To już pewne: Szkoły zamknięte aż do Wielkanocy! Terminy egzaminów bez zmian

Szef MEN, minister Dariusz Piontkowski potwierdził, że aktualna przerwa w zajęciach dydaktyczno-wychowawczych, będąca środkiem zapobiegawczym na czas pandemii koronawirusa zostanie wydłużona. Dzieci nie wrócą do szkół przed Wielkanocą.

[Aktualizacja 20.03.2020 19:45]
Na dzisiejszej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki ogłosił:

Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale i nakłada na nas nowe obowiązki. Podjęliśmy decyzję o dalszym wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkiej Nocy.
Ta tęsknota za normalnością nie może oznaczać, że będziemy luzowali reguły. Najbliższe dwa, trzy tygodnie do świąt muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny.

Nie zmienią się terminy egzaminów

Dariusz Piontkowski – minister edukacji narodowej na wspólnej konferencji z premierem zaznaczył, że od 25 marca zostanie wprowadzony obowiązek realizacji podstawy programowej. Nauczyciele będą musieli prowadzić systematyczne nauczanie zdalne.

Trzeba brać pod uwagę, że nie każdy uczeń ma dostęp do szybkiego internetu, nie zawsze ma najnowszy komputer. Trzeba dostosować metody pracy, ilość materiału do ich możliwości

Piontkowski dodał także, że dzisiejsza decyzja nie zmienia terminarza roku szkolnego, czyli także nie wpływa na terminy egzaminów (maturalnych i ósmoklasistów).

Stan epidemii oraz wyższe kary za złamanie kwarantanny

Premier ogłosił także wprowadzenie stanu epidemii (do dziś obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego). Podwyższenie poziomu stanu sprawia, że miasta będą mogły być zamknięte. Rząd może także ograniczać funkcjonowanie instytucji. Może także od obywateli wymagać udostępnienia lokali lub samochodów.

Dodatkowo premier wspomniał o karach za złamanie kwarantanny:

Ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie. Musimy traktować ten temat bardzo ważnie

Kary za złamanie kwarantanny wzrastają od dziś z 5 tys. zł do 30 tys. zł.

[17.03.2020]

Zamknięte szkoły, dzieci w domach

Od dnia 12 marca w związku z pandemią koronawirusa zostały zawieszone wszystkie zajęcia w placówkach dydaktyczno-wychowawczych. Na konferencji odbywającej się po zebraniu Sztaby Kryzysowego Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że ten stan wyjątkowy powinien być utrzymany do 25 marca. Na tamten moment nie było mowy o zmianie terminów egzaminów. Ze względu na dynamicznie rozwijającą się sytuację, możliwe jednak, że okres zawieszenia zajęć zostanie wydłużony. A to jednak spowoduje przesunięcie egzaminów.

Szczyt zachorowań końcem marca – szkoły nadal zamknięte?

Według najnowszych informacji przekazanych przez ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego, największego szczytu zachorowań na koronawirusa należy spodziewać się pod koniec marca. Termin ten miałby zatem pokrywać się z ewentualnym powrotem uczniów do szkół. W tym kontekście nie powinny dziwić dzisiejsze słowa szefa MEN, Dariusza Piontkowskiego:

“Bardzo prawdopodobne, że kolejnym momentem, do którego przedłużymy okres zamknięcia szkół, to będą Święta Wielkanocne i po tym terminie będziemy sprawdzali, co dalej”

Jego zdaniem, otwieranie szkół w okresie szczytowych zachorowań byłoby absurdem, sprzecznym z celem aktualnej akcji “zostań w domu”. Dariusz Piontkowski nie poinformował jednak, kiedy rozporządzenie o wydłużeniu przerwy zostanie wydane. Dodał, że jest to jedynie kwestią czasu.

Późniejszy termin matur i egzaminów ósmoklasisty możliwy

W związku z powyższym, zmiana terminów egzaminów, jak i zakończenia roku szkolnego, okaże się koniecznością. To wpłynie również na opóźnienie terminów rekrutacji na studia i szkół ponadpodstawowych. Bardzo istotne jest, aby uczniowie zrealizowali podstawę programową. Ponieważ do tej pory nie wypracowano skodyfikowanych norm nauczania zdalnego, z pewnością będzie to trudne. Pomimo apelu ministra MEN, że aktualny czas nie jest przerwą na relaks, ale na nadrabianie zaległości, w praktyce bywa inaczej. Nie wszyscy rodzice mają możliwość pracy zdalnej i jednoczesnej pracy z dziećmi nad realizowaniem ich podstawy programowej. Nie wszyscy nauczyciele mogą także zaoferować swoją pomoc.

Przesunięcie terminów matur 2020 jest aktualnie tematem szczególnie gorącym – nic dziwnego, wpłynie to na życie wielu młodych ludzi. Chociaż premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z popularnym wśród młodzieży Youtuberem o pseudonimie Blowek zapewnił, że “Nie ma na dzisiaj takich planów. Chcemy, by (matury) się odbyły w terminie”, trudno aktualnie wiązać duże nadzieje z tą wypowiedzią. Wywiad odbył się 16 marca, jednak dzisiejsze wystąpienie ministra MEN rzuca zupełnie inne światło na sytuację tegorocznych maturzystów i ósmoklasistów.

Aktualnie pozostaje czekać na najnowsze rozporządzenia. Wskazane jednak wydaje się być gotowym na zmianę organizacji roku szkolnego i rekrutację do szkół ponadpodstawowych oraz uniwersytetów.

Dodaj komentarz

Prawo, Finanse, Newsy

Czym są alimenty natychmiastowe?

Alimenty natychmiastowe ułatwią uzyskanie dodatkowych pieniędzy na dziecko tym rodzicom, którzy czekają na zasądzenie właściwych alimentów. Alimenty natychmiastowe będą przyznawane bez orzeczenia sądu w przeciągu zaledwie kilkunastu dni od momentu...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo