Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej (18.03.2020) konferencji prasowej zapowiedział, że możliwe jest przedłużenie możliwości korzystania przez pracowników z zasiłku opiekuńczego na dzieci do lat 8., którymi muszą się opiekować ze względu na zamknięte szkoły, żłobki i przedszkola.
Wczoraj informowaliśmy o tym, że szkoły i przedszkola będą zamknięte conajmniej do Wielkanocy. Będzie to miało także wpływ na terminy matur i egzaminów ósmoklasistów. Na dzisiejszej wspólnej konferencji prezydenta i premiera RP potwierdzono te przypuszczenia. Zapowiedziano także, że rodzice, którzy w tym czasie będą musieli wziąć zwolnienie na dziecko, będą mogli skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Zasady przyznania tego zasiłku będą identyczne jak do tej pory. Szczegóły opisaliśmy w naszym zbiorczym tekście o zasiłku opiekuńczym w czasie koronawirusa.
Sprawdź także: Kto nie otrzyma zasiłku opiekuńczego na dziecko?
Przypomnijmy najważniejsze informacje:
- Aktualny zasiłek miał obowiązywać w terminie od 12 do 25 marca 2020 roku. Teraz wiemy, że będzie przedłużony prawdopodobnie o kolejne dwa tygodnie.
- Z zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzice dzieci, które nie ukończyły 8. roku życia.
- Do pobierania zasiłku uprawnieni są rodzice objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność – samozatrudnieni B2B)
- Specjalny zasiłek opiekuńczy wypłacany jest przez ZUS
- Wysokość zasiłku wynosi 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto
- Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy pobrać ze strony ZUS i złożyć u pracodawcy, jeśli jest się pracownikiem etatowym. Pracownicy samozatrudnieni muszą złożyć wniosek bezpośrednio do ZUSu.
Znów pokrzywdzeni rodzice starszych dzieci. Dlaczego zasiłek nie obejmuje dzieci do 10 roku życia?
Podobnie jak po ogłoszeniu pierwszej tury zasiłku opiekuńczego, pojawiają się głosy sprzeciwu wśród rodziców starszych dzieci (powyżej 8. roku życia), których specustawa nie objęła. Według rodziców starsze dzieci także nie są w stanie w pełni samodzielnie się sobą zająć i wymagają opieki. Rodzice uważają to za dyskryminację i zastanawiają się, kto i dlaczego w takim miejscu ustawił granicę wiekową dla tego zasiłku.
„A co z pozostałymi dziećmi powyżej 8 roku ich rodzicom już się nie należy co te dzieci są gorszego sortu przecież takie dzieci też nie mogą siedzieć same w domu bo my jako rodzice jesteśmy za nie odpowiedzialni.”
napisała pani Ula na naszym fanpage’u
„To co 9 latek jest już dorosły? Powinno obejmować dzieci do lat 10.”
pani Edyta
„A co z 9 latkami robić?”
pyta pani Monika
Pani Katarzyna znalazła na to sposób:
„Dzieci od 8 lat podrzucimy rządzącym jak tacy są mądrzy”
Jak słusznie zauważa pani Ewa:
wszędzie w zakładach pracy opiekuńcze należy się do 14 roku życia a według państwa nagle do 8 lat
Czy zasiłek należy się także rodzicom, który zatrudniali nianię lub dzieckiem opiekowała się babcia?
Ze względu na obawę o własne zdrowie także nianie lub dziadkowie bardzo często odmawiają pomocy w opiece nad dzieckiem. Niektóre nianie przestały przyjmować zlecenia ze względu na to, że muszą zająć się swoimi dziećmi, które nie mogą uczęszczać do szkoły.
Niestety w takim przypadku rodzice, jeśli będą musieli wziąć zwolnienie, nie będą mogli liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Jak czytamy na stronie ZUS:
(…) dodatkowy zasiłek opiekuńczy, gdy dzieckiem opiekuje się babcia, która w okresie nasilającej się epidemii koronawirusa odmówiła zajmowania się wnukiem
Nie, ponieważ dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko gdy nastąpiło zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.
(…) dodatkowy zasiłek opiekuńczy (…), gdy rodzice dziecka zatrudniają nianię, która przestała opiekować się dzieckiem
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje rodzicowi dziecka w przypadku, gdy niania przestała opiekować się ich dzieckiem. Rodzice nie mają prawa do zasiłku opiekuńczego, ponieważ bezpośrednim powodem opieki nad dzieckiem nie jest zamknięcie szkoły/żłobka, gdyż dziecko to nie chodziło do szkoły/żłobka. Do nabycia przez nich prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie jest spełniona przesłanka zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko.
Rodzicowi nie przysługuje także zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach określonych w ustawie zasiłkowej (w ramach 60 dni), ponieważ zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko niani, nie jest bezpośrednią przyczyną tego, że rodzic musi zapewnić opiekę swojemu dziecku. Jeśli dzieckiem opiekuje się niania, zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach przysługuje, jeśli niania zachoruje.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy a KRUS
Po ogłoszeniu wydłużenia zasiłku opiekuńczego, mamy pozostające w gospodarstwie rolnym zaczęły dopytywać, co z nimi. Okazuje się, że dla osób opłacających składki KRUS, a nie ZUS nie ma przewidzianego zasiłku opiekuńczego. Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu zaapelował do ministra rolnictwa, żeby podjął działania legislacyjne, na mocy których rodzice opłacający KRUS byliby objęci przepisami ustawy z dnia 2 marca 2020 r.
„Do Izby zwraca się coraz więcej matek, które w obliczu zamknięcia placówek wychowawczych, muszą zaopiekować się swoimi dziećmi. To powoduje z kolei brak możliwości pomocy przy pracach w gospodarstwie rolnym. Wchodzimy w okres intensywnych prac polowych. Do tego dochodzą zapowiedzi ministra edukacji, że szkoły będą zamknięte na dłużej niż to pierwotnie planowano. Rodzice małych dzieci nie mogą – zgodnie z zaleceniami epidemiologów – przekazać dzieci pod opiekę dziadków i innych osób starszych. Nie wiadomo jak to wszystko potrwa. Dlatego apelujemy o zajęcie się tym problemem i niewykluczanie licznej grupy społecznej jaką są rolnicy i ich rodziny”
– czytamy w apelu prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Leszka Grali, skierowanym do szefa resortu rolnictwa.
3-4 mld zł na zasiłek opiekuńczy
Premier podkreślił, że jeżeli wydłuży się zamknięcie szkół i przedszkoli, to z pewnością razem z tym przedłużany będzie zasiłek opiekuńczy. Na chwilę obecną planowane jest przedłużenie o kolejne 2 tygodnie. Według premiera, dwa tygodnie zasiłku, to wydatek dla kraju rzędu 3-4 miliardów złotych.
Sprawdź: Na jakie ulgi i przywileje mogą liczyć samozatrudnieni rodzice?