Kiedy zaczyna się 2 semestr? Data nie jest stała, zależy od kilku czynników

Styczeń to bardzo intensywny okres dla wszystkich uczniów, wielkimi krokami zbliża się bowiem koniec semestru, a więc pierwsze podsumowania i przede wszystkim wystawianie ocen. Większość dni po Nowym Roku upływa zatem pod znakiem popraw, ostatnich sprawdzianów i odpytywania. Nic dziwnego, że uczniowie z niecierpliwością czekają na ferie i na rozpoczęcie nowego półrocza. Kiedy zaczyna się 2 semestr?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Nie ma jednej stałej daty zakończenia semestru dla wszystkich szkół w Polsce.
  • Decyzję w sprawie terminu podejmuje dyrekcja, biorąc przy tym pod uwagę przede wszystkim datę rozpoczęcia ferii zimowych w danym regionie.
  • W województwach, w których ferie zaczynają się już w połowie stycznia, termin przerwy pokrywa się z zakończeniem semestru.

Kiedy zaczyna się 2 semestr 2022/23?

W początkach stycznia większość uczniów ma na głowie naprawdę dużo obowiązków. Koniec 1 semestru coraz bliżej, dlatego też nauczyciele organizują ostatnie zaliczenia i sprawdziany, a chętni mają ostatnią szansę na poprawę stopni. Oceny wystawione na pierwsze półrocze są zazwyczaj brane pod uwagę również przy ustalaniu ostatecznych ocen na koniec roku, dlatego wszyscy uczniowie, którzy chcą mieć na świadectwie pozytywne wyniki muszą przyłożyć się do nauki już teraz. Jak dużo czas jeszcze zostało na poprawę? Kiedy zaczyna się drugi semestr szkolny?

Wielu osobom może się to okazać zaskakujące, ale koniec 1. półrocza nie ma jednej określonej daty dla wszystkich szkół w Polsce. Nic więc dziwnego, że co roku pojawiają się te same wątpliwości dotyczące tego, kiedy rozpoczyna się 2 semestr. Termin ten zależy przede wszystkim od decyzji dyrekcji, dlatego najlepiej jest sprawdzać strony internetowe lub media społecznościowe danej placówki. Wśród komunikatów powinien znaleźć się również szczegółowy harmonogram roku szkolnego.

Ogromne znaczenie przy ustalaniu terminu zakończenia pierwszego semestru mają ferie. Najczęściej data rozpoczęcia ferii pokrywa się z zakończeniem półrocza, a pracę na nowy semestr uczniowie zaczynają po powrocie. Dotyczy to przede wszystkim szkół w tych regionach, które jako pierwsze (już w połowie stycznia) rozpoczynają ferie zimowe, a zatem to, kiedy zaczyna się nowe półrocze, zależy również od województwa.

Zobacz: Ferie zimowe 2023 – kiedy wypadają? Terminy mogą niektórych rozczarować

Kiedy zaczyna się drugie półrocze w szkole?

W województwach, w których ferie zaczną się już w połowie stycznia, koniec pierwszego semestru pokrywa się zazwyczaj z pierwszym dniem ferii. Podobnie może być również w przypadku szkół rozpoczynających przerwę tydzień później. Natomiast w tych regionach, gdzie ferie trwają dopiero od końca stycznia lub rozpoczną się dopiero w lutym, dyrekcja szkół wyznacza koniec semestru na połowę stycznia lub na przedostatni tydzień stycznia. Oznacza to więc, że nowe półrocze zacznie się dla części uczniów jeszcze przed feriami.

Terminy ferii zimowych dla poszczególnych województw w tym roku prezentują się następująco:

  • 16–29 stycznia 2023 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • 23 stycznia – 5 lutego 2023 r. – podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 30 stycznia – 12 lutego 2023 r. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 13–26 lutego 2023 r. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

Sprawdź: Skala ocen szkolnych w Polsce. Jakie stopnie może otrzymać uczeń? Co oznaczają oceny literowe?

Kiedy kończy się semestr w szkole podstawowej?

W szkołach podstawowych panują te same zasady co w pozostałych placówkach. Pierwszy semestr kończy się w styczniu – konkretna data zależy jednak w dużej mierze od terminu ferii. Decyzję w tej sprawie podejmuje dyrekcja. Jeśli szkoła zamyka się na ferie już w połowie stycznia, to termin zakończenia semestru zapewne pokrywa się z rozpoczęciem przerwy. Natomiast uczniowie z regionów, w których ferie zaczną się pod koniec stycznia lub dopiero w lutym, rozpoczną II półrocze jeszcze przed przerwą.

Zobacz: Co jeśli ma się 1 na semestr? Uczniowie obawiają się, że mogą nie zdać do następnej klasy

Rodzice i uczniowie pytają, kiedy się zaczyna drugi semestr

Kiedy zaczyna się drugi semestr 2022/2023?

Nie ma stałej, jednej daty rozpoczęcia II semestru. Dużo zależy od terminu ferii w danym regionie.

Od kiedy jest drugie półrocze?

I półrocze kończy się najczęściej w połowie stycznia lub w przedostatnim tygodniu. Duże znaczenie ma termin ferii zimowych.

Kiedy kończy się 2 semestr?

2 semestr kończy się w czerwcu, na koniec roku.

Od kiedy zaczyna się drugi semestr?

Drugi semestr zaczyna się najczęściej na przełomie stycznia i lutego – w zależności od regionu może to być przed feriami lub po feriach.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia

Librus Synergia: Jak dodać załącznik?

Od momentu wprowadzania nauczania zdalnego najczęściej odwiedzanym portalem w domu większości uczniów jest Librus Synergia. Jak dodać załącznik w Librusie? Jak wysłać plik w Librusie do nauczyciela? Czy można go...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general