Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko? Kto i dlaczego go nie otrzyma? Wprowadzona 2 marca 2020 r. specustawa zawiera luki prawne, przez które nie wszyscy rodzice otrzymają świadczenie.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w czasie zachorowań na koronawirusa
Od zeszłego tygodnia większość placówek edukacyjnych w Polsce prowadziła jedynie dyżury opiekuńcze, zaś od tego tygodnia zostały zamknięte. Co zrobić z dziećmi w trakcie pandemii koronawirusa? Z pomocą rodzicom i opiekunom przyszły nowe przepisy wprowadzone przez specustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustawa wprowadza dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci do lat 8. Świadczenie może otrzymać tylko jeden z rodziców lub opiekunów i na czas nie dłuższy niż 14 dni. Przysługuje on wówczas, gdy żłobek, przedszkole lub szkoła zostały zamknięte w następstwie epidemii koronawirusa. Warunkiem otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego jest bycie objętym ubezpieczeniem chorobowym. Dostaną go więc osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, zlecenia oraz przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Czy wszyscy? Nie!
Sprawdź: Opieka nad dzieckiem do lat 8 – ile płatne?
Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy
By otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8 wystarczy pobrać i wypełnić wniosek zamieszczony na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych [POBIERZ], a następnie wysłać go do pracodawcy. Trochę inaczej wygląda to w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą: oni samodzielnie składają oświadczenie w ZUS. Nie załączają jednak do niego innych formularzy ani np. zwolnienia lekarskiego. Świadczenie w wysokości 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto zostanie wypłacone za okres od 12 do 25 marca, czyli za czas, w którym z powodu pandemii wirusa COVID-19 były zamknięte placówki oświatowe. Co ważne, dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wymiarze 14 dni nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem, które nie ukończyło 14 lat.
Kto nie otrzyma dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
Choć większość rodziców została objęta nowymi przepisami, części z nich zapisy specustawy nie dotyczą. Kto nie ma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko?
- Rodzice dzieci, które ukończyły już 8 lat;
- Ustawa nie objęła w sposób szczególny rodziców dzieci niepełnosprawnych starszych niż 8 lat;
- Rodzice, którzy nie są objęci ubezpieczeniem chorobowym.
Można przypuszczać, że fakt, iż w ustawie nie ujęto dzieci niepełnosprawnych wiąże się z tym, że rząd nie zdecydował się na zamknięcie na czas epidemii specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, czyli placówek, do których uczęszczają dzieci niepełnosprawne. Rodzice w prawdzie nie mają obowiązku posyłać do nich dzieci od 12.03.2020 do 25.03.2020, jednak jeśli chcą im zapewnić opiekę, mają taką możliwość. Być może z tego względu ustawodawca uznał, iż nie przysługuje im dodatkowy zasiłek wychowawczy. Warto zauważyć, że dodatkowy zasiłek na dzieci nie spotkał się z przychylną oceną pracodawców, których opinie można znaleźć w licznych dyskusjach.
a co ma powiedziec „przedsiebiorca”, ktory zatrudnia 1-5 osob? przeciez jak onstraci plynnosc to to zostaje z dlugami na lodzie i do tego 5 pracownikow… na zasilkach…
A jeśli jestem przedsiębiorcą? Zatrudniam kilka osób? Jak stracę płynność, to zostaję na lodzie, a moi pracownicy muszą iść na zasiłek. Co z nami?
komentują na facebooku
O zmiany w spec ustawie dotyczącej dodatkowego zasiłku opiekuńczego apeluje także rzecznik praw dziecka:
Apeluję do premiera i ministra rodziny o pilną nowelizację specustawy i objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego także rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych powyżej 8. roku życia. Sygnalizowałem już ten problem w trakcie prac nad ustawą
— Rzecznik Praw Dziecka (@RPDPawlak) March 11, 2020
A co Wy o tym sądzicie? Jesteście przedsiębiorcami? A może pracownikami, którzy właśnie chcą złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko na czas pandemii koronawirusa?