Kiedy otwarcie placów zabaw? Nowe regulacje a pójście z dzieckiem na plac zabaw

Po kolejnej konferencji prasowej dotyczącej odmrażania gospodarki wróciły pytania dotyczące placów zabaw. Czy rząd zdecyduje się na ich otwarcie? Czy w ogóle jest to możliwe i jeśli tak, to kiedy?

III etap odmrażania gospodarki ma dotyczyć przywrócenia funkcjonowania salonów kosmetycznych, kawiarni, restauracji, a także boisk i obiektów sportowych. Niestety place zabaw nie zostały do nich zaliczone. Oznacza to, że od 18 maja nadal będzie obowiązywał zakaz wchodzenia na place zabaw.

W trakcie konferencji wspomniano co prawda o obowiązku dezynfekcji placów zabaw — jednak tylko tych przy przedszkolach, które są już otwarte lub będą się otwierały wkrótce.

Czy można iść na plac zabaw?

Ze względu na fakt, że w wielu województwach w kraju liczba zakażeń jest bardzo niewielka, rząd zdecydował się na kolejny etap “odmrażania” gospodarki. Wznowione zostanie funkcjonowanie fryzjerów, zakładów kosmetycznych i restauracji. Muszą one jednak spełniać rygorystyczne wytyczne sanitarne. W żadnym z tych miejsc nie może być działających poczekalni. Na wizytę należy umawiać się telefonicznie. W lokalach muszą być zapewnione odstępy minimum 4 m2, a obsługa musi nosić maseczki i rękawiczki.

W czasie konferencji pojawiły się także informacje o zwiększeniu limitów osób przebywających na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach oraz skateparkach. Od 18 maja będzie mogło na nich przebywać jednocześnie 14 osób oraz 2 trenerów. Informacje dotyczące boisk wprowadziły rodziców w zakłopotanie. Wielu z nich zastanawiało się, czy do tych obiektów zaliczają się także place zabaw. Niestety nie. Nie wiadomo nadal kiedy nastąpi otwarcie placów zabaw.
Jak wiemy, we wszystkich miejscach, do których od 18 maja możemy się udać, będzie obowiązek noszenia maseczki, zachowywania bezpiecznej odległości, a także dezynfekowania rąk. Taki rygor sanitarny bardzo trudno byłoby wprowadzić wśród najmłodszych, bawiących się na placu zabaw.

Zasady na placu zabaw

Wyobraźmy sobie scenariusz otwarcia placów zabaw. Biorąc pod uwagę to, jak wyglądać to będzie w przedszkolach, czyli: regularna dezynfekcja, mycie rąk. Co więcej, placówki musiały pozbyć się części zabawek, niemożliwych do zdezynfekowania! Jeśli mowa o placu zabaw — wprowadzenie choć części reguł panujących gdziekolwiek indziej, byłoby mocno utrudnione.

Zacznijmy od tego, że dzieci do lat 4 zwolnione są z obowiązku noszenia maseczek ochronnych. Na placu zabaw często nie byłoby możliwe rozróżnienie, które dziecko powinno mieć maseczkę, a które nie. Niestety, wielu z nas w dalszym ciągu ignoruje wszelkie zalecenia.

Dezynfekcja ogólnodostępnych placów zabaw — czy jest to możliwe?

Trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób przebiegać by miała dezynfekcja osiedlowych placów zabaw. Jesteśmy przekonani, że zostanie znalezione jakieś rozwiązanie. Czy byłoby to wpuszczanie dzieci tylko w określonych godzinach i tylko w określonej liczbie? W jaki sposób byłyby one ustalone? Czy wszystkie sprzęty miałyby być regularnie dezynfekowane? Jeśli tak — to co ile godzin? Czy dzieci musiałyby dezynfekować ręce co jakiś czas? Czy zwolnienie dzieci do lat 4 z obowiązku noszenia maseczek obowiązywałoby również na placu zabaw? Wiemy przecież, że dla takich maluchów noszenie maseczki może być niebezpieczne.

Kiedy otwarcie placów zabaw?

Według tego, co już jakiś czas zapowiadał rząd, place zabaw powinny zostać otwarte podczas czwartego etapu “odmrażania” gospodarki. Niestety data wprowadzenia tych łagodzeń nie jest jeszcze znana. Według ministra Szumowskiego, musimy obserwować, czy trzeci etap nie wywoła drugiej fali zachorowań. Jeśli w trakcje trzeciego etapu liczba chorych będzie spadać, wówczas będziemy myśleli o czwartym etapie. Istnieje także scenariusz, w którym trzeci etap zostanie cofnięty, jeśli zaobserwujemy ponowny wzrost liczby zachorowań.

Najważniejszy warunek łagodzenia obostrzeń

Nie zapominajmy o najważniejszym punkcie, który musimy spełniać w sklepach, parkach, a już wkrótce w restauracjach, barach, salonach kosmetycznych — odległość. Powinniśmy zachowywać od siebie dystans. Na placu zabaw, gdzie przebywałoby wiele dzieci, nie byłoby to możliwe.
Niestety, rodzice w dalszym ciągu nie będą mogli liczyć na tę formę spędzania czasu. Zabawy na świeżym powietrzu będzie trzeba organizować gdzie indziej — np. na wspomnianych wcześniej boiskach i obiektach sportowych, na które będzie można się udać przy zachowaniu rygoru sanitarnego. Nie zapominajmy także o parkach i lasach.

Mimo, że wiele obostrzeń jest dla nas niewygodnych, musimy zdawać sobie sprawę, że mają one ma na celu zatrzymać pandemię. Im bardziej rygorystycznie podejdziemy do wymagań, tym szybciej się to wszystko skończy, a nasze dzieci będą mogły wrócić na place zabaw.
Trzeci etap odmrażania gospodarki oraz znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. O czym należy pamiętać szczególnie?

  • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
  • Pracuj zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
  • Zostań w domu, jeśli możesz.
  • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Zwłaszcza w restauracjach, u fryzjera czy kosmetyczki.

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo