Ospa wietrzna to niezwykle zaraźliwa choroba, która ma zwykle łagodny przebieg, ale charakteryzuje się występowaniem specyficznej wysypki. Wywołuje ją wirus ospy wietrznej i półpaśca, a do zarażenia dochodzi drogą kropelkową. Ospa bywa również określana jako jedna z chorób wieku dziecięcego, ponieważ to właśnie wśród najmłodszych odnotowuje się najwięcej przypadków zakażeń. Jak długo wyskakują krosty przy ospie? Który dzień ospy najgorszy?
Ospa dzień po dniu. Ile dni wysypuje ospa?
Ospa wietrzna to jedna z najbardziej charakterystycznych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Swędząca, czerwona wysypka, która pojawia się wraz z rozwojem infekcji, jest jej najbardziej rozpoznawalnym objawem – jednak to nie jedyna swoista cecha, która wyróżnia tę chorobę.
Wirus ospy wietrznej i półpaśca przeważnie atakuje dzieci, a przebieg zakażenia jest w ich przypadku na ogół łagodny. Nieco inaczej choroba objawia się jednak u młodzieży oraz osób dorosłych. W tych grupach wiekowych ospa rozwija się w nieco ostrzejszym wydaniu, a także zdecydowanie wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań. Wirus charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem zakaźności, dlatego w ekspresowym tempie, drogą kropelkową rozprzestrzenia się w szkołach, przedszkolach lub innych licznych grupach.
Co ważne, przechorowanie zapewnia trwałą odporność, ale nie w zupełności eliminuje ryzyka dla organizmu. Resztki wirusa pozostają bowiem w zwojach nerwowych, gdzie mogą „zimować” przez wiele lat i w dogodnym dla siebie momencie aktywować się, wywołując chorobę zwaną półpaścem.
Ospa – ile dni wysypuje?
- Okres wylęgania choroby: 10-21 dni,
- Pierwsze objawy oraz pierwsze krostki na skórze: dzień 1-2,
- Wysyp krost na całym ciele: dzień 3-5,
- Kulminacyjny punkt rozwoju choroby i stopniowe ustępowanie objawów: 6-10.
Sprawdź: Ospa wietrzna — jakie preparaty wybrać i jak je stosować?
Ile trwa wysyp ospy? Jak długo wyskakują krosty przy ospie?
Okres wylęgania ospy trwa zazwyczaj od 10 do 21 dni, choć najczęściej wynosi on dwa tygodnie. Pierwsze objawy mogą pojawić się jeszcze przed wystąpieniem wysypki, a ponieważ są przypominają symptomy charakterystyczne dla zwykłych infekcji i przeziębień. Niestety jest to bardzo mylące i często prowadzi do większej liczby zakażeń, ponieważ chory zaraża nawet na 2 dni przed pojawieniem się wysypki.
Najczęstsze pierwsze objawy ospy wietrznej to:
- osłabienie, zmęczenie,
- wysoka gorączka,
- brak apetytu,
- ból głowy.
Wysypka pojawia się stosunkowo szybko, po 1-2 dniach od pierwszych symptomów. Początkowo występuje w formie czerwonych plamek, które z upływem 3-5 dni zamieniają się w pęcherzyki, a po około 7-10 dniach zaczynają zasychać i tworzyć strupy (od tego momentu chory już nie zaraża). Krostki potrafią być bardzo uciążliwe – bolesne i swędzące. Aby złagodzić te dokuczliwe objawy, trzeba pamiętać o stosowaniu specjalnych preparatów aptecznych, najlepiej w postaci żelu. Drapanie może niestety zwiększać ryzyko pozostania blizn.
Aby zapobiegać zakażeniom wirusem ospy wietrznej, można się przeciwko niemu zaszczepić. Jest to szczepionka płatna, którą podaje się w dwóch, w odstępie minimum 6 tygodni. Preparat mogą przyjąć wszyscy, w tym dzieci powyżej 9. miesiąca życia.
Ospa – jak długo w domu?
Choroba zaczyna ustępować w momencie, gdy pęcherzyki zasychają i robią się strupki. Następuje to zwykle po upływie około 10 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Jeśli chory czuje się dobrze, a pogoda sprzyja, może zacząć stopniowo wychodzić z domu po dwóch tygodniach. Warto jednak zaczekać dłużej i dać się organizmowi zregenerować przez chociaż 3, do 4 tygodni, szczególnie w przypadku ciężkiego przebiegu.
Czytelnicy pytają, jak długo wyskakują krosty przy ospie
Ospa tylko kilka krostek – czy to normalne?
Przebieg choroby bywa bardzo indywidualny, dlatego nie wszyscy mają dużą wysypkę.
Ospa kiedy największy wysyp?
Między 3 a 5 dniem.
Ospa jak długo wychodzą krosty?
Do około 6-7 dnia od wystąpienia objawów.
Ospa który dzień najgorszy?
Zwykle 5 lub 6.