Koronawirus a 500 plus. Czy 500+ będzie wypłacane? Premier zapewnia, że tak. Jest jednak petycja o wstrzymanie wypłat

Pandemia koronawirusa sprzyja wzrostowi obaw o codzienne życie, w tym kwestie materialne. Stąd często pojawiające się dzisiaj pytanie: czy 500+ zostanie wstrzymane? Niektóre środowiska domagają się przekierowania środków przewidzianych na wypłatę tego świadczenia na zapewnienie trwałości biznesu.

Koronawirus a dotychczas wprowadzone zmiany

Cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa. Kolejne państwa wprowadzają stosowne ograniczenia oraz rozporządzenia, mające na celu ochronę obywateli przed chorobą. W zasadzie trudno by szukać grup, które nie zostały dotknięte przez aktualne wydarzenia. Jedną z nich z pewnością są rodzice, którzy ze względu na zamknięte placówki dydaktyczno-oświatowe zmuszeni są do godzenia obowiązków zawodowych z opieką nad dziećmi. Przypomnijmy, że żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe mają być wstępnie zamknięte do 25 marca, ale już wiadomo, że prawdopodobnie termin ten zostanie wydłużony o co najmniej kolejne dwa tygodnie.

Rząd wprowadził już specustawę, na mocy której możliwe jest m.in. wypłacanie zasiłków opiekuńczych na dzieci w czasie braku możliwości posłania ich do placówek. Jednak problemy rodziców to oczywiście nie jedyne, na jakie rząd powinien odpowiedzieć. Dlatego przygotowana została kolejna specustawa, tzw. tarcza antykryzysowa, która ma dawać realne rozwiązania dla sektora finansowego, służby zdrowia i przedsiębiorców. Wśród tej ostatniej grupy jest wielu zwolenników przekazania funduszy przewidzianych na 500+ na prewencję i wspomaganie firm, które są szczególnie dotknięte przez aktualne wydarzenia.

Sprawdź: Zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony o 2 tygodnie, ale tylko dla dzieci poniżej 8. roku życia.

Czy 500+ zostanie wstrzymane w 2020 roku?

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że wypłata 500+ nie jest w żadnym wypadku zagrożona. Środki przeznaczone na te świadczenia są bezpieczne i rodzice nie powinni czuć w tym względzie żadnych obaw. Mimo to, w internecie pojawiła się petycja, która wzywa do zawieszenia świadczeń tytułem 500+ i tzw. kosiniakowego dla młodych matek. W jej uzasadnieniu można przeczytać:

“To nie czas na socjal. (…)Dla gospodarki może to być zbyt duże obciążenie. Dlatego zwracamy się o wsparcie petycji o wstrzymanie świadczeń socjalnych w postaci 500+ i tzw. kosiniakowego. Jak powszechnie wiadomo, program 500+ nie przyniósł oczekiwanego efektu w postaci wzrostu dzietności, więc można przyjąć, iż te pieniądze są marnotrawione. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wspomożenie ochrony zdrowia i naszych rodzimych przedsiębiorstw.”

Bez wątpienia wsparcie przedsiębiorców jest obecnie bardzo istotną kwestią również z perspektywy rodziców, ponieważ wśród nich znajdują się zarówno pracodawcy dający im pracę, jak i sami rodzice. Nie zmienia to jednak faktu, że ewentualne wstrzymanie wypłat 500+ i przekazanie tych środków na inne cele byłoby bardzo kontrowersyjnym posunięciem.

Już samo pojawienie się petycji i głosów w sprawie wstrzymania 500+ spotkało się z oporem wśród rodziców. Czasem zbyt emocjonalnym:

O tym, że 500 plus nie zostanie wstrzymane z powodu koronawirusa zapewniał także prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski. W dniu wczorajszym na jego facebookowym profilu odbył się wideoczat. Wśród pytań, które zadano prezydentowi było także to o wstrzymanie 500 plus w 2020 roku. Rafał Trzaskowski kategorycznie zaprzeczył tym plotkom.

Przypomnijmy, że w tym roku odbędą się wybory na prezydenta kraju. Żaden z kandydatów nie zdecydowałby się na tak gwałtowny krok, jak zatrzymanie wypłat świadczenia 500+. Nawet chcąc przy tym zyskać sympatię przedsiębiorców. Co jednak, jeśli zabraknie pieniędzy na obiecaną tarczę antykryzysową?

Sprawdź:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo