Do kiedy wniosek 500 plus 2022? Warto się pospieszyć, aby nie stracić pieniędzy

Już wkrótce rozpocznie się nowy okres świadczeniowy programu 500 plus, co oznacza konieczność złożenia kolejnego wniosku. Rodzice, którzy chcą zachować ciągłość wypłat muszą dopełnić formalności w ściśle określonym przedziale czasowym. Jego niedotrzymanie może skutkować opóźnieniem otrzymania środków, a niedostarczenie dokumentów w odpowiednim terminie może wiązać się nawet z utratą części pieniędzy. Do kiedy składać wniosek o 500 plus 2022? 500+ 2022 – co się zmieni?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wnioski o 500 plus można składać od 1 lutego 2022.
  • Bieżący okres świadczeniowy kończy się 31 maja 2022 - brak wniosku będzie skutkował niewypłaceniem świadczenia już w czerwcu.
  • Według nowych zasad wnioski składa się do ZUS - za pomocą portalu [email protected], PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.

Wnioski 500+ – kiedy składać 2022? Nowe przepisy

Nowelizacja ustawy o programie “500 plus” weszła w życie 1 stycznia 2022. Nowe przepisy dotyczą formy składania wniosków oraz sposobu wypłaty środków. Ze względu na to, że realizacją świadczenia będzie zajmował się od teraz ZUS (a nie jak dotychczas jednostki samorządowe czy gminne ośrodki pomocy społecznej), przyjmowanie wniosków będzie odbywać się wyłącznie drogą elektroniczną – za pośrednictwem portalu [email protected], PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Zmiana ta oznacza również, że zniknie opcja wypłaty pieniędzy do ręki. Będą one teraz kierowane bezpośrednio na konto, czyli całkowicie bezgotówkowo.

Wnioski składane od początku stycznia 2022 muszą już być dostosowane do nowych zasad. Organy dotychczas odpowiedzialne za obsługę programu będą się tym zajmować tylko do końca bieżącego okresu świadczeniowego, a więc do 31 maja. Chęć pobierania środków dalej wymaga złożenia ponownego wniosku, zgodnie z nowymi przepisami. Kiedy wniosek o 500 plus 2022 powinien trafić do ZUS-u?

Sprawdź: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: kiedy wypłaty? To musisz wiedzieć, aby nie stracić pieniędzy!

Kiedy składać wniosek 500+ na 2022?

Jak już wyżej wspomniano, co roku na przełomie maja i czerwca zmienia się okres świadczeniowy związany z 500 plus. Wszystkie wypłaty przyznawane są do końca bieżącego okresu, a więc do 31 maja każdego roku. 1 czerwca rozpoczyna się nowy okres, który wymaga ponownego złożenia wniosku. Jeśli rodzice dostarczą dokumenty w odpowiednim terminie, zachowają ciągłość wypłat i nie będą musieli się martwić o opóźnienie. A zatem od kiedy składać wniosek o 500+ w 2022? ZUS rozpoczął ich przyjmowanie od 1 lutego.

Zobacz: 400 zł na żłobek. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do żłobka?

Do kiedy wniosek 500 plus 2022? Terminy wypłat

Oficjalny portal ZUS podaje również informacje dotyczące terminów wypłat w zależności od daty złożenia wniosku. Jak się okazuje, jeśli rodzice nie dostarczą dokumentów do 30 kwietnia 2022 świadczenie 500 plus zostanie im wypłacone z opóźnieniem.

W przypadku dopełnienia wszystkich formalności:

  • od 1 lutego do 30 kwietnia 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2022 r.,
  • od 1 do 31 maja 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec – do 31 lipca 2022 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2022 r. –  ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec – do 31 sierpnia 2022 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca – do 30 września 2022 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od sierpnia – do 31 października 2022 r.

W praktyce oznacza to, że wyłącznie rodzice, którzy złożyli wniosek najpóźniej do 30 kwietnia, mogą mieć pewność, że otrzymają wypłaty bez żadnych przerw i opóźnień. Jeśli przekroczą ten termin, ale dostarczą dokumenty przed 30 czerwca, muszą liczyć się z opóźnieniem – ale dostaną wszystkie należne pieniądze z wyrównaniem. Zupełnie inaczej wygląda sytuacji w przypadku osób, które zapomną o wniosku i złożą go dopiero po 30 czerwca – każdy kolejny miesiąc opóźnienia będzie oznaczał utratę kolejnych 500 zł. Warto zatem nie zwlekać z dopełnieniem formalności.

Sprawdź: Nadchodzą zmiany! Nowa ulga dla samotnych rodziców niekorzystna? Niektórzy stracą na Polskim Ładzie

Rodzice pytają, do kiedy składać wniosek o 500 plus online 2022

500 plus kiedy składać wnioski 2022?

Wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy rodzice mogą składać od 1 lutego 2022.

Do kiedy 500 plus 2022?

Obecny okres świadczeniowy kończy się 31 maja 2022. Brak nowego wniosku oznacza niewypłacenie świadczenie w czerwcu i w kolejnych miesiącach.

Kiedy składać o 500 plus 2022?

Aby utrzymać ciągłość świadczenia, wniosek należy złożyć do 30 kwietnia 2022. Niedotrzymanie tego terminu będzie skutkowało opóźnieniem wypłat.

Źródła:

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general