Wsyp sól do zlewu i odkryj jej niezwykłe właściwości! Sprawdzona i tania metoda na kuchenny problem

Wszyscy doskonale wiemy, że zachowanie czystości – zwłaszcza w kuchni – to nie lada wyzwanie. Większość sprzętów wymaga regularnego mycia z wykorzystaniem specjalnych środków. Kosztuje to dużo energii, a czasem i sporo środków. Jest jednak jedna rzecz, na której możesz zaoszczędzić i pozbyć się uporczywego problemu w tani i szybki sposób. Wsyp sól do zlewu i przekonaj się, jakie niezwykłe właściwości w sobie kryje.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Sól kuchenna w połączeniu z wrzącą wodą może pomóc w udrożnieniu odpływu w zlewie lub umywalce.
  • Wystarczy pięć łyżek, a następnie ostrożne dolanie około 2 litrów gorącej wody.
  • Wśród domowych sposób na zatkany zlew wymienia się także (oprócz soli): sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy i ocet spirytusowy.

Wsyp sól do zlewu i zobacz, co potrafi

Zatkany zlew to jeden z tych szczególnie uporczywych i uciążliwych problemów, które niestety lubią powracać. Niedrożny kuchenny odpływ to nie tylko stojąca lub wolnie spływająca woda, ale także nieprzyjemne zapachy, które mogą roznosić się na całe pomieszczenie, a nawet na całe mieszkanie. Przyczyną zatkania są najczęściej resztki jedzenia, a także osadzający się na rurach tłuszcz, do którego przyklejają się pozostałe odpadki. W rurach łazienkowych z kolei powodem niedrożności zazwyczaj stają się włosy, a także osad z kosmetyków.

Co ważne i z pewnością dla wielu osób oczywiste – zlew z reguły nie zapycha się natychmiast, ale jest to raczej długi proces. Warto więc zwracać uwagę na odpływ i reagować zanim nastąpi moment krytyczny, ponieważ w takim przypadku udrożnienie może być już o wiele bardziej skomplikowane. Oznak zapychania trudno jednak nie zauważyć – przede wszystkim woda zaczyna wolnie spływać, z głębi zlewu (lub umywalki) da się słyszeć głośne bulgotanie, kiedy woda wpływa dalej. Ponadto podczas odpływania do rur na powierzchni wody mogą pojawiać się pęcherzyki powietrza. Przy okazji warto także zwrócić uwagę, czy w pobliżu odpływu nie odczuwamy żadnych nieprzyjemnych zapachów.

Kiedy już stwierdzimy niedrożność, najczęściej sięgamy po specjalne środki chemiczne dostępne w sklepach. Okazuje się jednak, że pod ręką mamy równie skuteczną substancję, która może pomóc nam pożegnać się z problemem. Chodzi mianowicie o zwyczajną sól kuchenną.

Sprawdź: Ocet do prania – jak go użyć? Jakie ma działanie i jakie daje efekty?

Sól – lekarstwo na uciążliwy kuchenny problem

W walce z zatkanym zlewem pomoże naprawdę niewielka ilość soli. Jest więc metoda niezwykle ekonomiczna – nie kosztuje wiele i nie ma chyba domu, w którym nie znajdziemy zapasu tej substancji. Skutecznie udrażnia, a przy okazji nie uszkadza rur. Przeznaczenie jej w tym celu jest naturalnie również kompletnie niegroźne dla zdrowia, a jednocześnie w 100% ekologiczne.

Jak udrożnić rury za pomocą soli? Wystarczy wsypać do odpływu mniej więcej 5 łyżek soli, a następnie zalać ją wrzątkiem (ok. 2 litry). Co ważne, wodę trzeba wlewać ostrożnie i bardzo powoli. Sposób ten sprawdzi się jednak wyłącznie pod warunkiem, że nie doszło do całkowitego zapchania rur. Wówczas potrzebne mogą być już bardziej zaawansowane metody i mocniejsze detergenty, a w skrajnych przypadkach konieczna może okazać się nawet wizyta hydraulika. Warto więc od czasu do czasu profilaktycznie stosować sól, aby zapobiec poważniejszej niedrożności.

Zobacz: O czym pamiętać, wybierając oczyszczacz powietrza do domu? Podpowiadamy

Inne sprawdzone sposoby na zatkany zlew

Jeśli niedrożność okaże się poważniejsza i zabieg z samą solą nie wystarczy, można go powtórzyć, ale tym razem dodać do niego także sodę oczyszczoną. Wystarczy, że wymieszasz ze sobą pół szklanki soli i pół szklanki sody, a następnie wsypiesz to do odpływu i również zalej wrzątkiem – ponownie bardzo ostrożnie i powoli.

Odetkać zatkany zlew można także przy pomocy kwasku cytrynowego. Wystarczy rozpuścić dwa jego opakowania w szklance wody. Po upływie kwadransa zalać odpływ przygotowaną mieszanką.

Do odetkania zlewu może przydać się również ocet spirytusowy. Na początek wsyp do odpływu mniej więcej 3/4 szklanki soli i 3/4 szklanki sody oczyszczonej. Następnie dolej odrobinę podgrzanego octu. Po upływie 10 minut odpływ należy zalać wrzącą wodą – oczywiście ostrożnie i powoli, nie na raz.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo