Ile dzieci miała królowa Elżbieta II? Wszystkie ciąże monarchini utrzymywane były w ścisłej tajemnicy. Dlaczego je ukrywała?

Chociaż królowa Elżbieta przez dekady była jedną z najważniejszych i najbardziej znanych kobiet na świecie, to jednak bardzo starała się w miarę możliwości chronić swoją prywatność. Podczas wystąpień publicznych była zawsze bardzo oficjalna i powściągliwa w okazywaniu uczuć. Szczególnie zależało jej jednak na utrzymaniu w tajemnicy swoich ciąż. W mediach i wśród publicznych sesji rodziny królewskiej próżno szukać zdjęć monarchini w stanie błogosławionym. Królowa Elżbieta II – ile miała dzieci?

Ile miała dzieci królowa Elżbieta II?

Tradycja i obyczaje były niezwykle ważnymi elementami w życiu królowej Elżbiety II. Przez cały okres swojego panowania z ogromną starannością starała się przestrzegać protokołu brytyjskiej monarchii. Respekt budziła nie tylko swoją pozycją, ale także sposobem bycia – zawsze oficjalna, poważna i bardzo powściągliwa w okazywaniu uczuć. Według niektórych zachowywała się tak również w sytuacjach prywatnych. Ponoć w kontaktach z rodziną bywała dosyć chłodna i rzadko okazywała czułość, nawet własnym dzieciom.

Wszystko dlatego, że w momencie objęcia tronu całe swoje życie postanowiła poświęcić państwu i służbie Wielkiej Brytanii. Nie bez znaczenia jest również fakt, że sama królowa wychowała się w zupełnie innych czasach, kiedy protokół i etykieta miały jeszcze większe znaczenie niż dzisiaj. Gdy Elżbieta II dorastała, monarchia całkiem inaczej podchodziła także do kwestii narodzin dzieci. Ciąża w rodzinie królewskiej była wówczas tematem tabu – nie mówiono o niej publicznie, nie pokazywano zdjęć zaokrąglonego brzuszka w mediach, a stan błogosławiony był skrzętnie ukrywany. Podobnie było w przypadku Elżbiety II, która mimo że była matką aż czwórki dzieci, to nie ma ani jednego zdjęcia z okresu ciąży.

Gdy Elżbieta II spodziewała się pierwszego dziecka w 1948 roku, jeszcze przed objęciem tronu, nikt oficjalnie nie informował mediów. W prasie pojawił się tylko lakoniczny komunikat o treści: „Jej Królewska Wysokość, księżniczka Elżbieta, nie podejmie żadnych publicznych zobowiązań od końca czerwca”. Następnie aż do rozwiązania królowa przebywała w jednej ze swoich posiadłości i nie pokazywała się publicznie. Pierwszy syn – książę Karol – przyszedł na świat 14 listopada 1948.

Z kolejnymi ciążami było bardzo podobnie. Królowa rodziła jeszcze trzy razy i zawsze w momencie, gdy pojawiały się ciążowe krągłości znikała z oczu obywateli oraz mediów. Dwa lata po narodzinach Karola, na świat przyszła księżniczka Anna. Książę Andrzej, czyli trzecie spośród dzieci Elżbiety II i księcia Filipa, urodził się w 1960 roku, a cztery lata później na świecie powitano jeszcze jednego syna – Edwarda.

Zobacz: Stopnie pokrewieństwa, czyli kto jest kim w rodzinie

Jak nazywają się dzieci królowej Elżbiety II?

Chociaż sama ciąża królowej owiana była tajemnicą, to o okolicznościach narodzin, a nawet samych porodach wiadomo już nieco więcej. Gdy na świat przychodził pierwszy syn królewskiej pary, książę Karol, ojciec dziecka książę Filip nie tylko nie był obecny przy żonie, ale grał w tym czasie w squasha ze swoim sekretarzem. Podejście królowej zmieniło się dopiero przy czwartym porodzie, ponieważ poprosiła wówczas męża, aby towarzyszył jej w tej ważnej chwili. Filip był więc pierwszym mężczyzną w historii brytyjskiej monarchii, który był obecny przy narodzinach swojego potomka.

Co ciekawe, Elżbieta II zawsze rodziła w zaciszu swoich własnych posiadłości. To również była część tradycji rodzinnej. Zmieniła to dopiero księża Diana, która jako pierwsza członkini monarchii zdecydowała się na poród w szpitalu.

Dzieci królowej Elżbiety II i księcia Filipa – imiona i tytuły

  • Karol III (ur. 14 listopada 1948), książę Walii, król Wielkiej Brytanii od 2022 roku,
  • Anna (ur. 15 sierpnia 1950), księżniczka królewska,
  • Andrzej (ur. 19 lutego 1960), książę Yorku,
  • Edward (ur. 10 marca 1964), hrabia Wesseksu.

Sprawdź: Znaczenie godzin – co oznaczają lustrzane godziny i równe godziny?

Ulubione dziecko królowej Elżbiety

Jak twierdzą osoby specjalizujące się w historii i obyczajach rodziny królewskiej, Elżbieta II nie była zbyt wylewna w okazywaniu uczuć. Wyjątku nie robiła ponoć nawet dla własnych dzieci. Podobno miała z nimi spędzać maksymalnie godzinę dziennie ze względu na niezwykle napięty grafik. Potomkowie królowej musieli “wciskać się” w jej kalendarz i oficjalnie umawiać na spotkania. Nieoficjalnie mówi się jednak, że szczególnym uczuciem darzyła swoje trzecie dziecko, syna Andrzeja, który zajmował wyjątkowe miejsce w jej sercu.

Zobacz: Kryształowe dzieci: kim są dzieci deszczu? W czym tkwi ich sekret?

Czytelnicy pytają, ile królowa Elżbieta miała dzieci

Królowa Elżbieta dzieci – ile?

Królowa Elżbieta II miała czwórkę dzieci.

Królowa Elżbieta 2 dzieci – jakie noszą imiona?

Karol, Anna, Andrzej i Edward.

Ile królowa Elżbieta ma dzieci?

Czwórkę – trzech synów i jedną córkę.

Ile dzieci miała królowa Elżbieta i książę Filip?

Dzieci królowej Elżbiety i księcia Filipa to Karol, Anna, Andrzej i Edward.

Ile lat ma książę Karol?

73 lata, 14 listopada skończy 74.

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo