Matematyka matura 2022 – ile trwa?

Egzamin maturalny z matematyki jest jednym z tych, które budzą największych postrach wśród maturzystów. Jak co roku, abiturienci zmierzą się z nią już drugiego dnia maturalnych zmagań. w czwartek 5 maja. Część z nich zasiądzie do niej po raz kolejny niemal tydzień później, przystępując do egzaminu na poziomie rozszerzonym. Ile czasu będą mieli zdający na rozwiązanie wszystkich zadań? Ile punktów trzeba zdobyć, aby zdać? Matematyka matura 2022 – ile trwa?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Matura z matematyki na poziomie podstawowym odbędzie się w czwartek 5 maja o godzinie 9.00 i potrwa w sumie 170 minut.
  • Matura z matematyki na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut.
  • Aby zdać matematykę na poziomie podstawowym, wystarczy uzyskać 13,5 na 45 punktów (30%).

Matematyka matura 2022 – ile trwa?

Podobnie jak w poprzednich latach, aby uzyskać świadectwo dojrzałości, maturzyści muszą zdać trzy przedmioty obowiązkowe na poziomie podstawowym – językiem polskim, matematyką oraz językiem obcym nowożytnym. Dodatkowo muszą także przystąpić do przynajmniej jednego, wybranego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Dużą zmianą na korzyść zdających z pewnością jest zwolnienie z egzaminów w części ustnej – ze względu na pandemię i naukę zdalną tegoroczni i ubiegłoroczni maturzyści nie muszą się z nimi mierzyć.

5 maja o godzinie, czyli już drugiego dnia maturalnego maratonu, abiturienci zmierzą się z królową nauk – matematyką. Egzamin potrwa 170 minut, podczas których uczniowie będą mieli do rozwiązania w sumie 35 zadań, z czego zdecydowaną większość – bo aż 28 – stanowią zadania zamknięte. Pozostałe 7 to zadania otwarte krótszej lub dłuższej odpowiedzi. W tym przypadku jednak również maturzyści mogą liczyć na pewne ułatwienia – materiał obowiązujący do matury z matematyki został w tym roku nieco okrojony – usunięte zostały m.in. zagadnienia związane z bryłami obrotowymi, wartościami odwrotnie proporcjonalnymi czy błędem bezwzględnym i względnym.

Zobacz: Kiedy wyniki matur 2022? Gdzie i jak będzie można je sprawdzić?

Matura: rozszerzona matematyka – ile trwa 2022?

Część maturzystów zdecydowała się również na pisanie matury z matematyki na poziomie rozszerzonym. Egzamin ten budzi postrach nawet wśród najbardziej ścisłych umysłów. W tym roku odbędzie się w środę 11 maja o godzinie 9.00. W arkuszu znajduje się zazwyczaj 15 zadań różnego typu (zamknięte, otwarte krótkiej odpowiedzi oraz otwarte dłuższej wypowiedzi). Z zagadnień do matematyki rozszerzonej również z powodu pandemii wypadło kilka punktów, np. równania wielomianowe, nierówności trygonometryczne, ciągi rekurencyjne czy wykorzystywanie równań ogólnych prostych do stwierdzania prostopadłości i równoległości w geometrii. Na rozwiązanie wszystkich zadań maturzyści będą mieli 180 minut, a do uzyskania łącznie 50 punktów.

Sprawdź: Matura matematyka 2022. Zmiany korzystne dla zdających!

Matura 2022 matematyka – ile punktów, żeby zdać?

Arkusz z matematyki na poziomie rozszerzonym będzie składał się z 35 zadań (28 zamkniętych i 7 otwartych). Za udzielenie poprawnych odpowiedzi na wszystkie polecenia uczniowie będą mogli uzyskać w sumie 45 punktów. Zgodnie z zasadami do zaliczenia egzaminu potrzebne jest 30%, co oznacza, że wystarczy 13,5 punkta, aby zdać (czyli np. wystarczy zaznaczyć poprawne odpowiedzi w 14 pytaniach zamkniętych). Co ważne, w przypadku egzaminów na poziomie rozszerzonym obowiązują nieco inne zasady – nie ma bowiem żadnych progów punktowych, co w praktyce oznacza, że nie można go nie zdać. Aby zaliczyć maturę, wystarczy do niego przystąpić.

Zobacz: Co zabrać na maturę z matematyki? Te przybory trzeba mieć przy sobie!

Rodzice pytają o maturę z matematyki

Matura matematyka 2022 ile zadań?

Na egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym jest 35 zadań (28 zamkniętych i 7 otwartych). Na poziomie rozszerzonym jest ich 15.

Matematyka matura ile czasu?

Matura z matematyki na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym – 180 minut.

Matematyka matura 2022 – kiedy odpowiedzi?

Pierwsze nieoficjalne odpowiedzi pojawiają się już zazwyczaj po godzinie, dwóch od zakończenia egzaminu.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo