Duchy w “Opowieści wigilijnej” [streszczenie]

Niezwykle istotną rolę pełnią duchy w “Opowieści wigilijnej”. Streszczenie dzieła Charlesa Dickensa skupia się zwykle właśnie na postaci czterech duchów, które w Wigilię odwiedzają Ebenezera Scrooge’a, bohatera powieści. Chodzi o ducha Jakuba Marleya, dawnego wspólnika głównego bohatera oraz o kolejne trzy duchy: Ducha Wigilijnej Przeszłości, Ducha Tegorocznego Bożego Narodzenia oraz Ducha Przyszłych Wigilii. Trzy wigilijne duchy doprowadzają do przemiany wewnętrznej bohatera i pozwalają mu docenić urok świąt oraz pokazują, co w tym czasie jest tak naprawdę ważne! Oto charakterystyka duchów i streszczenie tej wspaniałej, ponadczasowej historii!

“Opowieść wigilijna” – streszczenie

“Opowieść wigilijna” to opowiadanie Charlesa Dickensa, które po raz pierwszy ukazało się w roku 1843, dnia 19 grudnia, a więc tuż przed świętami. Okazało się wielkim sukcesem! Ilustratorem książki był rysownik brytyjski, John Leech. Napisane w stylu wiktoriańskim opowiadanie opisuje przemianę skąpca – Ebenezera Scrooge’a. Starzec dba jedynie o pomnażanie swojego majątku. Nie lubi ludzi, nie lubi świąt Bożego Narodzenia i uważa, że jest to czas zmarnowany – niepotrzebna przerwa w pracy. Źle odnosi się do swojego siostrzeńca, który przybywa by złożyć mu świąteczne życzenia i zaprosić na wspólne świętowanie. Przepędza też człowieka zbierającego datki na biednych. Z niechęcią zgadza się dać swojemu pracownikowi dzień wolny w Boże Narodzenie, dziwiąc się, że Bob Cratchit jest taki radosny, skoro ma na utrzymaniu liczną rodzinę, a sam Scrooge płaci mu nędznie.

Gdy wraca do domu, po chwili ukazuje mu się duch zmarłego przed 7 laty wspólnika, Jakuba Marleya. Był to podobny do Scrooge’a skąpiec, który po śmierci musi odpokutować swoje winy. Jego życie było bezużyteczne, ponieważ myślał tylko o pomnażaniu majątku i nie pomagał bliźnim. Zjawa zapowiada pojawienie się trzech szczególnych duchów i stwierdza iż przybyła ostrzec Scrooge’a, by się zmienił nim jeszcze nie jest za późno. Kolejno pojawiają się trzy duchy: Duch Wigilijnej Przeszłości, Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia oraz Duch Przyszłych Wigilii. Pod wpływem rzeczy, które ukazują mu duchy, Scrooge zmienia swoje nastawienie do świąt. Postanawia pomagać innym – kupuje wielkiego indyka dla rodziny swego pracownika i wspomaga ubogich. Wybiera się też do swojego siostrzeńca, by spędzić z nim Boże Narodzenie. Czytelnik dowiaduje się, że Scrooge podnosi również pensję swemu pracownikowi i postanawia opłacić leczenie jego synka, Tima. Całkowicie zmienia swoje życie i od momentu pojawienia się duchów obchodzi co roku święta. Zmienia zatem przyszłość swoją i innych.

Duchy w “Opowieści wigilijnej”

Trzy wigilijne duchy, które pojawiają się w domu Ebenezera Scrooge’a mają za zadanie pokazać mu przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Skupiają się na okresie świątecznym – na Wigilii Bożego Narodzenia. Duch Wigilijnej Przeszłości ukazuje mu jak święto to wyglądało w czasach jego młodości. Spędzał je często samotnie, a jego jedynymi towarzyszami były książki. Wśród wspomnień pojawiła się także postać jego siostry, Fan, która młodo umarła, zostawiając jedno dziecko. Scrooge zaczął żałować, iż nie poświęcał swemu siostrzeńcowi zbyt wiele uwagi. Kolejne było wspomnienie świąt spędzanych u pana Fezziwiga, u którego bohater “odbywał termin”, Były to zawsze święta radosne. Pojawiło się też wspomnienie dawnej miłości, która zwracała mu wolność, gdyż jej miejsce w jego sercu zajęły pieniądze.

Gdy odszedł pierwszy duch, “Opowieść wigilijna” oczywiście się nie skończyła. Starzec obudził się około 1 w nocy, a w sąsiednim pokoju czekała na niego kolejna zjawa. Był to Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia. Był to bardzo pogodny duch, który pokazał Ebenezerowi Scrooge’owi szczęśliwych, świętujących ludzi. Zabrał również bohatera opowieści do domu jego pracownika, Boba, który miał 6 dzieci. Najmłodszy był chory Tim – słaby i poruszający się o kulach. Co zaskoczyło Scrooge’a, rodzina była wspólnie niezwykle szczęśliwa, chociaż byli biedni, więc ich święta był skromne. Bob Cratchit wypił jednak zdrowie swego pracodawcy, mimo że ten tak marnie mu płacił. Toast za zdrowie swego wuja wzniósł również siostrzeniec Scrooge’a. Starzec pomyślał, że świetnie by się u niego bawił. Duch ukazał mu również, że o świętach nie zapominają nawet górnicy, strażnicy w latarni morskiej i marynarze na statkach.

Ostatni był duch najbardziej przerażający. Był to Duch Przyszłych Wigilii, który zabrał Scrooge’a w przyszłość. Zobaczył on jak kupcy rozmawiali na giełdzie o śmierci jakiegoś człowieka, a później jak mężczyzna odbiera od trójki osób drobiazgi w ubogiej dzielnicy miasta. Były to drobiazgi zabrane z domu niedawno zmarłego człowieka, a w osobach tych Scrooge rozpoznał swoją posługaczkę, praczkę oraz karawaniarza. Duch zaprowadził go również do domu, w którym leżał nieboszczyk, ale Scrooge nie chciał zobaczyć jego twarzy. Na koniec duch zaprowadził go do domu Cratchitów, gdzie rodzina opłakiwała śmierć maleńkiego Tima, a później wskazał mu nagrobek – jego własny. Scrooge przeraził się i obiecał, że odtąd będzie już świętował każde Boże Narodzenie.

Plan wydarzeń w “Opowieści wigilijnej”

“Opowieść wigilijna” to opowiadanie z morałem, które skupia się na postaci Ebenezera Scrooge’a – bogacza, ale skąpca, który nie lubi świąt i nikomu nie pomaga w tym szczególnym czasie. Plan wydarzeń opowieści jest następujący:

 • Zaproszenie Scrooge’a na obiad przez siostrzeńca.
 • Odmowa wsparcia fundacji.
 • Surowe traktowanie pracownika, Boba Cratchita.
 • Powrót Scrooge’a do domu.
 • Odwiedziny ducha Jakuba Marley’a i zapowiedź zjawienia się trzech kolejnych duchów.
 • Wizyta Ducha Wigilijnej Przeszłości.
 • Wizyta Ducha Teraźniejszych Świąt.
 • Wizyta Ducha Przyszłych Wigilii.
 • Przemiana Ebenezera Scrooge’a w dobroczyńcę i osobę kochającą święta.

Charakterystyka duchów z “Opowieści wigilijnej”

Jak wygląda charakterystyka duchów z opowiadania Charlesa Dickensa?
Pierwszym duchem, jakiego spotkał Scrooge był duch jego dawnego współpracownika, Jakuba Marleya. Wyglądał identycznie jak dawniej, więc Scrooge natychmiast go rozpoznał. Miał bowiem taką samą kamizelkę, perukę, buty i spodnie. Był jednak prześwitujący, a u jego nóg bohater opowieści dostrzegł łańcuchy. Były to okowy zrobione ze szkatułek i pieniędzy, które Marley przez całe życie gromadził, ale których w żaden sposób nie spożytkował – nie pomagał nigdy biednym. Po nim pojawiły się jeszcze trzy wigilijne duchy:

 • Duch Wigilijnej Przeszłości – przypominał jednocześnie młodzieńca i starca. Miał twarz dziecka, a włosy białe jak u starca. Zjawa miała na sobie białą tunikę ozdobioną świeżymi kwiatami i gałązkę świeżego, zielonego świerku w dłoni. Miała też miły głos, który jednak docierał jak gdyby z oddali. Pod pachą zaś duch trzymał kaptur do gaszenia świec, który zakładał na głowę zamiast czapki w smutnych chwilach.
 • Duch Teraźniejszych Świąt – miał ciemnozielony płaszcz, obszyty białym futerkiem. Był radosny, rubaszny, z długimi włosami i brodą. W ręku trzymał pochodnię o magicznych właściwościach – wszystko czyniła dobrym i przyjemnym.
 • Duch Przyszłych Wigilii – tajemnicza i groźna postać. Duch był wysoki, w długim, ciemnym płaszczu z kapturem, pod którym skryta była również jego twarz. Milcząca postać przypominała Śmierć.

Najważniejszą rolę pełniły właśnie duchy w “Opowieści wigilijnej” – streszczenie jasno ukazuje, że dzięki ich działaniu Ebenezer Scrooge zrozumiał swoje błędy i postanowił się poprawić.

Rodzice pytają o “Opowieść wigilijną”:

Który duch w “Opowieści wigilijnej” nic nie mówił?

Milczący był ostatni z duchów, jakie nawiedziły Ebenezera Scrooge’a. Był to Duch Przyszłych Wigilii – postać obleczona długim, ciemnym płaszczem, który zasłaniał również głowę postaci – jej twarz. Duch nie odzywał się, uparcie milczał – mimo że Scrooge zadawał mu wiele pytań. To najbardziej tajemnicza postać ze wszystkich odwiedzających go zjaw.

Jakie duchy odwiedziły Scrooge’a?

Ebenezer Scrooge spotkał się z czterema zjawami. Pierwszy był duch jego byłego współpracownika, Jakuba Marleya, który zmarł 7 lat wcześniej i nie mógł już odkupić swoich win, więc przybył przestrzec Scrooge’a by nie popełnił tego samego błędu. Zapowiedział wizytę trzech kolejnych zjaw. Scrooge’a odwiedził następnie Duch Wigilijnej Przeszłości, Duch Tegorocznych Świąt i Duch Przyszłych Wigilii.

Dodaj komentarz

Wieczór kawalerski i panieński

Co założyć na wieczór panieński?

Sukienki na wieczór panieński? Zobacz je u nas! Zaproponujemy też przykładowe stylizacje! Sukienki na wieczór panieński Sukienki na wieczór panieński mogą mieć wcześniej ustalony odcień lub krój. Możecie wszystkie ubrać...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo