Jakie były duchy w Opowieści Wigilijnej? Streszczenie najważniejszych wątków

Niezwykle istotną rolę pełnią duchy w “Opowieści wigilijnej”. Streszczenie dzieła Charlesa Dickensa skupia się zwykle właśnie na postaci czterech duchów, które w Wigilię odwiedzają Ebenezera Scrooge’a, bohatera powieści. Trzy wigilijne duchy i ich wizje doprowadzają do przemiany wewnętrznej bohatera. Jakie duchy odwiedziły Scrooge’a i co mu pokazały w Opowieści Wiligilijnej? Co pokazał Scrooge’owi duch wigilijnej przeszłości? Co pokazał Scrooge’owi drugi duch?

“Opowieść wigilijna” – streszczenie. Gdzie zabrał Scrooge’a pierwszy duch?

“Opowieść wigilijna” to opowiadanie Charlesa Dickensa, które po raz pierwszy ukazało się w roku 1843, dnia 19 grudnia, a więc tuż przed świętami. Okazało się wielkim sukcesem! Ilustratorem książki był rysownik brytyjski, John Leech. Napisane w stylu wiktoriańskim opowiadanie opisuje przemianę skąpca – Ebenezera Scrooge’a. Starzec dba jedynie o pomnażanie swojego majątku. Nie lubi ludzi, nie lubi świąt Bożego Narodzenia i uważa, że jest to czas zmarnowany – niepotrzebna przerwa w pracy. Źle odnosi się do swojego siostrzeńca, który przybywa by złożyć mu świąteczne życzenia i zaprosić na wspólne świętowanie. Przepędza też człowieka zbierającego datki na biednych. Z niechęcią zgadza się dać swojemu pracownikowi dzień wolny w Boże Narodzenie, dziwiąc się, że Bob Cratchit jest taki radosny, skoro ma na utrzymaniu liczną rodzinę, a sam Scrooge płaci mu nędznie.

Gdy wraca do domu, po chwili ukazuje mu się duch zmarłego przed 7 laty wspólnika, Jakuba Marleya. Był to podobny do Scrooge’a skąpiec, który po śmierci musi odpokutować swoje winy. Jego życie było bezużyteczne, ponieważ myślał tylko o pomnażaniu majątku i nie pomagał bliźnim. Zjawa zapowiada pojawienie się trzech szczególnych duchów i stwierdza iż przybyła ostrzec Scrooge’a, by się zmienił nim jeszcze nie jest za późno. Kolejno pojawiają się trzy duchy: Duch Wigilijnej Przeszłości, Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia oraz Duch Przyszłych Wigilii. Pod wpływem rzeczy, które ukazują mu duchy, Scrooge zmienia swoje nastawienie do świąt. Postanawia pomagać innym – kupuje wielkiego indyka dla rodziny swego pracownika i wspomaga ubogich. Wybiera się też do swojego siostrzeńca, by spędzić z nim Boże Narodzenie. Czytelnik dowiaduje się, że Scrooge podnosi również pensję swemu pracownikowi i postanawia opłacić leczenie jego synka, Tima. Całkowicie zmienia swoje życie i od momentu pojawienia się duchów obchodzi co roku święta. Zmienia zatem przyszłość swoją i innych.

Zobacz: Temat rozprawki egzamin ósmoklasisty 2022. Z jakim motywem zmierzyli się uczniowie? Co może pojawić się w 2023?

3 duchy – “Opowieść wigilijna”. Co pokazał Scrooge’owi duch wigilijnej przyszłości?

Trzy wigilijne duchy, które pojawiają się w domu Ebenezera Scrooge’a mają za zadanie pokazać mu przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Skupiają się na okresie świątecznym – na Wigilii Bożego Narodzenia. Duch Wigilijnej Przeszłości ukazuje mu jak święto to wyglądało w czasach jego młodości. Spędzał je często samotnie, a jego jedynymi towarzyszami były książki. Wśród wspomnień pojawiła się także postać jego siostry, Fan, która młodo umarła, zostawiając jedno dziecko. Scrooge zaczął żałować, iż nie poświęcał swemu siostrzeńcowi zbyt wiele uwagi. Kolejne było wspomnienie świąt spędzanych u pana Fezziwiga, u którego bohater “odbywał termin”, Były to zawsze święta radosne. Pojawiło się też wspomnienie dawnej miłości, która zwracała mu wolność, gdyż jej miejsce w jego sercu zajęły pieniądze.

Gdy odszedł pierwszy duch, “Opowieść wigilijna” oczywiście się nie skończyła. Starzec obudził się około 1 w nocy, a w sąsiednim pokoju czekała na niego kolejna zjawa. Był to Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia. Był to bardzo pogodny duch, który pokazał Ebenezerowi Scrooge’owi szczęśliwych, świętujących ludzi. Zabrał również bohatera opowieści do domu jego pracownika, Boba, który miał 6 dzieci. Najmłodszy był chory Tim – słaby i poruszający się o kulach. Co zaskoczyło Scrooge’a, rodzina była wspólnie niezwykle szczęśliwa, chociaż byli biedni, więc ich święta był skromne. Bob Cratchit wypił jednak zdrowie swego pracodawcy, mimo że ten tak marnie mu płacił. Toast za zdrowie swego wuja wzniósł również siostrzeniec Scrooge’a. Starzec pomyślał, że świetnie by się u niego bawił. Duch ukazał mu również, że o świętach nie zapominają nawet górnicy, strażnicy w latarni morskiej i marynarze na statkach.

Ostatni był duch najbardziej przerażający. Był to Duch Przyszłych Wigilii, który zabrał Scrooge’a w przyszłość. Zobaczył on jak kupcy rozmawiali na giełdzie o śmierci jakiegoś człowieka, a później jak mężczyzna odbiera od trójki osób drobiazgi w ubogiej dzielnicy miasta. Były to drobiazgi zabrane z domu niedawno zmarłego człowieka, a w osobach tych Scrooge rozpoznał swoją posługaczkę, praczkę oraz karawaniarza. Duch zaprowadził go również do domu, w którym leżał nieboszczyk, ale Scrooge nie chciał zobaczyć jego twarzy. Na koniec duch zaprowadził go do domu Cratchitów, gdzie rodzina opłakiwała śmierć maleńkiego Tima, a później wskazał mu nagrobek – jego własny. Scrooge przeraził się i obiecał, że odtąd będzie już świętował każde Boże Narodzenie.

Sprawdź: Akademia Pana Kleksa – test z lektury z odpowiedziami [do druku]. Jak przygotować się do sprawdzianu?

Plan wydarzeń w “Opowieści wigilijnej”

“Opowieść wigilijna” to opowiadanie z morałem, które skupia się na postaci Ebenezera Scrooge’a – bogacza, ale skąpca, który nie lubi świąt i nikomu nie pomaga w tym szczególnym czasie. Plan wydarzeń opowieści jest następujący:

 • Zaproszenie Scrooge’a na obiad przez siostrzeńca.
 • Odmowa wsparcia fundacji.
 • Surowe traktowanie pracownika, Boba Cratchita.
 • Powrót Scrooge’a do domu.
 • Odwiedziny ducha Jakuba Marley’a i zapowiedź zjawienia się trzech kolejnych duchów.
 • Wizyta Ducha Wigilijnej Przeszłości.
 • Wizyta Ducha Teraźniejszych Świąt.
 • Wizyta Ducha Przyszłych Wigilii.
 • Przemiana Ebenezera Scrooge’a w dobroczyńcę i osobę kochającą święta.

Zobacz: Jakie planety odwiedził Mały Książę? Kim byli ich mieszkańcy? Poznaj najważniejsze informacje!

Charakterystyka i opis duchów z “Opowieści wigilijnej”

Jak wyglądały duchy z Opowieści wigilijnej? Pierwszym duchem, jakiego spotkał Scrooge był duch jego dawnego współpracownika, Jakuba Marleya. Wyglądał identycznie jak dawniej, więc Scrooge natychmiast go rozpoznał. Miał bowiem taką samą kamizelkę, perukę, buty i spodnie. Był jednak prześwitujący, a u jego nóg bohater opowieści dostrzegł łańcuchy. Były to okowy zrobione ze szkatułek i pieniędzy, które Marley przez całe życie gromadził, ale których w żaden sposób nie spożytkował – nie pomagał nigdy biednym. Po nim pojawiły się jeszcze trzy zjawy. Jakie były duchy w Opowieści Wigilijnej?

 • Duch Minionych Świąt Bożego Narodzenia – przypominał jednocześnie młodzieńca i starca. Miał twarz dziecka, a włosy białe jak u starca. Zjawa miała na sobie białą tunikę ozdobioną świeżymi kwiatami i gałązkę świeżego, zielonego świerku w dłoni. Miała też miły głos, który jednak docierał jak gdyby z oddali. Pod pachą zaś duch trzymał kaptur do gaszenia świec, który zakładał na głowę zamiast czapki w smutnych chwilach.
 • Duch Teraźniejszych Świąt Bożego Narodzenia – miał ciemnozielony płaszcz, obszyty białym futerkiem. Był radosny, rubaszny, z długimi włosami i brodą. W ręku trzymał pochodnię o magicznych właściwościach – wszystko czyniła dobrym i przyjemnym.
 • Duch Przyszłych Świąt Bożego Narodzenia. Jak wyglądał 3 duch z “Opowieści wigilijnej”? tajemnicza i groźna postać. Duch był wysoki, w długim, ciemnym płaszczu z kapturem, pod którym skryta była również jego twarz. Milcząca postać przypominała Śmierć.

Najważniejszą rolę pełniły właśnie duchy w “Opowieści wigilijnej” – streszczenie jasno ukazuje, że dzięki ich działaniu Ebenezer Scrooge zrozumiał swoje błędy i postanowił się poprawić.

Sprawdź: Środki stylistyczne i ich funkcje [podział, rodzaje oraz przykłady środków stylistycznych]

Jakie duchy odwiedziły Scrooge’a?

Ebenezer Scrooge spotkał się z czterema zjawami. Pierwszy był duch jego byłego współpracownika, Jakuba Marleya, który zmarł 7 lat wcześniej i nie mógł już odkupić swoich win, więc przybył przestrzec Scrooge’a by nie popełnił tego samego błędu. Zapowiedział wizytę trzech kolejnych zjaw. Scrooge’a odwiedził następnie Duch Wigilijnej Przeszłości, Duch Tegorocznych Świąt i Duch Przyszłych Wigilii.

Zobacz: Jak napisać rozprawkę? Poznaj najważniejsze zasady pisania rozprawki. Kluczowy jest schemat

Rodzice pytają, jakie były duchy w Opowieści Wigilijnej:

Ile duchów było w Opowieści wigilijnej?

W sumie odwiedziły Scrooge’a trzy duchy: jego zmarłego wspólnika Jakuba Marleya, a następnie: Duch Minionych Świąt Bożego Narodzenia, Duch Teraźniejszych Świąt Bożego Narodzenia, Duch Przyszłych Świąt Bożego Narodzenia.

Który duch w “Opowieści wigilijnej” nic nie mówił?

Milczący był ostatni z duchów, jakie nawiedziły Ebenezera Scrooge’a. Był to Duch Przyszłych Wigilii – postać obleczona długim, ciemnym płaszczem, który zasłaniał również głowę postaci – jej twarz. Duch nie odzywał się, uparcie milczał – mimo że Scrooge zadawał mu wiele pytań. To najbardziej tajemnicza postać ze wszystkich odwiedzających go zjaw.

Opowieść wigilijna co pokazały duchy? Co pokazał duch przeszłych świąt Bożego Narodzenia?

Duch Minionych Świąt pokazał Scrooge’owi jego przeszłość i to, jak się zmieniał z biegiem czasu. Drugi duch (Teraźniejszych Świąt) pokazał mu świętujących ludzi – jego siostrzeńca Freda oraz pracownika Boba Cratchita i jego rodzinę. Duch Przyszłych Świąt pokazał mu natomiast przyszłość i to, że nikt nie będzie żałował Scrooge’a po śmierci, a jeśli nic się nie zmieni to chory syn Boba, Tim, umrze.

Co pokazał 3 duch Scrooge’owi?

Przyszłość po śmierci Scrooge’a. Okazuje się, że nikt nie będzie za zmarłym tęsknić, a wręcz przeciwnie będą się cieszyć z jego zgonu i na koniec jeszcze go okradną. Dodatkowo Duch Przyszłych Świąt pokazał bohaterowi, że jeśli nic się nie zmieni i rodzina Boba Cratchita nie zdobędzie pieniędzy na leczenie Tima, to chłopczyk umrze.

Jak nazywały się duchy z Opowieści wigilijnej?

Duch Minionych Świąt Bożego Narodzenia, Duch Teraźniejszych Świąt Bożego Narodzenia, Duch Przyszłych Świąt Bożego Narodzenia.

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo