Stopnie pokrewieństwa, czyli kto jest kim w rodzinie
Określanie stopnia pokrewieństwa i powinowactwa wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Czy nazwy typu paszenog albo dziewierz są dla ciebie zrozumiałe? Wiesz, jak nazywa się np. kuzyn ze strony matki lub mąż siostry żony? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, aby pokrewieństwa rodzinne i ich poszczególne nazwy nie były już dla ciebie tajemnicą! Poznaj określenia bliskich oraz dalszych członków rodziny i dowiedz się, kto kim jest w rodzinie i jakie są współczesne nazwy poszczególnych relacji rodzinnych.

Kto jest kim w rodzinie?
Chcesz znać odpowiedź na pytanie – kto kim jest w rodzinie? Najpierw warto wziąć pod uwagę, że wszystkie języki posiadają własne nazwy poszczególnych relacji rodzinnych, które najczęściej obejmują jedynie te kręgi, które utrzymują pomiędzy sobą dość bliskie oraz częste kontakty. W dawniejszych czasach znało się również dalekich krewnych i istniały na nich osobne określenia. Aktualnie zakres nazwy „rodzina” maleje, przez co nazwy dla dalszych krewnych wychodzą z użycia. Wyróżniamy: linie proste pokrewieństwa, linie boczne pokrewieństwa, linie proste powinowactwa oraz linie boczne powinowactwa. Zastanawiasz się, kim jest dla ciebie brat męża? Jaki to stopień powinowactwa? Kto kim jest w rodzinie?
Zobacz też: Kto nie może zostać rodzicem chrzestnym? Jakie są wymogi dla matki i ojca chrzestnego?
Brat męża – kim jest dla mnie?
Brat męża to inaczej szwagier. Szwagier to również mąż siostry. Należy on do linii bocznej powinowactwa, która obejmuje powinowactwo z jakimś krewnym naszego współmałżonka bądź współmałżonki, a także połączenie poprzez osobę krewnego probanta małżonka tego krewnego z probantem.
Zobacz też: Alimenty od dziadków: W jakich przypadkach alimenty płacą dziadkowie?
Szwagierka – kto to?
Oprócz szwagra wyróżniamy również szwagierkę. Jest to siostra współmałżonka. Również wchodzi w skład bocznego stopnia powinowactwa. Zwyczajowo szwagierką określa się także siostrę szwagra i szwagierki, siostrę bratowej oraz żonę szwagra. Te osoby nie są już jednak prawnie połączone stosunkiem powinowactwa.
Powinowactwo jest stosunkiem prawnorodzinnym, który łączy jednego małżonka z krewnymi drugiego małżonka. Dotyczy ono wyłącznie więzi prawnej; nie jest zaś więzią biologiczno-prawną jak pokrewieństwo. Dzięki niemu możemy się dowiedzieć, kto kim jest w rodzinie i jakie są poszczególne nazwy konkretnych osób i wzajemnych stosunków rodzinnych.
Zobacz również: Cytaty o rodzeństwie: Czy kochające się rodzeństwo jest możliwe?
Kim jest dla mnie żona brata mojego męża?
Żona brata mojego męża to bratowa. Należy ona to linii bocznej powinowactwa. W tej linii występują również m.in.: szwagier, szwagierka, kuzyn, stryjenka, wujek oraz wujenka.
Zobacz też: Opiekun prawny dziecka – Jakie ma obowiązki? Jak nim zostać?
Szwagierka a bratowa – kto jest kim w rodzinie?
Szwagierka i bratowa bywają określeniami, które są ze sobą mylone. Kto kim jest w rodzinie? Najłatwiej wyjaśnić tę różnicę w taki sposób: żona mojego brata jest bratową, zaś ja dla mojej bratowej jestem szwagierką. Natomiast siostra mojego męża jest dla mnie szwagierką.
Szwagierka jest więc siostrą żony lub męża, bratowa zaś – żoną brata.
Sprawdź: Kto trzyma dziecko do chrztu? Chrzest święty – zwyczaje i zasady
Powiązania rodzinne – nazwy. Kto jest kim w rodzinie?
Wiemy już, że powiązania rodzinne są dość skomplikowane i złożone. Warto zatem poznać najpopularniejsze określenia poszczególnych członków rodziny, aby przestały one być dla nas tajemnicą.
Stopnie pokrewieństwa
- Krewni w linii prostej. Są to osoby, które pochodzą od siebie – w jedną bądź drugą stronę. Grupa ta ogranicza się na trzecim stopniu pokrewieństwa – czyli pradziadkach oraz prawnukach. W przypadku dalszych stopni stosuje się zwielokrotniony przedrostek „pra” – przykładowo prapradziadek.
- Linia wstępnych po ojcu nazywana jest linią po mieczu (przykładowo babcia po mieczu), zaś linia po matce – po kądzieli (przykładowo dziadek po kądzieli).
- Linia zstępna to zaś potomkowie probanta: wnuki (wnuczka, wnuk), dzieci (córka, syn), prawnuki, praprawnuki itp.
- Linia boczna pokrewieństwa to drugi stopień krewnych, który obejmuje rodzeństwo – siostra, brat. Obejmuje ona również rodzeństwo przyrodnie.
- Dzieci rodzeństwa rodziców to kuzynowie. W części regionów Polski używa się nadal takich określeń jak rodzeństwo cioteczne – po siostrze rodzica oraz rodzeństwo stryjeczne – po bracie ojca.
- W trzecim stopniu pokrewieństwa wciąż pojawia się określenie stryjostwo – stryjek bądź stryj (brat ojca), albo stryjenka, stryjna – na żonę stryja, tj. bratową ojca.
- Dzieci brata określane są jako bratanek oraz bratanica, zaś dzieci siostry – siostrzenica oraz siostrzeniec. Wnuki brata to zaś wnuczka stryjeczna oraz wnuk stryjeczny, zaś wnuki strony – wnuczka wujeczna oraz wnuk wujeczny. Zaś u kobiety wnuki siostry bądź brata to wnuczka cioteczna oraz wnuk cioteczny.
Stopnie powinowactwa
- W linii prostej powinowactwa dochodzi do rozszerzenia rodziny o krewnych człowieka biorących ślub z probantem. W sytuacji, gdy małżeństwo zawiera sam probant, to z żoną bądź mężem nie łączy go powinowactwo ani pokrewieństwo.
- Teściowie, czyli teść i teściowa, to rodzice żony lub męża. Rzadziej spotykane jest jeszcze określenie na rodziców męża świekr oraz świekra. Dla rodziców jednego ze współmałżonków są to – synowa (żona syna) oraz zięć (mąż synowej.
- W sytuacji, gdy współmałżonek posiada dzieci z poprzedniego związku, to dla niego są to pasierbica (córka) oraz pasierb (syn). Zaś probant jest dla tych dzieci ojczymem (w przypadku męża matki) lub macochą (w przypadku żony ojca). Takich rodziców oraz dzieci nazywa się przybranymi, a rodzinę – rodziną przybraną.
- W przypadku linii bocznej powinowactwa wyróżniamy szwagra – czyli męża siostry bądź brata małżonka, szwagierkę – czyli siostrę współmałżonka oraz bratową, czyli żonę brata. Zwyczajowo określa się szwagrem również brata szwagra, brata bratowej oraz męża szwagierki; na tej samej zasadzie szwagierkę – jako siostrę szwagra, szwagierki lub bratowej, a także żonę szwagra. Te osoby nie są jednak połączone prawnym stosunkiem powinowactwa, są to bowiem jedynie zwyczajowe określenia.
- Małżonka kuzynki, kuzyna, cioci i wujka zazwyczaj określa się tak samo, czyli przykładowo mąż kuzynki to najzwyczajniej kuzyn. Stryjenka bądź stryjna to żona stryja, zaś wujna lub wujenka to żona wujka.
- Raczej rzadko używa się innych, zamiennych wyrazów, przykładowo wujka od męża, dziadka od żony itp. Najczęściej w przypadku dziadków, rodziców, kuzynostwa bądź wujostwa każdego ze współmałżonków w relacjach osobistych określa się ich najzwyczajniej: ojcem, matką, kuzynem, babcią, ciocią itd.
Istnieją również dalsze koligacje w relacjach rodzinnych. Żargonowo są one określane jako zimne powinowactwo i nie bierze się ich pod uwagę prawnie jako powinowactwo. Wiemy jednak, że życie rodzinne i poszczególne powiązania rodzinne są skomplikowane i złożone, przez co dopuszcza się oraz określa odpowiednimi nazwami również dalsze relacje rodzinne, gdzie różne rodziny wzajemnie się przenikają (są to tzw. koligacje).
W przypadku dzieci przybranego rodzica – macochy czy ojczyma – które nie są z probantem spowinowacone, niekiedy nazywa się je w sposób nieprawidłowy rodzeństwem przyrodnim lub rodzeństwem przybranym (przybrana siostra itp.).
W niektórych częściach kraju rodzice synowej oraz zięcia są określani jako swat oraz swatowa.
Zobacz też: Życzenia urodzinowe dla teściowej
Rodzice pytają o to kto jest kim w rodzinie
Córka szwagra to dla mnie…?
Jak wiemy, relacje rodzinne bywają bardzo złożone oraz skomplikowane. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, kto kim jest w rodzinie, trzeba poznać właściwe określenia na poszczególne stopnie pokrewieństwa i relacje rodzinne.
Nie mniej od nich skomplikowane są nazwy i określenia stosunków oraz pokrewieństwa i powinowactwa. Dodatkowo zostały one zmienione na przestrzeni czasu i w różnych regionach kraju brzmią nieco inaczej. Warto sobie uświadomić, że pokrewieństwo to więzy krwi, zaś powinowactwo obejmuje jedynie więź prawną, nie zaś biologiczną.
Kim jest zatem córka szwagra dla mnie? Najpierw należy uświadomić sobie, że szwagier to mąż siostry. Córka szwagra jest to zatem siostrzenica. Analogicznie – syn szwagra będzie siostrzeńcem.
Pamiętajmy, że dawniej system nazw pokrewieństwa był znacznie bardziej skomplikowany niż obecnie. Część dawnych nazw zachowała się do dzisiaj i dla większości z nas jest ona niezrozumiała. Przykładowo: synowiec, dziewierz, itp.
Zobacz też: Drzewo genealogiczne: Jak narysować drzewo genealogiczne?
Bratowa – kto to?
Bratowa jest to określenie żony brata. Kobieta, którą poślubił mój brat, jest dla mnie bratową. Należy ona do bocznego stopnia powinowactwa, tak samo jak szwagierka, kuzynka, stryjenka itp.
Kto to jest szwagier?
Szwagier to brat męża.
Siostra cioteczna – kto to?
Siostrą cioteczną nazywamy córkę cioci lub wujka. Często mówi się na nią po prostu “kuzynka”.
Za interpretację wiersza otrzymał zero punktów i nie dał matury. Z wynikiem nie zgodził się sam poeta
Powrót do szkoły na sportowo! Sprawdź, jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej
Drżenie rąk u dziecka. Sprawdź, na co może wskazywać!
Zasiłek macierzyński od sierpnia 2022. Nowe rozwiązania z korzyścią dla rodziców
Jak zrealizować bon turystyczny? Środki wkrótce stracą ważność!
Nauka strzelania w szkole od września. Minister Czarnek złożył podpis na specjalnym rozporządzeniu
Naukowcy POTWIERDZAJĄ! Kobiety powinny spać o 20 minut dłużej od mężczyzn
Bunt dwulatka: Jak się objawia? Ile trwa i kiedy się kończy?
Pieniądze jako prezent urodzinowy dla przedszkolaka? Nowy trend jednych zachwyca, a innych żenuje
Jakie witaminy brać w ciąży?
Nieoficjalne nauczanie zdalne? Rodzice oburzeni: “Szkoły niby otwarte, a dzieci uczą się online”
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Stopnie pokrewieństwa, czyli kto jest kim w rodzinie
Jak być dobrym ojcem?
Dobry tata, czyli jaki? Jak być dobrym tatą? Jeszcze kilkanaście lat temu panowie zadawali sobie to pytanie jedynie w myślach i nieco wstydliwie. Gdzieś w ich otoczeniu dominowało przecież przekonanie,...
Czytaj dalej →Czym wyczyścić żelazko?
Z pewnością nie raz zastanawiałaś się, czym wyczyścić żelazko, którego zabrudzenia uniemożliwiają korzystanie z niego. Podpowiemy dzisiaj kilka niezawodnych metod, jednakże pamiętaj, że zanim się do tego zabierzesz żelazko powinno...
Czytaj dalej →Opieka na dziecko 2022. Rodzice mogą spodziewać się zmian na plus!
W nadchodzącym roku rodziców czekają spore zmiany dotyczące urlopów opiekuńczych, wprowadzające m.in. dodatkowe dni opieki nad dzieckiem 2022. Nowe zasady mają wejść w życie w sierpniu i stanowią konsekwencje przyjętej...
Czytaj dalej →Klocki Lego dla dorosłych — doskonała rozrywka i oryginalny pomysł na prezent!
Klocki Lego to coraz popularniejsza rozrywka dla dorosłych oraz starszych nastolatków. Zmęczeni wszechobecnym pośpiechem, ekranami komputerów i smartfonów, szukamy sposobów na relaks w zaciszu własnego domu. Coraz więcej osób sięga...
Czytaj dalej →“Najlepsze dla Twojego dziecka jest…” – to powinien przeczytać każdy rodzic
Ciągle zastanawiasz się, czy na pewno odpowiednio pielęgnujesz niemowlę albo dbasz o starsze dziecko? Nie ty jedna! Hiszpański pediatra obserwując codzienne troski rodziców, znalazł odpowiedź na ich zmartwienia. Zamyka się...
Czytaj dalej →Piosenka o mamie i tacie – wyjątkowy sposób na uczczenie ich święta!
Maj i czerwiec upływa pod znakiem różnych symbolicznych świąt i tradycji związanych z rodziną. Wszystko zaczyna się 15 maja, kiedy to obchodzi się Międzynarodowy Dzień Rodziny. Wkrótce potem, 26 maja,...
Czytaj dalej →Kiedy zacząć ćwiczyć po porodzie?
Narodziny dziecka to wielka chwila w życiu kobiety. Co zrobić, żeby bezpiecznie wrócić do formy i miłosnych uniesień. Odpowiedź jest prosta: wykonywać ćwiczenia po porodzie! Podpowiadamy, jak do nich podejść!...
Czytaj dalej →Kolory włosów – szatyn a brunet
Kolory i odcienie włosów mogą być naprawdę różne, co dodaje każdemu człowiekowi niezwykłości, jednak największą trudność wydaje się wszystkim sprawiać różnica w kolorach szatyn a brunet. Wiele osób myli te...
Czytaj dalej →Bezwarunkowy dochód podstawowy – 1200 zł co miesiąc dla każdego? Czy to możliwe?
Bezwarunkowy dochód podstawowy wszedł do ogólnokrajowej dyskusji, gdy projekt pojawił się w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wyliczającym jego koszty dla budżetu państwa. Rodzina z dwójką dzieci mogłaby otrzymywać miesięcznie nawet...
Czytaj dalej →Zgoda na wyjazd dziecka za granicę. W jakich okolicznościach jest wymagana?
Lipiec i sierpień to okres wzmożonej liczby wyjazdów, w tym również tych zagranicznych. Co roku coraz więcej Polaków decyduje się na spędzenie urlopu w zagranicznych kurortach, inni natomiast wysyłają na...
Czytaj dalej →9 małych rzeczy, które powoli niszczą twoje małżeństwo
Niby wszystko jest w porządku: dzielicie się obowiązkami, słuchacie wzajemnie i staracie wspierać. Działacie niczym podręcznikowa rodzina, o jakiej marzyliście przed ślubem. Gdyby jednak zajrzeć głębiej, okaże się, że nie...
Czytaj dalej →Rodzice przeżyli szok porodówce! W Poznaniu urodziły się czworaczki, chociaż spodziewano się trojaczków
Takiego finału nikt się nie spodziewał! W sobotę 12 lutego na jednej z poznańskich sali porodowych rodzice oraz personel medyczny przeżyli prawdziwy szok. Wbrew wcześniejszym przewidywaniom zamiast trójki dzieci, urodziły...
Czytaj dalej →Jak połączyć pracę z wychowaniem dziecka i nie zwariować?
Każdy z nas chciałby zyskać miano “rodzica idealnego”. Nie da się jednak ukryć, że wychowywanie dziecka to praca na pełen etat (a nawet nadgodziny!). Do tego jeszcze praca zawodowa, codzienne...
Czytaj dalej →Na czym polega związek kohabilitacyjny i czym się różni od konkubinatu?
W Polsce najbardziej znanym i powszechnym rodzajem związku dwojga ludzi, w dalszym ciągu jest małżeństwo. Czasy jednak się zmieniają, zmienia się też styl życia oraz potrzeby i priorytety. Związki są tego...
Czytaj dalej →Tiktokerka wrzuciła histeryzujące dziecko. Nie takiej reakcji internautów się spodziewała
Znana TikTokerka działająca pod pseudonimem CreatingWithTania udostępniła filmik na tej popularnej platformie, który przedstawia niecodzienną sytuację jednej matki z dzieckiem. Oburzona influencerka zamieściła swoją reakcję na ten incydent, jednakże internauci...
Czytaj dalej →Piosenki dla przedszkolaków [tytuły i teksty]
Piosenki dla przedszkolaków to dla wielu z nas jedno z najbardziej wyrazistych wspomnień z dzieciństwa. Wesołe rytmy mają przede wszystkim zachęcać do zabawy, ale większość tekstów skrywa w sobie także...
Czytaj dalej →Mamy polecają: Najlepsze zabawki dla 3-letniej dziewczynki!
Wybór zabawki dla 3-letniej dziewczynki wydaje się być prosty: zazwyczaj sięgamy po klasyczne lalki, mini kuchenki, czy akcesoria do włosów itp. Znaleźliśmy jednak sporo zabawek, które nie tylko zajmą dziecko,...
Czytaj dalej →Kara za rozwód i zmiany w prawie rozwodowym – czy wpłyną na liczbę spraw rozwodowych?
Najnowsze zmiany w prawie rozwodowym mogą ograniczyć liczbę rozwodów i wpłyną na przebieg spraw rozwodowych. Kogo dotkną? Czy w projektach ustaw przewidziano “karę za rozwód”? Zmiany w prawie rozwodowym 2018...
Czytaj dalej →