Jak złożyć wniosek o bon turystyczny? Do kiedy można go wykorzystać?

Bon turystyczny to dodatkowe świadczenie rodzinne, które zostało wprowadzone przez rząd w 2020 i obowiązuje od sierpnia tamtego roku. Pieniądze przysługują na każde dziecko i można je przeznaczyć na rodzinny wyjazd. Ważność bonu kończy się w marcu 2022, a więc jest jeszcze czas, aby go wykorzystać. Sprawdź, jak złożyć wniosek o bon turystyczny.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Bon turystyczny nie wymaga składania tradycyjnego wniosku. Wystarczy aktywować go za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
  • Można go wykorzystać tylko na terenie Polski do opłacania noclegu w hotelu lub wyjazdu organizowanego przez biuro podróży.
  • Bon turystyczny traci ważność w marcu 2022 roku, więc można będzie skorzystać z niego jeszcze podczas nadchodzących ferii zimowych.

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

Bon turystyczny to stosunkowo nowe rządowe świadczenie, które obowiązuje od 1 sierpnia 2022 roku. Został wprowadzony przede wszystkim w celu wsparcia polskich rodzin, ale także branży turystycznej mocno dotkniętej skutkami pandemii i wynikających z niej obostrzeń. Dodatek w wysokości 500 złotych jest jednorazowy przysługuje na każde dziecko w rodzinie poniżej 18. roku życia. W przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności opiekunowie otrzymują dodatkowe 500 złotych w formie uzupełnienia bonu. Pieniądze ze świadczenia można przeznaczyć na wyjazdy rodzinne lub dla dzieci, ponieważ zapłacimy nim za usługi hotelarskie, kolonie czy wycieczki (jeśli właściciel lub organizator akceptują tę formę płatności).

Sprawdź: 12 tysięcy na drugie dziecko. Kto otrzyma dodatek?

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny? Na rządowej stronie gov.pl znajdziemy informację, że nie trzeba składać wniosku, jeśli chcemy uzyskać bon. Wystarczy, że zarejestrujemy się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Konto w tym serwisie zakładamy za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub niektórych systemów bankowości internetowej. Jak informuje serwis rządowy, po udanej rejestracji w PUE ZUS wystarczy w odpowiedniej zakładce dokonać aktywacji bonu. Należy jedynie dokładnie sprawdzić poprawność danych i upewnić się, że nie zawierają błędów. Jeśli bon zostanie aktywowany poprawnie, otrzymasz tzw. kod obsługi płatności, za pomocą którego można dokonywać płatności.

Jeśli masz problemy z zarejestrowaniem się na Platformie Usług Elektronicznych, może pomóc Ci specjalny wideoporadnik przez ZUS:

Jak aktywować bon turystyczny?

Nie trzeba składać wniosku o bon turystyczny, aby go otrzymać. Wystarczy aktywować go na wspomnianej już Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zarejestrowaniu wchodzimy w zakładkę “Ogólny”, a potem “Polski Bon Turystyczny”. Następnie klikamy w “Mój bon” i na ekranie powinny wyświetlić się nasze szczegółowe dane, konkretny numer bonu (lub bonów) oraz jego wartość i aktualne saldo. Jeśli dane się zgadzają, wybierz opcję “Aktywuj bon”. Pojawi się wtedy okienko, w które wpisujemy numer telefonu komórkowego oraz adres e-mail, a następnie ponownie klikamy przycisk “Aktywuj bon”. Otrzymasz specjalny kod obsługi płatności, zarówno na stronie, jak i na adres e-mail.

Sprawdź: Jak płacić bonem turystycznym? Aktywacja bonu turystycznego krok po kroku

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny i jak nim płacić?

Jeśli bon turystyczny został aktywowany i otrzymaliśmy kod obsługi płatności, możemy za jego pomocą opłacać wczasy. Co ważne, z dodatku można korzystać wyłącznie na terenie Polski i może posłużyć nam do uiszczenia opłaty za nocleg w hotelu lub pensjonacie, można nim także opłacić kolonie lub wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży. Trzeba się jednak najpierw upewnić, które firmy uznają płatność bonem. Szczegółowa lista miejsc i przedsiębiorstw akceptujących bon można odnaleźć na stronie: bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Płatność bonem polega na podaniu kodu, który otrzymaliśmy po aktywacji. Znajdziemy go w e-mailu lub na stronie PUE ZUS. Po podaniu kodu na nasz numer telefonu przyjdzie wiadomość SMS z potwierdzeniem płatności.

Bon turystyczny: do kiedy jest ważny?

Nie wszyscy jeszcze mieli okazję wykorzystać swój bon turystyczny, a jego ważność powoli dobiega końca. Będzie obowiązywał do marca 2022 roku, a więc z powodzeniem posłuży nam jeszcze podczas nadchodzących ferii zimowych. Należy się jednak pośpieszyć, aby nie stracić pieniędzy. Warto również pomyśleć o aktywacji bonu z wyprzedzeniem, ponieważ zdarzały się sytuację, że nie wszystkie dane znajdujące się w serwisie były poprawne, a niestety ZUS rozpatruje wszelkie wnioski z dużym opóźnieniem.

Dodaj komentarz

Finanse, Newsy

Katowice: miasto dofinansuje zatrudnienie niani

W Katowicach lawinowo rośnie zapotrzebowanie na żłobki. Miasto postanowiło wesprzeć młode rodziny poprzez wprowadzenie dofinansowania do wynagrodzenia niań. Komu przysługuje dofinansowanie do zatrudnienia niani? Jak mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału...

Czytaj dalej →
Prawo, Finanse

Kosiniakowe 2017 +[POBIERZ WNIOSEK]

Kosiniakowe – jak ubiegać się o świadczenie? Wśród kilku świadczeń, z których mogą skorzystać rodziny po narodzinach dziecka, znajduje się tzw. kosiniakowe. Kto ma prawo je otrzymać? Czy są jakieś...

Czytaj dalej →
Mama, Finanse

Pieniądze na urlopie wychowawczym

Urlop wychowawczy i pieniądze? Urlop wychowawczy pozwala w pełni poświęcić czas dziecku, jednak wielu rodziców zastanawia się, czy na wychowawczym dostaje się jakieś pieniądze. Oto kilka faktów, które warto znać,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo