Tęczowe dziecko: co to oznacza? Kim jest tęczowa mama?

Coraz więcej kobiet postanawia przełamać i decyduje się opowiedzieć o bolesnych doświadczeniach związanych ze stratą ciąży. Pojawiają się także liczne historie mówiące o ciążowych komplikacjach, traumatycznych porodach czy trudnych połogach. Okazuje się, że utrata nienarodzonego dziecka to doświadczenie łączące wiele kobiet. W tych opowieściach powraca czasem określenie tęczowe dzieci. Kim są? Tęczowe dziecko – co to oznacza?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Tęczowe dziecko to określenie nadawane maluchom, które przyszły na świat po tym, jak ich rodzice doświadczyli już bolesnej straty dziecka.
  • Tęczowe dzieci narodziły się w rodzinach, w których kiedyś doszło do poronienia, obumarcia płodu lub przedwczesnego porodu zakończonego śmiercią malucha.
  • Tęczowa mama to określenie zarezerwowane dla matki, która urodziła dziecko, ale zmierzyła się kiedyś ze stratą ciąży lub nowo narodzonego malucha.

Tęczowe dziecko: co to znaczy?

Tęczowymi dziećmi określa się maluchy, które przyszły na świat po wcześniejszych trudnych doświadczeniach rodziców związanych ze stratą, np. poronieniach czy przedwczesnych porodów zakończonych śmiercią dziecka. Określenie to ma charakter symboliczny i ma przywoływać na myśl pozytywne emocje kojarzące się z tęczą, przede wszystkim nadzieję.

Po każdej burzy wychodzi w końcu słońce, pojawia się światło i różnokolorowa tęcza, przynosząca ulgę i poczucie spokoju po gwałtowanych przeżyciach. Do tego nawiązuje określenie “tęczowe dziecko”, które również może przynieść pewne ukojenie i dać nadzieję, że nawet po najbardziej bolesnych i traumatycznych wydarzeniach czeka nas jeszcze radość i szczęści – tak jak po burzy pojawia się tęcza. Oczywiście narodziny tęczowego dziecka nie sprawią, że rodzice zapomną o stracie, nie ukoją w pełni ich bólu, a noworodek nie zastąpi im zmarłej pociechy, ale z pewnością może złagodzić cierpienie i dać nadzieję na szczęśliwe jutro.

Zobacz: 8 badań, które powinna zrobić przyszła mama

Tęczowa mama: ciąża po stracie

Jak wynika z opowieści kobiet oraz statystyk, strata ciąży to doświadczenie łączące bardzo wiele rodzin na całym świecie. Poronienia, śmierć nienarodzonych dzieci w łonie matki czy przedwczesne porody zakończone śmiercią maluszka to niestety zdarzenia dość częste. Czasami są wynikiem komplikacji, których nie sposób było wcześniej przewiedzieć, ale równie często nie da się znaleźć i wskazać dokładnych przyczyn tak tragicznego obrotu spraw.

Rodzice zmarłego maluszka mierzą się nie tylko z bolesną traumą i ogromnym cierpieniem, lecz także poczuciem niesprawiedliwości. Decyzja o kolejnej ciąży wiąże się dla nich z dylematem podszytym lękiem i niepokojem. Kobiecie, która ma za sobą trudne doświadczenie straty, w następnej ciąży stale towarzyszy strach i stres o nienarodzonego maluszka. Trzeba jednak pamiętać, że poronienie czy obumarcie nie przekreśla szans na zostanie rodzicami w przyszłości, chociaż oczywiście zawsze stanowi dla rodziny wielką tragedię.

Mianem tęczowych rodziców określamy tych rodziców, którym urodziło się dziecko, po wcześniejszej stracie ciąży lub śmierci nienarodzonego malucha. Narodziny te dają nadzieję i radość po momentach pełnych cierpienia i bólu, jak tęcza, która przynosi szczęście po burzy. Oczywiście odczuwanie radości z powodu pojawienia się bobasa w żaden sposób nie osłabia pamięci o zmarłym maluszku i nie zatrze bolesnych uczuć i wspomnień związanych ze stratą. Wydaje się jednak, że “tęczowe dziecko” najtrafniej odzwierciedla uczucia matki, która odczuwa niewyobrażalną radość, ale jednocześnie nie może całkowicie uciec od gwałtownych przeżyć i bolesnych wspomnień.

Zobacz: Poronienie – dlaczego niektóre ciąże, nie mają szans na szczęśliwe rozwiązanie?

Rodzice pytają o tęczowe dzieci – co to znaczy?

Co to znaczy tęczowe dziecko?

Dziecko tęczowe to wyrażeniem, którym określa się noworodki narodzone w rodzinach mających za sobą bolesne doświadczenie związane ze stratą dziecka (poronienia, obumarcia płodów czy przedwczesne porody prowadzące do śmierci).

Rainbow baby – co to znaczy?

“Rainbow baby” to angielskie określenie, którego polskim odpowiednikiem jest właśnie “tęczowe dziecko”.

Sprawdź też: Ciąża obumarła – objawy, przyczyny. Po czym poznać że ciąża obumarła?

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general