Maseczki komunijne trafiły do sklepów z dewocjonaliami. Pierwsze terminy komunii już maju!

Nie wszystkie parafie ogłosiły już, kiedy odbędą się w nich Pierwsze Komunie Święte. Niektóre po złagodzeniu obostrzeń zdecydowały się na zorganizowanie I Komunii Świętej indywidualnie lub w małych grupach z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Pierwsze takie komunie odbędą się już 10 maja w Łodzi i 31 maja w Białymstoku. Pewne jest, że Komunie w 2020 roku odbędą się w maseczkach. Jak przyjąć taką komunię? Gdzie kupić maseczki komunijne? Jakie dodatkowe ograniczenia będą obowiązywały dzieci w trakcie komunii?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Obowiązek zakrywania nosa i ust został wprowadzony do odwołania, tj. do momentu wynalezienia szczepionki na koronawirusa.
  • Choć odwołano komunie grupowe, nie ma przeciwwskazań do tego, by odbyły się komunie indywidualne.
  • Oznacza to, że w tym roku Pierwszą Komunię Świętą dzieci przyjmą w maseczkach.
  • Maseczki na komunię można kupić w zwykłych sklepach lub w sklepach z dewocjonaliami.
  • Ceny maseczek komunijnych wahają się od 10 do nawet 30 zł za sztukę - wszystko zależy od sposobu wykonania maseczki.
  • Podczas komunii można też włożyć maseczkę jednorazową lub wykonaną domowym sposobem.

Maseczki komunijne: konieczność w nowej rzeczywistości

Po tygodniach wprowadzania kolejnych ograniczeń, rząd zdecydował się na stopniowe ich usuwanie. Nadal jest wiele niewiadomych: między innymi to, kiedy odbędą się tegoroczne Pierwsze Komunie Święte. Pewne jest natomiast, że niezależnie od terminu, dzieci przystąpią do nich maseczkach. Obowiązek zakrywania nosa i ust został wprowadzony w połowie kwietnia i ma obowiązywać do odwołania. Obecnie wiadomo już, że z pewnością nie zostanie usunięty do czasu wynalezienia szczepionki. A to nie nastąpi wcześniej, niż przed końcem roku. Stopniowe zmniejszanie ograniczeń dotyczących wychodzenia z domu i przebywania w miejscach publicznych zdaniem ekspertów jest konieczne, celem pobudzenia gospodarczego zastoju, a także ze względu na nastroje społeczne. Jednak zachowanie zasad higieny, w tym takich środków ostrożności, jak noszenie maseczek jest ważne, aby nie wywołać kolejnej fali zachorowań i ograniczyć ryzyko przeciążenia służby zdrowia. Od tych reguł nie może być wyjątków: dlatego Pierwsze Komunie Święte również powinny odbywać się w rygorze higienicznym: maseczki komunijne będą obowiązkowym elementem stroju dzieci w tej nowej rzeczywistości.

Terminy komunii nadal nieznane

Maseczki pojawiły się w ofercie wielu firm odzieżowych. Niektórzy projektanci podjęli inicjatywę tworzenia masek okolicznościowych: np. na śluby dla państwa młodych. Nie dziwi zatem obecność maseczek komunijnych w sklepach z dewocjonaliami, tuż obok gromnic do Pierwszej Komunii Świętej.

Każda archidiecezja podejmuje indywidualnie decyzje, co do terminów uroczystości komunijnych w jej obrębie. Zgodnie z rozporządzeniem Arcybiskupa, powinno się to odbywać w konsultacji z rodzicami. Odwołane zostały tradycyjne komunie grupowe, jednak nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania komunii indywidualnych, jeśli rodzice uważają, że dziecko jest gotowe i czas jest odpowiedni. Niektóre parafie postanowiły odroczyć decyzję o terminie komunii na jesień.

Sprawdź: Koronawirus a komunia 2020

Maseczki komunijne – ile kosztują?

Podobnie jak w przypadku innych maseczek – różnice w cenie maseczek komunijnych mogą być sięgać nawet 100%. Zwykłe, bawełniane, białe maseczki to wydatek rzędu 10 złotychMaseczki na komunię z wzorami (delikatnym motywem folkowym, haftem złotą nicią) kosztują więcej, bo 20-30 złotych za sztukę. Maseczki do komunii dostępne są w sklepach z dewocjonaliami, ale również w internecie. Dodatkowo bez problemu można tego typu maseczkę zamówić u lokalnej krawcowej lub – jeśli mamy takie umiejętności – uszyć je samemu. Wybierając maseczkę dla dziecka przystępującego do komunii warto kierować się przede wszystkim jego bezpieczeństwem, a nie względami estetycznymi.

Zobacz: Jak uczyć maseczkę?

Jak wybrać maseczki na komunię?

Maseczki wielorazowe powinny być wykonane z dobrej jakościowo bawełny lub lnu. Dobrym rozwiązaniem jest również tworzywo sztuczne, które można prać w 60 stopniach – w tym przypadku bywa jednak, że oddychanie jest odrobinę utrudnione. Maseczka powinna ściśle przylegać do twarzy. To szczególnie ważne w okolicach nosa i policzków, gdzie za duże lub źle dopasowane maski najczęściej miewają szczelinę. Zapobiec temu można szyjąc maseczkę na wymiar i wyszukując takie modele maseczek komunijnych, które mają w tym miejscu drucik. W trakcie noszenia łatwo go przygiąć tak, aby maseczka przylegała do twarzy. Maseczki wielorazowe nie mogą być noszone dłużej, niż godzinę – po takim czasie stają się wilgotne i przez to stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, a nie barierę przed nimi.

Zamiast maseczek wielorazowych można zdecydować się na zakup maseczek jednorazowych – takie jednak wymagają częstszej wymiany i z pewnością są mniej ozdobne.

Komunia 2020: Jak przystąpić do komunii w maseczce?

Nawet najlepszej klasy maseczka do komunii nie będzie dobrze pełniła swojej funkcji, jeśli nie będziemy z niej we właściwy sposób korzystać. Bardzo ważne, aby wyjaśnić dziecku, w jaki sposób ma nosić maseczkę:

  • gdy jest założona, nie można jej dotykać, przesuwać na brodę lub czoło;
  • zarówno ściąganie jak i zakładanie maseczki powinno odbywać się “od tyłu” – to znaczy, że należy trzymać jedynie sznurki lub gumki maseczki;
  • po zdjęciu maseczki należy ją uprać, a następnie dokładnie umyć dłonie.

Te zasady są ważne nie tylko w trakcie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, ale również na co dzień. Jeśli chodzi o sam moment przyjmowania komunii, lekarze zalecają przyjmowanie jej na rękę. Natomiast zalecenia dla wiernych w wielu diecezjach mówią, że możliwe jest przyjęcie komunii tak, aby podnieść maseczkę bez dotykania jej z przodu. Warto dokładnie to przećwiczyć z maluchem, aby nie stresował się w trakcie ceremonii.

Dodaj komentarz

Komunia, Przepisy Kulinarne

Ciasta na komunię

Nie wiecie, jakie ciasta na komunię upiec? Mamy dla Was kilka propozycji i sprawdzone przepisy! Ciasta i torty na komunię Ciasta na komunię to niemal oczywista pozycja w menu. Tylko...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general