Czy jest post w Wigilię? Kościelne zasady nie pozostawiają wątpliwości

24 grudnia to wyjątkowy dzień w większości polskich domów. Zgodnie z tradycją wieczorem zasiadamy do uroczystej kolacji wigilijnej przy suto zastawionych stołach. Zwyczajowo w świątecznym menu goszczą potrawy bezmięsne, chociaż pojawiają się również ryby. Obok karpia czy śledzi, znaleźć można bigos i pierogi z grzybami. Dlaczego w Wigilię nie je się mięsa? Czy w Wigilię obowiązuje post?

Czy w Wigilię obowiązuje post?

Zgodnie z chrześcijańską tradycją Wigilia rozpoczyna obchody świąteczne związane z Bożym Narodzeniem. W Polsce to właśnie na wigilijny wieczór oraz noc z 24 na 25 grudnia przypadają najbardziej podniosłe uroczystości. Miliony Polaków spotykają się wówczas w gronie rodziny przy kolacji, podczas której dzielą się opłatkiem, wymieniają prezentami i jedzą tradycyjne potrawy.

Zgodnie ze zwyczajem w świątecznym menu nie ma dań mięsnych, z wyjątkiem ryb. Okazuje się jednak, że według aktualnych zasad kościelnych nie obowiązuje post w Wigilię. Tradycja ma jednak zapewne związek z wcześniejszym prawem – obowiązek zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz poszczenie w Wigilię były nakazane przez Kościół jeszcze do XX wieku.

Chociaż oficjalnie katolicy nie muszą pościć w Wigilię, to jednak przedstawiciele Episkopatu zalecają, aby 24 grudnia ograniczyć mięso lub z niego całkiem zrezygnować: „Zachęcamy też, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce.”

Zobacz: Święta nakazane w Polsce. Kiedy trzeba iść do kościoła na mszę? Nie wszystkie uroczystości są równie ważne

Czy można jeść mięso w Wigilię?

Według aktualnie obowiązującego w Kościele prawa katolicy mogą jeść mięso w Wigilię. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych należy zachować we wszystkie piątki całego roku, a post ścisły obowiązuje w Wielki Piątek oraz w Środę Popielcową.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo