Kiedy wracamy do szkoły? Po powrocie nauka będzie wyglądała zupełnie inaczej! “Koniec chaosu”

Nieoficjalne doniesienia i spekulacje medialne potwierdziły się – nauka zdalna wprowadzona 27 stycznia została skrócona. Podczas środowej wspólnej konferencji ministrów zdrowia i edukacji ogłoszono jednak nie tylko wcześniejszy powrót uczniów do szkół, ale także bardzo ważne z punktu widzenia funkcjonowania szkół zmiany w kwarantannie i izolacji. Nauka stacjonarna będzie więc prawdopodobnie wyglądać znacznie inaczej i dużo mniej chaotycznie. Kiedy wracamy do szkoły i co dokładnie się zmieni?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Nauka zdalna ogłoszona od 27 stycznia została skrócona o tydzień. Uczniowie wrócą do szkół w poniedziałek 21 lutego.
  • Zajęcia stacjonarne będą wyglądały inaczej niż dotychczas, ponieważ zniesiony zostaje obowiązek tzw. kwarantanny z kontaktu.
  • Po wykryciu ogniska wirusa w szkole, poszczególne klasy nie będą już automatycznie kierowane na kwarantannę, a co za tym idzie nie będzie już ciągłych przerw i lekcji online.

Kiedy wracamy do szkoły 2022?

Podczas konferencji w środę 9 lutego minister edukacji Przemysław Czarnek ogłosił skrócenie nauki zdalnej. Przypomnijmy, że początkowo miała ona obowiązywać od 27 stycznia do końca okresu ferii zimowych, a więc do 27 lutego. Dotyczyła zaś klas 5-8 szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Okazuje się jednak, że uczniowie wrócą do zajęć stacjonarnych tydzień wcześniej niż pierwotnie zakładano, czyli już 21 lutego.

Ogłoszona w środę decyzja potwierdziła tylko krążące od kilku dni doniesienia i medialne spekulacje na ten temat. Zdaniem zarówno ministra zdrowia, jak i edukacji, aktualna sytuacja epidemiczna pozwala na powrót do trybu stacjonarnego bez obaw o dalsze funkcjonowanie placówek.

Sprawdź: Polski Ład ponownie uderza w nauczycieli! Znów otrzymali niższe pensje

Nauka stacjonarna według nowych zasad

Skrócenie nauki zdalnej to jednak nie koniec zmian dla uczniów. W czasie konferencji ogłoszono również nowe zasady dotyczące kwarantanny oraz izolacji domowej. Wszystko wskazuje na to, że zaproponowane rozwiązania mogą okazać się szczególnie pozytywne dla funkcjonowania placówek oświaty i zmniejszyć nieco panujący od początku roku szkolnego chaos.

Od 11 lutego zniesiony zostaje obowiązek tzw. kwarantanny z kontaktu, co zdecydowanie ułatwi pracę pedagogów. Do tej pory gdy jeden z uczniów lub nauczycieli okazał się zakażony, cała klasa kierowana była natychmiast na naukę zdalną, ponieważ decyzją sanepidu niezaszczepieni automatycznie trafiali na 7-dniową kwarantannę. Od teraz w takiej sytuacji uczniowie będą mogli spokojnie kontynuować zajęcia w trybie stacjonarnym. Dzięki temu nauka będzie przebiegać mniej chaotycznie i nie będzie nieustannie przerywana ciągłymi zmianami trybu.

Dodatkowo od 15 lutego skrócony zostanie również okres izolacji domowej dla osoby, u której potwierdzono obecność SARS-CoV2 pozytywnym wynikiem testu. Dotychczas zakażony musiał przebywać w domu przez 10 dni, a teraz będzie to tylko 7 dni. W związku z tym chorzy uczniowie czy nauczyciele będą wracać do swoich obowiązków nieco szybciej.

Zobacz: Dni wolne od szkoły 2022. Kiedy wypada odpoczynek od nauki? Uczniowie mogą być zadowoleni

Rodzice i uczniowie pytają o powrót do szkoły

Czy wracamy do szkoły?

Tak, nauka zdalna została skrócona i uczniowie wracają do zajęć stacjonarnych tydzień wcześniej niż na początku zakładano – a dokładnie w poniedziałek 21 lutego.

Od kiedy wracamy do szkoły luty 2022?

Uczniowie wrócą do szkoły w poniedziałek 21 lutego 2022.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo