Kiedy egzamin ósmoklasisty 2023? Uczniowie mają sporo nauki, szczególnie z polskiego! Co znajduje się na liście lektur?

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest co roku, aby ocenić wiedzę uczniów, którzy kończą szkołę podstawową. Uzyskane rezultaty to jednak nie tylko informacja o tym, czego udało się nauczyć, ale także podstawy czynnik brany pod uwagę w trakcie rekrutacji do szkół średnich. W ostatnich latach egzamin przeszedł sporo zmian, głównie ze względu na pandemię i naukę zdalną. Jak będzie wyglądał w tym roku? Kiedy egzamin dokładnie jest ósmoklasisty 2023? Jakie lektury będą na egzaminie ósmoklasisty 2023?

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2023?

Pod koniec szkoły podstawowej każdy uczeń musi podejść do egzaminu, który stanowi swego rodzaju podsumowanie tego etapu edukacji. Co ważne jednak, oficjalnie nie zostały wyznaczone żadne progi punktowe, co oznacza, że egzaminu właściwie nie da się nie zdać – wystarczy do niego podejść, aby uzyskać świadectwo ukończenia szkoły.

Oczywiście warto jednak zawalczyć o jak najwyższy wynik, ponieważ to on zadecyduje, gdzie uczeń będzie kontynuował naukę. Im lepszy rezultat, tym rzecz jasne większe szanse na zakwalifikowanie się do wymarzonej placówki.

W tym roku (już po raz czwarty) egzamin odbędzie się w drugiej połowie maja. Cały maraton będzie trwał w sumie trzy dni, uczniowie zaczną od egzaminu z języka polskiego, drugiego dnia zmierzą się z matematyką, a egzaminy zakończą testem z języka angielskiego (lub innego obcego). Dokładne daty egzaminu ósmoklasisty 2023 to:

 • 23 maja (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego,
 • 24 maja (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki,
 • 25 maja (czwartek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (lub innego języka nowożytnego, o ile uczeń miał z niego zajęcia w szkole).

Jeśli z uzasadnionych przyczyn uczeń nie będzie mógł napisać egzaminu w pierwszym terminie (np. choroba, pobyt w szpitalu, wypadek, uraz itp.) i przedstawi odpowiednie uzasadnienie/oświadczenie, będzie mógł przystąpić do drugiego terminu, w czerwcu.

 • 12 czerwca (poniedziałek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego,
 • 13 czerwca (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki,
 • 14 czerwca (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego).

Zobacz: Temat rozprawki egzamin ósmoklasisty 2022. Z jakim motywem zmierzyli się uczniowie? Co może pojawić się w 2023?

Lektury obowiązkowe egzamin 2023

Zazwyczaj największe obawy uczniów budzi egzamin z języka polskiego ze względu na konieczność przyswojenia fabuły wszystkich lektur obowiązkowych. Arkusz z polskiego składa się bowiem z dwóch części – pierwsza to test i kilka zadań otwartych, które będą dotyczyć m.in. treści lektur obowiązkowych. W drugiej części arkusza zdający będą musieli napisać opowiadania lub rozprawkę na podany temat (mogą wybrać). W wypracowaniu również muszą wykazać się znajomością przynajmniej jedną lekturą z listy.

Lektury obowiązkowe – egzamin ósmoklasisty 2023:

 • Charles Dickens – “Opowieść wigilijna”
 • Aleksander Fredro – “Zemsta”
 • Jan Kochanowski – wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
 • Aleksander Kamiński – “Kamienie na szaniec”
 • Adam Mickiewicz – “Reduta Ordona”
 • Adam Mickiewicz – “Śmierć Pułkownika”
 • Adam Mickiewicz – “Świtezianka”
 • Adam Mickiewicz – “Dziady część II”
 • Adam Mickiewicz – “Pan Tadeusz” (całość)
 • Antoine de Saint-Exupéry – “Mały Książę”
 • Henryk Sienkiewicz – “Quo vadis”
 • Henryk Sienkiewicz – “Latarnik”
 • Juliusz Słowacki – “Balladyna”.

Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty 2023 wyglądają nieco inaczej niż jeszcze trzy lata temu. Z listy usunięto kilka pozycji. Co ważne jednak, uczeń wciąż może odwołać się do nich podczas pisania wypracowania, ale nie mogą one pojawić się jako tekst źródłowy w części testowe.

Sprawdź: Jakie planety odwiedził Mały Książę? Kim byli ich mieszkańcy? Poznaj najważniejsze informacje!

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2023

Na początku roku szkolnego 2022/2023 ogłoszono kilka ważnych zmian dotyczących egzaminów ósmoklasisty. Przede wszystkich ich termin ostatecznie ustalony został na drugą połowę maja (pierwotnie egzaminy odbywały się w kwietniu, ale zmieniono tę datę w okresie pandemii). Ważny dla uczniów jest również fakt, że na razie zrezygnowano (póki co bezterminowo) z przeprowadzania dodatkowego, czwartego egzaminu z wybranego przedmiotu (w planach było wprowadzenie do wyboru: biologii, chemii, fizyki, historii lub geografii).

Zobacz: Jakie były duchy w Opowieści Wigilijnej? Streszczenie najważniejszych wątków

Rodzice i uczniowie pytają, kiedy są egzaminy ósmoklasisty

Jakie są obowiązkowe lektury na egzamin ósmoklasisty 2023?

Lektury do egzaminu ósmoklasisty 2023: Opowieść Wigilijna, Mały Książę, Pan Tadeusz, Świtezianka, Reduta Ordona, Dziady cz. II, Śmierć pułkownika, Quo vadis, Latarnik, Balladyna, Kamienie na szaniec, Zemsta oraz wybór fraszek i trenów Kochanowskiego, w tym tren VII i VIII.

Jaka będzie lektura na egzaminie ósmoklasisty 2023?

W 2022 pojawiła się Zemsta, w 2021 – Pan Tadeusz, w 2020 – Quo vadis, a w 2019 – Mały Książę.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo