Marzanna z recyklingu. Jak zrobić ekologiczną kukłę?

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Tradycyjnie z okazji nadejścia nowej pory roku w wielu miejscach w Polsce utopiona lub spalona zostanie kukła marzanny, aby w ten symboliczny sposób pożegnać zimę i odpędzić nieprzyjemną, chłodną aurę. Niszczenie marzanny to z jednej strony element ciekawej tradycji, a z drugiej całkiem atrakcyjna zabawa dla najmłodszych. Sam proces tworzenia kukły może być bardzo angażujący dla dzieci, ale – co ciekawe – może stać się także pretekstem do rozmowy o ekologii. Jak stworzyć marzannę przyjazną środowisku? Marzanna z recyklingu – jak ją zrobić?

Marzanna z recyklingu

Dla naszych pogańskich przodków topienie lub palenie marzanny było jednym z ważniejszych rytuałów. Uważano ją wówczas za boginię zimy (a także śmierci), a więc symboliczne uśmiercenie/zniszczenie jej podobizny miało odgonić na dobre starą porę roku i przywitać zbliżającą się wiosnę. Chociaż współcześnie nikt już nie wierzy w magiczną moc obrzędu, to jednak nadal może to być świetna atrakcja i rozrywka, zwłaszcza dla najmłodszych.

Bardzo często w przedszkolach lub w młodszych klasach nauczyciele organizują ciekawe zabawy i specjalne aktywności z okazji pierwszego dnia wiosny. Częstym elementem takich obchodów jest symboliczne pozbycie się kukły marzanny. Najczęściej wrzuca się ją np. do większej miski z wodą. Dzięki temu można z dziećmi w naprawdę ciekawy sposób pożegnać zimę i powitać rodzącą się porę roku.

Coraz częściej jednak zabawa związana z topieniem marzanny staje się okazją do poruszenia z najmłodszymi tematu ekologii. Biorąc pod uwagę, że kukła tworzona jest tylko po to, aby wkrótce ulec zniszczeniu, najczęściej do jej wykonania przeznacza się materiały już wcześniej wykorzystane lub naturalne. W ten sposób nie produkuje się nowych odpadów i jest to przejaw dbałości o środowisko. W związku z tym do procesu robienia marzanny warto przemycić dzieciom wiedzę na temat recyklingu i tworzyw, które należy segregować i poddawać ponownej obróbce. Kukła wykonana z recyklingowych materiałów to świetny pomysł na edukację poprzez zabawę. A zatem jak zrobić marzannę z recyklingu?

Zobacz: Jak świętować pierwszy dzień wiosny? Przedszkole to jedno z najlepszych miejsc!

Z czego zrobić marzannę?

Aby powstała ekologiczna marzanna, należy wcześniej przygotować listę możliwych do wykorzystania materiałów. Konieczne jest jednak wzięcie pod uwagę tylko takich tworzyw, które da się poddać recyklingowi lub są w pełni naturalne. Przydać się może kilka długich patyków jako stelaż dla kukły, chociaż jako podstawa doskonale sprawdzić się mogą również nieco dłuższe kawałki słomy. Do tego warto przygotować także kawałki bibuły (włosy marzanny) i starych gazety (sukienka), które następnie można wyrzucić wraz z dziećmi do pojemnika na odpady segregowane z napisem “papier”. Do stworzenia korali można wykorzystać makaron penne. Aby złączyć wszystkie elementy potrzebny będzie również spory kawałek sznurka.

Sprawdź: Kiedy jest pierwszy dzień wiosny 2022?

Eko marzanna – jak zrobić?

Sposobów na stworzenie ekologicznej marzanny jest z pewnością bardzo dużo. Jednym z nich może być wykorzystanie przede wszystkim słomy – z dosyć długich kawałku formuje się szkielet kukły, wszystkie elementy sztywno wiążąc sznurkiem. Następnie ze starej papierowej gazety wycinamy kształt sukienki i również związujemy całość sznurkiem. Kawałki kolorowej bibuły mogą posłużyć jako włosy, a na koniec marzannę możemy ozdobić za pomocą makaronowego naszyjnika.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo