Kiedy jest Dzień Nauczyciela 2022? Czy z tej okazji uczniowie mają wolne?

Październik to we wszystkich polskich szkołach czas na świętowanie. W połowie miesiąca obchodzimy bowiem Dzień Edukacji Narodowej, czyli tradycyjną uroczystość na cześć nie tylko nauczycieli, ale także wszystkich pracowników oświaty, którzy na co dzień dbają o właściwą edukację najmłodszych. Z tej okazji w placówkach odbywają się specjalne apele i akademie, a uczniowie wręczają pedagogom kwiaty, drobne upominki i oczywiście nie zapominają o pięknych życzeniach. Kiedy jest Dzień Nauczyciela 2022? Czy jest to dzień wolny od zajęć?

Kiedy jest Dzień Nauczyciela 2022?

Wielkie święto polskiej oświaty co roku obchodzone jest 14 października, tym razem będzie to piątek. Chociaż powszechnie uroczystość znana jest bardziej jako dzień wszystkich nauczycieli, to tak naprawdę jest to Święto Edukacji Narodowej, a zatem wszystkich pracowników, którzy na co dzień wspierają polską oświatę i są zaangażowani w wychowanie młodego pokolenia.

Zgodnie z tradycją z tej okazji w szkołach i w przedszkolach odbywają się rozmaite oficjalne uroczystości z udziałem całego grona pedagogicznego, dyrekcji i rzecz jasna uczniów. W ramach obchodów najczęściej organizuje się akademie lub apele, a w programie zazwyczaj znajdują się różne występy czy pokazy artystyczne, przedstawienia, nie może również zabraknąć pięknych życzeń oraz podziękowań.

Już lata temu przyjęło się, że uczniowie oprócz składania życzeń wręczają swoim ulubionym nauczycielom oraz wychowawcy bukiety kwiatów, a niekiedy również drobne upominki (np. słodkości, oryginalne pióro, bilety do teatru etc.).

Zobacz: Wierszyki na Dzień Nauczyciela [krótkie, zabawne, rymowane]. Ciekawe propozycje na 14 października!

Czy Dzień Nauczyciela jest wolny od zajęć?

Ze względu na to, że 14 października jest jednym z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku szkolnego, to tego dnia uczniowie są zwolnieni z tradycyjnych zajęć. Nie oznacza to jednak, że mogą zupełnie zrezygnować ze wstawania tego dnia z łóżka i pozostać w domu. Chociaż normalnych lekcji nie ma, to przecież trwają oficjalne uroczystości i wspólne obchody, w których uczniowie również powinni wziąć udział. Chyba że w danej placówce zostanie zarządzone coś innego – np. uczniowie udadzą się na wycieczkę lub otrzymają wolne od dyrekcji.

W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.Karta Nauczyciela, art.74

Zobacz: Scenariusz na Dzień Nauczyciela. Jak kreatywnie obchodzić święto w szkole?

Rodzice i uczniowie pytają o Dzień Edukacji Narodowej

Kiedy Dzień Nauczyciela 2022?

W piątek 14 października.

Czy Dzień Nauczyciela jest dniem wolny?

Zgodnie z przepisami dzień ten jest wolny od zajęć lekcyjnych, ale zazwyczaj uczniowie muszą być obecni podczas uroczystości.

Co na Dzień Nauczyciela?

Przede wszystkim należy pamiętać o szczerych i pięknych życzeniach – można np. stworzyć własnoręcznie kartkę okolicznościową. Poza tym zawsze świetnie sprawdzi się bukiet pięknych kwiatów (np. tulipanów, klasycznych róż czy goździków). Świetnym prezentem dla nauczycieli mogą być również bilety do teatru, do kina lub do opery, ładnie wydana książka lub oryginalne pióro. Z drobiazgów zawsze można podarować kubek z wyjątkowym napisem lub dedykacją, dobrą herbatę lub kawę oraz rozmaite słodkości.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Ważne Okazje

Co się odpowiada na kondolencje?

Jak odpowiedzieć na kondolencje? Jest to dosyć delikatny temat, a gdy przychodzi nam się z nim zmierzyć, nie zawsze wiemy, jak powinniśmy się zachować. Warto jednak zorientować się w kilku...

Czytaj dalej →
Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general