Polski Ład ponownie uderza w nauczycieli! Znów otrzymali niższe pensje

Już na początku tego roku okazało się, że wbrew zapewnieniom rządzących nie wszyscy zyskają na Polskim Ładzie. W pierwszych dniach stycznia okazało się, że znacznie niższe wynagrodzenia otrzymali nauczyciele. Sprawa miała zostać wyjaśniona, a kolejny wypłaty powinny już przyjść z wyrównaniem. Niestety wszystko wskazuje na to, że luty nie przyniósł lepszych wiadomości. Część nauczycieli informuje, że znów na koncie znalazły się niższe pensje! Jaka jest przyczyna kolejnych obniżek?

Nauczyciele nadal tracą na Polskim Ładzie

Po styczniowych zamieszaniach, kwestia pensji nauczycieli miała zostać wyjaśniona. Zgodnie z zapewnieniami w kolejnym miesiącu wypłaty powinny wrócić do dawnego poziomu i trafić na konto wraz z wyrównaniem. Dziennikarze “Dziennika Gazety Prawnej” donoszą jednak, że niestety część nauczycieli znów otrzymała obniżone sumy – na konta wypłynęły niższe wynagrodzenia zasadnicze za luty oraz za styczniowe nadgodziny.

Nauczyciele nie kryją oburzenia i na potwierdzenie wrzucają do sieci paski wynagrodzeń, z których wynika, że niektórym naliczono nawet 678 złotych zaliczek na podatek od wynoszącej ponad 1,3 tys. złotych podstawy opodatkowania.

Łączne obciążenia z tytułu PIT i składek ZUS potrafiły wynieść nawet 90 proc. wypłaty brutto. W konsekwencji osoba, która miała otrzymać dodatkowe wynagrodzenie brutto w wysokości ok. 750 zł, otrzymała… 16 zł.Dziennik Gazeta Prawna

Sprawdź: Nowa strategia walki z pandemią! Rządowy projekt szczególnie niekorzystny dla nauczycieli?

Pensje nauczycieli znacząco niższe

Mimo obietnic, okazuje się jednak, że nie wszyscy obywatele zyskają na zmianach w systemie podatkowym. Nic dziwnego, że nauczyciele znów poczuli się pokrzywdzeni przez Polski Ład. Przyczyn niższych wypłat tej grupy zawodowej może być kilka. Jak informują dziennikarze, jedną z nich może być system kadrowo-płacowy, który policzył wspomniane zaliczki podwójnie.

Wydaje się, że system płacowy naliczający wynagrodzenia nauczycielom policzył zaliczki PIT podwójnie. W potrąceniu znalazła się suma zaliczek za 2022 r. oraz prawdopodobnie ta należna za 2021 r. (stąd błędnie pobrana zaliczka w wysokości 678 zł od podstawy nieco ponad 1300 zł)Grzegorz Ogórek, doradca podatkowy, cytat za polsatnews.pl

W przypadku nauczycieli zarabiających więcej powodem może być przekroczenie górnego limitu ulgi dla klasy średniej (który wynosi 11 141 zł) ze względu na styczniowe wypłaty trzynastek.

Kolejną przyczyną może być również złożenie wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej. Spora część nauczycieli zrezygnowała z tej opcji, ponieważ dla wielu zasady jej rozliczania pozostają zbyt niejasne.

Zobacz też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Newsy

Jaka będzie zima 2017/2018?

Chociaż nadal trwa jesień, a ostatnie jej dni w całej Polsce należały do tych słynnych złotych dni jesiennych, coraz częściej myślimy o zimie. A gdy o niej myślimy, tradycyjnie nasuwa...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general