Opieka na dziecko – ile dni w roku 2022? Rodzice mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy, ale są warunki

Zorganizowanie opieki nad dziećmi bywa niekiedy dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla tych, którzy niestety nie mogą liczyć na pomoc dziadków czy innych członków rodziny. Zgodnie z przepisami jeśli dziecko musi zostać w domu, rodzicom przysługuje zasiłek opiekuńczy, o ile spełniają pewne warunki. W jakich okolicznościach można na niego liczyć? Opieka na dziecko 2022 – ile dni wynosi?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko – komu przysługuje i ile wynosi?

Okres jesienno-zimowy bywa bardzo ciężki dla rodziców pod względem logistycznym. Z powodu nawracających infekcji i przeziębień dzieci często muszą zostawać w domu, a to oznacza niestety reorganizację całej codziennej rutyny. Aby zapewnić dzieciom opiekę, rodzice mogą otrzymać od lekarza specjalne zwolnienie, a następnie wystąpić o przyznanie zasiłku opiekuńczego. Świadczenie to jest wypłacane przez ZUS i przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, które nie są chwilowo w stanie wykonywać swoich obowiązków zawodowych, ponieważ muszą zająć się opiekę. Co ważne, na zasiłek można liczyć nie tylko w przypadku opieki nad dziećmi, ale także innych członków rodziny.

Warto dodać, że zasiłek jest wypłacany za cały okres opieki (w tym również dni ustawowo wolne od pracy) w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Podstawa wymiaru zasiłku to:

  • dla pracowników – przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym opiekujesz się chorym dzieckiem. Od tej kwoty trzeba jeszcze odjąć składki na ubezpieczenia społeczne w tej części, którą opłacasz.
  • dla osób, które nie są pracownikami (niezatrudnieni na UoP) – przeciętny miesięczny przychód z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym opiekujesz się chorym dzieckiem – kwota powinna jeszcze zostać pomniejszona o 13,71%.

Aby zasiłek został przyznany, konieczne jest złożenie wniosku (formularz Z-15A) oraz dostarczenie do swojego pracodawcy (płatnika składek) zwolnienia, które zostało wystawione przez lekarza. Ten drugi punkt nie będzie wymagany, jeśli płatnik składek ma profil na PUE ZUS. W takim przypadku zwolnienie elektroniczne e-ZLA trafi automatycznie do ZUS i płatnika składek. Formalności należy dopełnić jak najszybciej po uzyskaniu zaświadczenia lekarskiego – maksymalny czas na dostarczenie zwolnienia wynosi 7 dni.

Co ważne, ZUS nie przyzna zasiłku, jeśli rodzice mieszkają z innymi członkami rodziny, które mogą zająć się dzieckiem. Zasada ta nie dotyczy dzieci poniżej 2. roku życia.

Sprawdź: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Trudny czas nie tylko dla mamy

Opieka na dziecko – ile dni w roku 2022?

Zgodnie z przepisami obowiązuje konkretny limit dni, które można wykorzystać w ciągu roku kalendarzowego na opiekę nad dzieckiem.

Opieka na dziecko – liczba dni:

  • 60 dni w roku kalendarzowym – jeśli opiekujesz się zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14,
  • 14 dni w roku kalendarzowym – jeśli opiekujesz się chorym dzieckiem, które ma więcej niż 14 lat,
  • 30 dni w roku kalendarzowym – jeśli opiekujesz się chorym niepełnosprawnym dzieckiem, które ma więcej niż 14 lat i nie ukończyło 18 lat.

Zobacz: Bon turystyczny przedłużony! Rodzice mają dużo czasu na wykorzystanie dodatku. Jak to zrobić?

Opieka na dziecko zdrowe – do ilu lat?

Zasiłek opiekuńczy może zostać wypłacony również podczas opieki nad zdrowym dzieckiem. Dotyczy to wyłącznie dzieci poniżej 8. roku życia (lub poniżej 18. roku życia w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami). Jak wynika z zapisów ustawy, prawo do świadczenia rodzice/opiekunowie zyskują również w sytuacji gdy:

  • niespodziewanie zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole albo szkołę dziecka (na przykład z powodu awarii) – zamknięcie placówki jest nieprzewidziane, gdy dowiesz się o nim w terminie krótszym niż 7 dni przed jej zamknięciem,
  • zachorowała niania, która podpisała umowę uaktywniającą, albo zachorował dzienny opiekun dziecka,
  • inspektor sanitarny podejrzewa, że dziecko jest nosicielem choroby zakaźnej, i wydał decyzję o izolacji dziecka,
  • twój małżonek lub rodzic dziecka, który do tej pory zajmował się dzieckiem, jest chory lub przebywa w szpitalu,
  • matka z powodu porodu nie może opiekować się dzieckiem.

Warto dodać, że z zasiłku mogą skorzystać również rodzice nieletnich dzieci z niepełnosprawnościami, w sytuacji gdy dotychczasowy opiekun (np. jedno z rodziców) jest chore lub przebywa w szpitalu.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo