Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2023? Uczniów czeka dłuższa przerwa od zajęć

Kalendarz na nowy rok interesuje nas przede wszystkim ze względu na daty świąt. Część z nas już na początku stycznia planuje odpoczynek i dni wolne na nadchodzące miesiące, a więc informacja o tym, kiedy warto wziąć urlop jest bardzo ważna. Większość świąt ma stałą datę, więc ciekawi nas ewentualnie tylko dzień tygodnia. Inaczej jest jednak w przypadku Wielkanocy. Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2023? Ile trwa wiosenna przerwa od szkoły?

Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2023?

Wielkanoc to jedne z najważniejszych świąt w chrześcijańskiej tradycji. W tych dniach wierni upamiętniają mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Oprócz modlitwy i wizyty w kościele, święta wielkanocne wiążą się również z szeregiem kultywowanych od lata zwyczajów i tradycji. Jedną z nich jest święcenie pokarmów w koszyczku, uroczyste śniadanie w Niedzielę Wielkanocną czy oblewanie się wodą w Lany Poniedziałek.

Wielkanoc należy do grupy świąt ruchomych, co oznacza, że jej data co roku jest inna. Zgodnie z zasadami obchodzona jest zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Najwcześniej może to być druga połowa marca, a najpóźniej – końcówka kwietnia. W 2023 roku data ta wypada mniej więcej w połowie wskazanego okresu, ponieważ Wielkanoc będziemy świętować 9 kwietnia (Niedziela Wielkanocna). Święto mamy również w poniedziałek. Chociaż główne obchody przypadają na niedzielę, oba dni są ustawowo wolne od pracy i szkoły.

Z okazji Wielkanocy na dłuższą przerwę od obowiązków mogą liczyć wszyscy uczniowie. Wiosenne ferie rozpoczynają się bowiem już w czwartek (Wielki Czwartek) 6 kwietnia i potrwają do wtorku 11 kwietnia. Szkoły otworzą się ponownie w środę 12 kwietnia.

Zobacz: Czy Wielki Piątek jest wolny? Jak wyglądają obchody Wielkiego Piątku?

Kalendarz 2023 – jak planować wolne?

Rok 2023 przynosi sporo okazji do przedłużenia sobie weekendu. Pierwsza taka szans nastąpi w maju. Jak wiadomo, 1 i 3 maja są dniami wolnymi od pracy, a ponieważ wypadają w poniedziałek i w środę, wystarczy wziąć urlop 2 maja, aby zyskać aż 5 dni odpoczynku.

Podobnie rzecz ma się w czerwcu. 8 czerwca, w czwartek, obchodzimy Boże Ciało, które jest świętem oficjalnie wolnym od pracy. Urlop w piątek 9 czerwca oznacza aż 4 dni z dala od obowiązków. Kolejna taka okazja, na znacznie dłuższy weekend, przyjdzie już w sierpniu. 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego, jest wolne i wypada w 2023 roku we wtorek.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general