Kiedy jest Halloween 2022? Zabawa z dreszczykiem grozy już wkrótce. Skąd wzięła się ta tradycja?

Zabawy z dreszczykiem emocji, rodem z horroru organizowane z okazji Halloween zyskują z roku na rok coraz większą popularność. Szczególnie wśród dzieci i młodzieży. To świetny moment, aby spędzić miło i kreatywnie czas w gronie najbliższych znajomych, a jednocześnie zaplanować coś oryginalnego – np. przebieraną imprezę. Halloween – kiedy jest? Skąd pochodzi ten zwyczaj?

Kiedy jest Halloween? Tradycyjne obchody

Październik to jeden z ulubionych miesięcy dla wszystkich fanów horroru, grozy czy też po prostu dobrej zabawy. Wszystko za sprawą Halloween, czyli wyjątkowej tradycji, która przywędrowała do nas zza oceany i co roku zyskuje coraz większe rzesze entuzjastów. Termin święta to 31 października, ale właściwie najczęściej zwyczaj obchodzi się dopiero późnym popołudniem, wieczorem, a przeważnie również w nocy – z 31 października na 1 listopada. Data sprzyja organizowaniu różnego rodzaju imprez, domówek czy zwyczajnych spotkań w gronie znajomych, ponieważ nazajutrz wypada Święto Zmarłych – Wszystkich Świętych, które jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy i szkoły. Jeśli więc ktoś ma ochotę na całonocne zabawę – imprezę lub np. oglądanie filmów grozy, może już śmiało planować takie aktywności.

Chociaż halloweenowe zwyczaje wciąż nie są w Polsce tak rozpowszechnione, jak w Stanach Zjednoczonych czy nawet innych krajach Europy, to jednak 31 października można dostrzec na ulicach nie tylko charakterystyczne dekoracje w postaci podświetlonej dyni, ale także wiele osób w oryginalnych przebraniach. Przeważnie są to dzieci, które postanawiają wybrać się na wyprawę po okolicy w poszukiwaniu słodkości – jak wiadomo, jedną z najbardziej popularnych zabaw halloweenowych jest tzw. cukierek albo psikus. Z każdym rokiem przybywa także dorosłych, którzy angażują się w zabawę i kupują słodycze do rozdania.

31 października nie może również zabraknąć przebieranych imprez. Wbrew pozorom jednak na zabawę halloweenową wcale nie trzeba przebierać się za postacie z horroru (zjawy, duchy czy wampiry). Tak naprawdę obowiązuje tu pełna swobodna i dowolność – można przebrać się za zwierzęta, postacie z kreskówek i filmów, a nawet owoce, warzywa i przedmioty codziennego użytku. Ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia.

Zobacz: Dni wolne od szkoły 2022/2023. Przed nami sporo długich weekendów. Uczniowie mogą być zadowoleni

Pochodzenie tradycji

Chociaż Halloween to tradycja, która kojarzy się przede wszystkim z amerykańska kulturą popularną, to w rzeczywistości jej korzenie mogą sięgać jeszcze czasów celtyckich i wywodzić się z Europy. Część badaczy uznaje, że pierwotna wersja tego święta została stworzona właśnie przez ludy celtyckie, które na przełomie jesieni i zimy przeprowadzały rozmaite rytuały. Obchody miały stanowić symboliczne zakończenie okresu zbiorów i pracy na roli, a jednocześnie przygotowywać ludzi na nadchodzące, niezwykle wymagające i trudne do wytrzymania miesiące zimowe.

Skąd zatem elementy grozy i duchów? Według legend i wierzeń celtyckich w okresie przesilenia jesienno-zimowego świat zmarłych i świat żywych zbliżają się do siebie, a granice między nimi coraz bardziej się zacierają. Dusze zmarłych mogą więc swobodnie przemieszczać się między krainami. Zdaniem badaczy kultury ludzie przebierali się za potwory lub w inne dziwaczne stroje, aby odstraszyć potencjalne złe duchy, które mogłyby nawiedzić domostwo. A tradycja kostiumów i przebieranek przetrwała do naszych czasów.

Sprawdź: Gry na Halloween. Ciekawe halloweenowe zabawy [w domu, dla dzieci]

Czytelnicy pytają kiedy Halloween 2022 – odliczanie

Halloween 2022 kiedy?

W poniedziałek 31 października.

Którego jest Halloween?

31 października.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo