Jaki kolor kwiatów na cmentarz? Barwy mają znaczenie

Wybierając kwiaty lub wiązanki na groby naszych bliskich, kierujemy się zazwyczaj przede wszystkim ich trwałością i wyglądem – zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych, kiedy aura nie sprzyja żywotności roślin. Zależy nam na tym, aby prezentowały się jak najlepiej i jak najdłużej. Jeśli już zastanawiamy się, który kolor wybrać, to raczej pod względem estetyki. Tymczasem poszczególne barwy niosą za sobą różne znaczenia. Jaka jest ich symbolika? Jaki wybrać kolor kwiatów na cmentarz?

Jaki kolor kwiatów na cmentarz?

Jak co roku, z okazji 1 listopada większość Polaków tłumnie odwiedza cmentarze. Wszystkich Świętych i Zaduszki to przede wszystkim czas modlitwy za zmarłych oraz wspomnienia o nich. Aby uczcić pamięć nieżyjących bliskich, zanosi się na ich groby stroiki, wiązanki, znicze. Każda z ozdób ma swoją własną symbolikę. Szczególne znaczenie niosą za sobą również kwiaty. Podczas zakupów zdecydowanie najczęściej sugerujemy się głównie względami estetycznymi – wybieramy po prostu te kwiaty (zarówno cięte, jak i w doniczkach), które najbardziej nam się podobają. Dotyczy to również kolorów, a tymczasem okazuje się, że sprawa może być nieco bardziej skomplikowana. Wszystkie barwy kwiatów mają swoje znaczenie i wyrażają inne emocje. Co dokładnie symbolizują?

  • kolor czerwony – wyraża bardzo silne i intensywne uczucia takie jak miłość, głębokie przywiązanie, dlatego kwiaty w tym kolorze trafiają najczęściej na grób drugiej połówki – męża/żony, narzeczonego/narzeczonej czy partnera/partnerki.
  • kolor żółty – barwa ta kojarzy się ze słońcem, jasnością, a więc pozytywnie – zatem żółte kwiaty na grobie mogą symbolizować przyjaźń, przywiązanie, bliską relację, ale także radość wynikającą z wiary i nadziei na życie wieczne.
  • kolor biały – jest bardzo uniwersalny i kojarzy się z powagą oraz skromnością, dlatego tak często można spotkać go na cmentarzach. Symbolizuje w tym przypadku koniec życia i śmierć, ale może również nawiązywać do niewinności w kontekście braku grzechu i zbawienia.
  • kolor różowy – wyraża szacunek i oddanie wobec osoby zmarłej, dlatego kwiaty o tej barwie znakomicie nadadzą się na ozdobienie grobu członka rodziny czy bliskiego przyjaciela.
  • kolor fioletowy – uznawany jest za kolor smutku i żałoby, ale barwa ta ma również dawać nadzieję i skłaniać do refleksji.
  • kolor niebieski – symbolizują wiarę w zbawienie i życie wieczne, a więc ponowne spotkanie po drugiej stronie.

Sprawdź: Wiązanki na Wszystkich Świętych. Jakie kwiaty wybrać? Sprawdź, jak wykonać piękny stroik własnoręcznie

Jakie kwiaty na grób jesienią?

Wybierając kwiaty na Wszystkich Świętych, powinniśmy kierować się również ich trwałością i odpornością na niezbyt optymalne warunki atmosferyczne. Pod tym względem zdecydowanie wygrywają ponadczasowe chryzantemy, które prezentują się pięknie przez długi okres. Kwiaty te stały się już poniekąd symbolem Święta Zmarłych i w powszechnej świadomości kojarzą się przede wszystkim ze smutkiem, żałobą i przemijaniem.

Sporą popularnością na 1 listopada cieszą się również irysy oraz lilie. Te pierwsze symbolizują wiarę i nadzieję, ale mogą również stanowić wyraz smutku i żałoby. Lilie natomiast oznacza niewinność i czystość, kojarzy się z czym majestatycznym, niemal boskim – może więc nawiązywać do życia wiecznego i zbawienia.

Na cmentarz sprawdzą się także róże, które mają charakter bardzo uniwersalny. Symbolizują miłość i głębokie przywiązanie, zwłaszcza te w czerwonym kolorze. Mogą także odnosić się do śmierci, przemijania oraz nadziei na życie wieczne. Bukiet złożony z róż składamy przede wszystkim na grobach ukochanych osób, drugiej połówki.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo