Czy kobiety w ciąży muszą nosić maseczki? W jakich przypadkach zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe podczas porodu?

Obowiązek zasłaniania ust i nosa został wprowadzony w Polsce już 16 kwietnia. Oznacza to, że w miejscach publicznych każdy, obowiązkowo musi nosić maseczkę lub w inny sposób zasłonić usta i nos. Oczywiście są osoby zwolnione z tego obowiązku. Czy wśród tych osób są kobiety ciężarne? Czy będąc w ciąży należy nosić maseczkę? A co z porodem?

Kobiety w ciąży a maseczki

Kobiety w ciąży nie są wyłączone z obowiązku zakrywania ust i nosa. Maseczki w ciąży są obowiązkowe. Zdajemy sobie sprawę, jak trudno kobiecie w ciąży jest nosić maseczkę. Utrudnia ona oddychanie. Przemieszczanie się — zwłaszcza w zaawansowanej ciąży — często nie jest proste nawet bez maseczki.

Kiedy kobieta w ciąży nie musi zakładać maseczki?

Jedną z częściej występujących dolegliwości podczas ciąży są trudności z oddychaniem (zadyszki, a nawet duszności). W wytycznych na stronie rządowej (gov.pl) widnieje taki zapis:

Zakrywać usta i nos muszą co do zasady wszyscy. Wprowadzamy jednak kilka wyjątków. Wśród nich znajdują się:
(…)
– osoby, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane)…

Oznacza to, że jeśli kobiecie w czasie ciąży dokuczają duszności lub inne problemy z oddychaniem, to nie musi ona zakładać maseczki ani zakrywać w inny sposób ust i nosa. Ważne jest to, że ciężarna nie potrzebuje zaświadczenia od lekarza, które zwalniałoby ją z obowiązku noszenia maseczki Nie warto jednak nadużywać tego wyjątku. Należy pamiętać, że maseczki mają zapewnić bezpieczeństwo zarówno kobiecie w ciąży, jej dziecku, ale także wszystkim osobom, które ciężarna spotyka wychodząc z domu. Jeżeli zatem nie występują żadne dolegliwości oddechowe, to przyszła mama nie powinna rezygnować z zakrywania ust i nosa.

Ogranicz przebywanie w miejscach publicznych

Jeżeli jesteś w ciąży, to postaraj się do minimum ograniczyć przebywanie w miejscach, w których obowiązuje nakaz zasłaniania ust i twarzy. Chcąc się przewietrzyć lub pospacerować wybieraj miejsca, w których nie trzeba zakładać maseczek, np. las. Dzięki temu ograniczysz ryzyko niedotlenienia, które podczas ciąży może być bardzo niebezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka.
Jeśli musisz wyjść do sklepu lub innego skupiska ludzi, to wybieraj pory dnia w których jest niewielki ruch.

Maseczki a poród

Swobodne oddychanie jest bardzo ważne w czasie porodu. Jednak jak wszyscy wiemy, maseczka to utrudnia. Według pisma Ministerstwa Zdrowia, które zostało wysłane do fundacji Rodzić po Ludzku, kobiety rodzące w pojedynczej sali porodowej nie muszą zakrywać ust i nosa maseczką.

W przypadku indywidualnej sali porodowej kobieta rodząca w I, II lub III okresie porodu może przebywać bez maski ochronnej. Wyjątek stanowią rodzące w trakcie kwarantanny lub izolacji. Powyższe informacje zostały przekazane wszystkim ordynatorom oddziałów ginekologiczno-położniczych.

Jest to jednak wytyczna a nie odgórne zarządzenie. Oznacza to, że finalną decyzję podejmują dyrektorzy placówek medycznych. Zarówno wśród nich, jak i wśród wielu położnych pojawia się opinia, że jeśli rodząca czuje się na siłach, to nie powinna zdejmować maseczki w czasie porodu. Mimo, że jest ona niewygodna. Pamiętajmy, że to w szpitalu najłatwiej roznoszą się wirusy. Personel medyczny bardzo często obsługuje kilka porodów jednocześnie. W czasie przemieszczania się od sali do sali nie zawsze jest czas na pełną dezynfekcję. Rodzące muszą mieć świadomość, że jedna dla drugiej może być zagrożeniem. Warto też pamiętać, że zasłanianie ust i nosa w czasie porodu chroni nie tylko położną, ale także noworodka.

Zapytaj położną lub lekarza prowadzącego, czy w szpitalu którym planujesz poród wymagane są maseczki oraz czy szpital zapewnia je rodzącym.
Pamiętaj jednak, że poród zdecydowanie jest takim momentem, w którym rodzące najczęściej mają problemy z oddychaniem. Jeśli więc zaczniesz odczuwać dyskomfort z powodu zasłoniętych ust i nosa, to zdejmij maseczkę. Personel medyczny uczestniczący w porodzie nie powinien tego zabronić.

Jaka maseczka do porodu?

Zaleca się, by stosować jednorazowe maseczki chirurgiczne, które utrudniają oddychanie w znacznie mniejszym stopniu. Maski chirurgiczne skutecznie blokują wirusy, a zarazem najmniej ograniczają przepływ powietrza. Oddychanie w wielorazowych maseczki materiałowych, zwłaszcza z filtrami jest znacznie trudniejsze. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą przynajmniej kilka maseczek. Wilgotna maseczka może być szkodliwa, dlatego należy ją często zmieniać. Podczas intensywnego oddychania w czasie porodu nie ma możliwości, żeby maska długo pozostawała sucha.

Dodaj komentarz

Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo