Jak zagęścić rzadki dżem? Sprawdź czym zagęścić dżem

Koniec lata oraz początek jesieni to czas, kiedy zabieramy się za przyrządzanie domowych przetworów. Najbardziej lubimy, kiedy nasze dżemy są odpowiednio gęste, aby nie spływały z pieczywa. Właściwą konsystencję można osiągnąć przy pomocy kupnych proszków żelujących, ale również sprawdzonych domowych sposobów rodem z kuchni naszych babć. Sprawdź, co zrobić, aby nasza konfitura była gęsta i jak zagęścić rzadki dżem, kiedy ten już raz był gotowany!

Jak zagęścić rzadki dżem? Sposoby.

Owocowy sezon w pełni. W naszych ogrodach i na osiedlowych straganach aż roi się od ferii barw owoców sezonowych. Nie dość, że są one teraz w bardzo przystępnych cenach, to właśnie w tym momencie zawierają najwięcej cennych składników odżywczych. To doskonały czas, aby je kupować lub zrywać i rozpocząć domową produkcję konfitur, które będą pysznym wspomnieniem lata podczas długich zimowych wieczorów.

Kiedy produkcją przetworów zajmujemy się jedynie hobbystycznie, kilka razy w sezonie, częstą zmorą okazuje się problem, kiedy to dżem wyszedł za rzadki. Dzieje się tak szczególnie, kiedy gotujemy owoce zbyt długo lub planujemy zrobić konfiturę z malin, poziomek, truskawek lub czereśni, a więc owoców, które w swoim składzie zawierają mało pektyn. Sprawdź, co zrobić, kiedy nasz dżem wyszedł za rzadki oraz jak uniknąć w przyszłości problemu za mało gęstych powideł!

Najłatwiejszym sposobem na zagęszczenie zbyt rzadkiego dżemu będzie wykorzystanie zagęszczaczy dostępnych w sklepach. Dzięki tym proszkom w kilka minut Twoje przetwory osiągną odpowiednią konsystencję. Jeśli jednak nie przepadasz za przetworzonymi dodatkami do żywności możesz wykorzystać kilka naturalnych sposobów.

Pierwszym z nich jest dodanie do garnka, w którym smażą się owoce pektyn. Te są naturalnymi zagęszczaczami. Warto pamiętać, że w kwaśnym środowisku pektyny działają najlepiej. Kiedy dżem przygotowujemy z owoców, które posiadają w swoim składzie wyjątkowo mało pektyn, można przed smażeniem zasypać je na noc cukrem. Rano zlewa się sok, a na patelnię wrzuca jedynie gęste owoce. Mieszankę należy smażyć przez około 10-15 minut cały czas mieszając. Dodatkowo przetwory warto gotować na małym ogniu, często je mieszać i bacznie pilnować, aby się nie przypaliły.

Sprawdź: Jak zrobić sok z aronii żeby nie był cierpki? Poznaj sprawdzony sposób

Czym zagęścić dżem, kiedy wyszedł za rzadki?

Jak zagęścić rzadki dżem – to pytanie, które bardzo często pojawia się w sezonie jesiennym. Dobrym sposobem na zagęszczenie dżemu będzie dodanie do niego owoców, które w swoim składzie zawierają dużo pektyn: jabłek, cytryn, śliwek mirabelek, bananów, brzoskwiń lub agrestu. Wystarczy już 15 dag tych owoców na kilogram owoców, z których docelowo chcemy wykonać dżem.

Dżem można zagęścić też kwaśnym sokiem z cytryny lub żurawiny. W tym przypadku wystarczy 5-6 łyżek soku na kilogram owoców.

Naturalnym zagęszczaczem jest również dokładnie oczyszczona z białej błonki, wysuszona i pokrojona w drobną kostkę skórka z pomarańczy. Zawiera ona aż 30% pektyn. Skórka z jednej pomarańczy wystarczy na zagęszczenie dżemu z jednego kilograma owoców.

Do zbyt rzadkiego dżemu można też dodać mąkę ziemniaczaną. W ten sposób otrzymamy coś w rodzaju frużeliny, a wiec owoców w kisielu.

Zobacz też: Przelicznik gramów na dekagramy: 1 dag ile to g? – Ile gramów to dekagram?

Dlaczego dżem nie gęstnieje?

Odpowiedzi na pytanie, dlaczego dżem nie gęstnieje może być wiele. Najczęściej jednak powodem jest pokrojenie owoców na zbyt małe kawałki, które podczas smażenia się rozgotowują, a dodatkowo puszczają dużą ilość soków. Kiedy dżem wykonujemy z owoców posiadających w swoim składzie małą ilość pektyn, to najpierw należałoby zasypać owoce cukrem i poczekać aż te puszczą sok. W tej sytuacji do smażenia przystępuje się po odlaniu soku. Często też dodajemy zbyt mało substancji zagęszczających.

Zobacz również: Ciasto francuskie po terminie – Kiedy ciasto francuskie jest zepsute?

Rodzice pytają, o to jak zagęścić rzadki dżem:

Po jakim czasie gęstnieje dżem?

Bardzo ciężko jest określić optymalny czas gęstnienia dżemu dla każdego z rodzaju owoców. Dzieje się tak, ponieważ te w różnym czasie puszczają wodę. Dodatkowo wszystko zależy od tego, czy docelowo chcemy uzyskać gładką marmoladę, czy też dżem z wyraźnie wyczuwalnymi kawałkami owoców. Ważne jest, aby podczas smażenia dokładnie obserwować stan konfitur. Należy je często mieszać i nie doprowadzić do przypalenia. Kiedy dżem osiągnie odpowiedni dla nas stopień rozgotowania owoców, to znaczy, że czas przerwać smażenie.

Dlaczego dżem truskawkowy nie gęstnieje?

Rzadki dżem truskawkowy, malinowy, gruszkowy, poziomkowy, czy czereśniowy to częsty kłopot pań i panów domu. Owoce te w swoim składzie posiadają niewielką ilość pektyn, a dodatkowo puszczają dużą ilość soków. Sposobów na zagęszczenie dżemów z tych owoców jest wiele, a każdy z nich opisaliśmy w tekście powyżej.

Czy dżem zgęstnieje w słoiku?

Obniżająca się temperatura w stosunku do tej, jakiej poddawaliśmy owoce podczas smażenia sprzyja gęstnieniu dżemów, ale jedynie w niewielkim stopniu. Zwłaszcza przetworzy, do których przyrządzenia wykorzystaliśmy naturalne zagęszczacze wykazują jedynie niewielką podatność na gęstnienie podczas stygnięcia. Odpowiednią konsystencję dżemu powinniśmy więc uzyskać jeszcze podczas smażenia.

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo