Maseczki komunijne trafiły do sklepów z dewocjonaliami. Pierwsze terminy komunii już maju!

Nie wszystkie parafie ogłosiły już, kiedy odbędą się w nich Pierwsze Komunie Święte. Niektóre po złagodzeniu obostrzeń zdecydowały się na zorganizowanie I Komunii Świętej indywidualnie lub w małych grupach z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Pierwsze takie komunie odbędą się już 10 maja w Łodzi i 31 maja w Białymstoku. Pewne jest, że Komunie w 2020 roku odbędą się w maseczkach. Jak przyjąć taką komunię? Gdzie kupić maseczki komunijne? Jakie dodatkowe ograniczenia będą obowiązywały dzieci w trakcie komunii?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Obowiązek zakrywania nosa i ust został wprowadzony do odwołania, tj. do momentu wynalezienia szczepionki na koronawirusa.
  • Choć odwołano komunie grupowe, nie ma przeciwwskazań do tego, by odbyły się komunie indywidualne.
  • Oznacza to, że w tym roku Pierwszą Komunię Świętą dzieci przyjmą w maseczkach.
  • Maseczki na komunię można kupić w zwykłych sklepach lub w sklepach z dewocjonaliami.
  • Ceny maseczek komunijnych wahają się od 10 do nawet 30 zł za sztukę - wszystko zależy od sposobu wykonania maseczki.
  • Podczas komunii można też włożyć maseczkę jednorazową lub wykonaną domowym sposobem.

Maseczki komunijne: konieczność w nowej rzeczywistości

Po tygodniach wprowadzania kolejnych ograniczeń, rząd zdecydował się na stopniowe ich usuwanie. Nadal jest wiele niewiadomych: między innymi to, kiedy odbędą się tegoroczne Pierwsze Komunie Święte. Pewne jest natomiast, że niezależnie od terminu, dzieci przystąpią do nich maseczkach. Obowiązek zakrywania nosa i ust został wprowadzony w połowie kwietnia i ma obowiązywać do odwołania. Obecnie wiadomo już, że z pewnością nie zostanie usunięty do czasu wynalezienia szczepionki. A to nie nastąpi wcześniej, niż przed końcem roku. Stopniowe zmniejszanie ograniczeń dotyczących wychodzenia z domu i przebywania w miejscach publicznych zdaniem ekspertów jest konieczne, celem pobudzenia gospodarczego zastoju, a także ze względu na nastroje społeczne. Jednak zachowanie zasad higieny, w tym takich środków ostrożności, jak noszenie maseczek jest ważne, aby nie wywołać kolejnej fali zachorowań i ograniczyć ryzyko przeciążenia służby zdrowia. Od tych reguł nie może być wyjątków: dlatego Pierwsze Komunie Święte również powinny odbywać się w rygorze higienicznym: maseczki komunijne będą obowiązkowym elementem stroju dzieci w tej nowej rzeczywistości.

Terminy komunii nadal nieznane

Maseczki pojawiły się w ofercie wielu firm odzieżowych. Niektórzy projektanci podjęli inicjatywę tworzenia masek okolicznościowych: np. na śluby dla państwa młodych. Nie dziwi zatem obecność maseczek komunijnych w sklepach z dewocjonaliami, tuż obok gromnic do Pierwszej Komunii Świętej.

Każda archidiecezja podejmuje indywidualnie decyzje, co do terminów uroczystości komunijnych w jej obrębie. Zgodnie z rozporządzeniem Arcybiskupa, powinno się to odbywać w konsultacji z rodzicami. Odwołane zostały tradycyjne komunie grupowe, jednak nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania komunii indywidualnych, jeśli rodzice uważają, że dziecko jest gotowe i czas jest odpowiedni. Niektóre parafie postanowiły odroczyć decyzję o terminie komunii na jesień.

Sprawdź: Koronawirus a komunia 2020

Maseczki komunijne – ile kosztują?

Podobnie jak w przypadku innych maseczek – różnice w cenie maseczek komunijnych mogą być sięgać nawet 100%. Zwykłe, bawełniane, białe maseczki to wydatek rzędu 10 złotychMaseczki na komunię z wzorami (delikatnym motywem folkowym, haftem złotą nicią) kosztują więcej, bo 20-30 złotych za sztukę. Maseczki do komunii dostępne są w sklepach z dewocjonaliami, ale również w internecie. Dodatkowo bez problemu można tego typu maseczkę zamówić u lokalnej krawcowej lub – jeśli mamy takie umiejętności – uszyć je samemu. Wybierając maseczkę dla dziecka przystępującego do komunii warto kierować się przede wszystkim jego bezpieczeństwem, a nie względami estetycznymi.

Zobacz: Jak uczyć maseczkę?

Jak wybrać maseczki na komunię?

Maseczki wielorazowe powinny być wykonane z dobrej jakościowo bawełny lub lnu. Dobrym rozwiązaniem jest również tworzywo sztuczne, które można prać w 60 stopniach – w tym przypadku bywa jednak, że oddychanie jest odrobinę utrudnione. Maseczka powinna ściśle przylegać do twarzy. To szczególnie ważne w okolicach nosa i policzków, gdzie za duże lub źle dopasowane maski najczęściej miewają szczelinę. Zapobiec temu można szyjąc maseczkę na wymiar i wyszukując takie modele maseczek komunijnych, które mają w tym miejscu drucik. W trakcie noszenia łatwo go przygiąć tak, aby maseczka przylegała do twarzy. Maseczki wielorazowe nie mogą być noszone dłużej, niż godzinę – po takim czasie stają się wilgotne i przez to stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, a nie barierę przed nimi.

Zamiast maseczek wielorazowych można zdecydować się na zakup maseczek jednorazowych – takie jednak wymagają częstszej wymiany i z pewnością są mniej ozdobne.

Komunia 2020: Jak przystąpić do komunii w maseczce?

Nawet najlepszej klasy maseczka do komunii nie będzie dobrze pełniła swojej funkcji, jeśli nie będziemy z niej we właściwy sposób korzystać. Bardzo ważne, aby wyjaśnić dziecku, w jaki sposób ma nosić maseczkę:

  • gdy jest założona, nie można jej dotykać, przesuwać na brodę lub czoło;
  • zarówno ściąganie jak i zakładanie maseczki powinno odbywać się “od tyłu” – to znaczy, że należy trzymać jedynie sznurki lub gumki maseczki;
  • po zdjęciu maseczki należy ją uprać, a następnie dokładnie umyć dłonie.

Te zasady są ważne nie tylko w trakcie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, ale również na co dzień. Jeśli chodzi o sam moment przyjmowania komunii, lekarze zalecają przyjmowanie jej na rękę. Natomiast zalecenia dla wiernych w wielu diecezjach mówią, że możliwe jest przyjęcie komunii tak, aby podnieść maseczkę bez dotykania jej z przodu. Warto dokładnie to przećwiczyć z maluchem, aby nie stresował się w trakcie ceremonii.

Dodaj komentarz

Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo