Plac zabaw dla dzieci do ogrodu

Plac zabaw dla dzieci do ogrodu to marzenie niejednego malucha, a my jako rodzice chcemy te pragnienia spełniać. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele gotowych rozwiązań, które różnić się będą ceną, materiałem, z którego zostały wykonane oraz rodzajem atrakcji. Co będzie lepsze – place zabaw drewniane czy place zabaw plastikowe? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Drewniany plac zabaw z domkiem dla dziecka do ogrodu

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko nauczyło się aktywnie spędzać czas. Aktywność fizyczna jest korzystna dla naszego zdrowia i pozwoli naszym pociechom zachować sprawność. Istotnym jest, aby zabawy naszych dzieci były nie tylko atrakcyjne, ale i bezpieczne. Formą takiej zdrowej, aktywnej i bezpiecznej rozrywki są place zabaw. Jednak nie zawsze takowy znajduje się w pobliżu naszego domu. Jeśli mamy nieco oszczędności oraz miejsca w przydomowym ogrodzie, to rozwiązaniem może okazać się plac zabaw drewniany na ogródek.

Drewniany plac zabaw z domkiem dla dziecka do ogrodu

Co jeśli nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami niezbędnymi do stworzenia własnego projektu, a wizja przycinania, malowania i frezowania wszystkich elementów wywołuje w nas zawrót głowy? Nic strasznego. Obecnie place zabaw drewniane są oferowane w niemal każdym większym sklepie budowlanym. Ich ceny, rozmiary, charakter wykończenia są bardzo zróżnicowane i jest niemal pewne, że każdy rodzic znajdzie coś co zadowoli jego pociechę i nie zrujnuje przy tym domowego budżetu.

Drewniany plac zabaw z domkiem dla dziecka do ogrodu

Drewniane place zabaw dla dzieci do ogrodu to koszt od około 1500 złotych do nawet kilku tysięcy. Wszystko zależy od rozmiaru atrakcji oraz materiału. Ceny poszczególnych gatunków oraz klas drewna, z których wykonany zostanie projekt są zróżnicowane. Wiadomo, że najlepiej wybrać najbardziej trwały materiał jak na przykład drewno bukowe czy dębowe. Jeśli jednak nasz budżet jest nieco bardziej okrojony, to spokojnie możemy zainwestować w plac zabaw na podwórko wykonany z drewna niższej klasy jak chociażby sośnina. W każdym przypadku jeśli place zabaw ogrodowe wykonane są z drewna musimy pamiętać o ich regularnej impregnacji i zabezpieczaniu przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Sprawi to, że dzieci będą mogły dłużej cieszyć się zabawą, a cała konstrukcja będzie bezpieczniejsza. 

Zobacz też: Piasek do piaskownicy – Ile piasku do piaskownicy?

Plastikowy plac zabaw dla dzieci do ogrodu

Place zabaw plastikowe, to kolejna możliwość. Charakteryzuje je wysoka odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne. Nie straszne im będą korniki, a my możemy zapomnieć o potrzebie regularnej impregnacji, co odejmie nam obowiązków.

Plastikowy plac zabaw dla dzieci do ogrodu

Dodatkowo atrakcyjne dla dzieci jaskrawe kolory, z których wykonane są poszczególne elementy plastikowych placów zabaw sprawią, że cała konstrukcja będzie dla malucha bardziej atrakcyjna i łatwiej będzie je zachęcić do aktywnego spędzania czasu.

Plastikowy plac zabaw dla dzieci do ogrodu

Jak wszystko jednak, konstrukcje plastikowe mają też wady. Po pierwsze będą one w stanie znieść mniejszy napór. Jeśli przewidujemy, że w naszym przydomowym placu zabaw bawić się będzie w jednym momencie większa ilość dzieci lub są to maluchy już nieco starsze, to warto rozważyć drewnianą konstrukcję, która będzie nieco bardziej odporna na większy ciężar. Dodatkowo plastik zdecydowanie nie jest materiałem przyjaznym środowisku, co również zmniejsza jego atrakcyjność. Jeśli ważna jest dla Ciebie ekologia i dbanie o środowisko przyrodnicze, to zdecydowanie drewno będzie bardziej przyjaznym dla natury materiałem. 

Sprawdź: Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka?

Zabawki na plac zabaw dla dzieci do ogrodu

Plac zabaw dla dzieci do ogrodu, to miejsce, które ma zachęcić nasze pociechy do aktywnego spędzania czasu. Standardowe zestawy oferowane przez sklepy budowlane zawierają najczęściej następujące atrakcje: zjeżdżalnie, domki, huśtawki oraz piaskownice. Wszystkie z nich pozytywnie wpłyną na rozwój kreatywnego myślenia naszych dzieci oraz zachęcą do ruchu, który wpływa prozdrowotnie poprzez wspieranie przede wszystkim układów krążenia i oddechowego. Dodatkowo jeśli dysponujemy dodatkowymi pieniędzmi, które możemy przeznaczyć na doinwestowanie naszego placu zabaw możemy pomyśleć o zamontowaniu na przykład huśtawek sprężynowych lub niewielkiej karuzeli.

Zabawki na plac zabaw dla dzieci do ogrodu

Z pewnością każda dodatkowa zjeżdżalnia na plac zabaw ogrodowy będzie postrzegana przez nasze dziecko jako świetny pomysł. Warto więc przy zakupie placu zabaw z domkiem wybrać taki, do którego będziemy mogli w przyszłości przymocować inne atrakcje. 

Sprawdź: Jak zbudować domek na drzewie?

Place zabaw dla starszych dzieci

Potrzeby naszych pociech będą różnić się w zależności od ich indywidualnych preferencji oraz wieku. To co atrakcyjne dla trzylatka może już się wydawać nudne dla dziecka ośmioletniego. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze konkretnego projektu placu zabaw. Dwumetrowa zjeżdżalnia, która w naszej dwuletniej córeczce powodowała niemały dreszczyk emocji, dla naszego dziewięcioletniego syna będzie wydawać się nudna i prosta. W takiej sytuacji nasz syn mając do wyboru grę na playstation, albo zabawę na niedostosowanym do jego potrzeb placu zabaw z pewnością wybierze to pierwsze. Warto więc mieć na uwadze potrzeby naszych pociech wybierając plac zabaw dla dzieci do ogrodu.

Co więc będzie odpowiedniejsze dla starszych dzieciaków? Przeróżnego rodzaju ścianki wspinaczkowe, wyższe zjeżdżalnie czy huśtawki dające możliwość większego zakresu ruchu i manewru. Warto też rozważyć możliwość wspólnej zabawy z kolegami i koleżankami. O ile malutkie dzieci skupione będą raczej na samodzielnej eksploracji otoczenia pod opieką rodzica, o tyle starsze chętniej zaproszą do ogrodu rówieśników, z którymi zechcą rywalizować podnosząc tym samym swoje kompetencje społeczne. 

Zobacz też: Jaka tapeta do pokoju dziecka?

Na co więc zwrócić uwagę? 

Przede wszystkim bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że konstrukcja na podwórku musi być pozbawiona ostrych krawędzi i wystających elementów, o które nasze dzieci będą mogły łatwo się zranić.

Place zabaw dla dzieci do ogrodu

Warto zainwestować w jak najbardziej solidną i trwałą konstrukcję, która posłuży nam przez lata, lub którą będziemy mogli sprzedać kiedy uznamy, że jest już dla nas nieprzydatna. Dalej zadbajmy, aby wybrane atrakcje w maksymalnym stopniu wykorzystywały potencjał naszego dziecka i pozytywnie przyczyniały się do jego rozwoju fizycznego, podnoszenia sprawności oraz kompetencji społecznych. Przy wyborze sugerujmy się też indywidualnymi preferencjami naszych pociech. To ma być przede wszystkim zabawka dla nich, a nie eksponat czy dekoracja naszej willi. Zwróćmy uwagę na wiek. Jeśli są to starsze maluch zainwestujmy w takie zabawki, z których będą mogły korzystać w towarzystwie rówieśników. Plac zabaw dla dzieci do ogrodu może być idealnym sposobem na zachęcenie naszej pociechy do zwiększenia korzystnej dla zdrowia aktywności fizycznej. 

Dodaj komentarz

Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo