Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2023? Uczniów czeka dłuższa przerwa od zajęć

Kalendarz na nowy rok interesuje nas przede wszystkim ze względu na daty świąt. Część z nas już na początku stycznia planuje odpoczynek i dni wolne na nadchodzące miesiące, a więc informacja o tym, kiedy warto wziąć urlop jest bardzo ważna. Większość świąt ma stałą datę, więc ciekawi nas ewentualnie tylko dzień tygodnia. Inaczej jest jednak w przypadku Wielkanocy. Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2023? Ile trwa wiosenna przerwa od szkoły?

Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2023?

Wielkanoc to jedne z najważniejszych świąt w chrześcijańskiej tradycji. W tych dniach wierni upamiętniają mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Oprócz modlitwy i wizyty w kościele, święta wielkanocne wiążą się również z szeregiem kultywowanych od lata zwyczajów i tradycji. Jedną z nich jest święcenie pokarmów w koszyczku, uroczyste śniadanie w Niedzielę Wielkanocną czy oblewanie się wodą w Lany Poniedziałek.

Wielkanoc należy do grupy świąt ruchomych, co oznacza, że jej data co roku jest inna. Zgodnie z zasadami obchodzona jest zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Najwcześniej może to być druga połowa marca, a najpóźniej – końcówka kwietnia. W 2023 roku data ta wypada mniej więcej w połowie wskazanego okresu, ponieważ Wielkanoc będziemy świętować 9 kwietnia (Niedziela Wielkanocna). Święto mamy również w poniedziałek. Chociaż główne obchody przypadają na niedzielę, oba dni są ustawowo wolne od pracy i szkoły.

Z okazji Wielkanocy na dłuższą przerwę od obowiązków mogą liczyć wszyscy uczniowie. Wiosenne ferie rozpoczynają się bowiem już w czwartek (Wielki Czwartek) 6 kwietnia i potrwają do wtorku 11 kwietnia. Szkoły otworzą się ponownie w środę 12 kwietnia.

Zobacz: Czy Wielki Piątek jest wolny? Jak wyglądają obchody Wielkiego Piątku?

Kalendarz 2023 – jak planować wolne?

Rok 2023 przynosi sporo okazji do przedłużenia sobie weekendu. Pierwsza taka szans nastąpi w maju. Jak wiadomo, 1 i 3 maja są dniami wolnymi od pracy, a ponieważ wypadają w poniedziałek i w środę, wystarczy wziąć urlop 2 maja, aby zyskać aż 5 dni odpoczynku.

Podobnie rzecz ma się w czerwcu. 8 czerwca, w czwartek, obchodzimy Boże Ciało, które jest świętem oficjalnie wolnym od pracy. Urlop w piątek 9 czerwca oznacza aż 4 dni z dala od obowiązków. Kolejna taka okazja, na znacznie dłuższy weekend, przyjdzie już w sierpniu. 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego, jest wolne i wypada w 2023 roku we wtorek.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo