

Zobacz: Poronienie – dlaczego niektóre ciąże, nie mają szans na szczęśliwe rozwiązanie?

Rodzice pytają o tęczowe dzieci – co to znaczy?

Co to znaczy tęczowe dziecko?

Dziecko tęczowe to wyrażeniem, którym określa się noworodki narodzone w rodzinach mających za sobą bolesne doświadczenie związane ze stratą dziecka (poronienia, obumarcia płodów czy przedwczesne porody prowadzące do śmierci).

Rainbow baby – co to znaczy?

“Rainbow baby” to angielskie określenie, którego polskim odpowiednikiem jest właśnie “tęczowe dziecko”.

Sprawdź też: Ciąża obumarła – objawy, przyczyny. Po czym poznać że ciąża obumarła?

Dodaj komentarz

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo