Kreatywne materiały do pracy z dziećmi z Ukrainy – kolejna wartościowa forma wsparcia. Jak można z nich skorzystać?

W obliczu tragicznej sytuacji naszych wschodnich sąsiadów Polacy wykazują się naprawdę ogromnym sercem i zaangażowaniem. Każdy pomaga na tyle na ile może – można wpłacić pieniądze, wziąć udział w zbiórkach darów czy dostarczyć uchodźcom posiłek. Inni oferują przybywającym transport lub pokój we własnym domu. W pomoc angażują się również firmy, fundacje i organizacje pozarządowe. Jednym z takich stowarzyszeń jest kolektyw Mamy Projekt, który w ramach wsparcia najmłodszych przygotował specjalne materiały do kreatywnej pracy z dziećmi z Ukrainy.

Kreatywne materiały do pracy z dziećmi z Ukrainy

Od momentu rozpoczęcia wojny w Ukrainie w niemal każdym zakątku Polski organizowana jest pomoc zarówno dla przybywających do nas uchodźców, jak i dla mieszkańców, którzy zdecydowali się pozostać w ogarniętym wojną kraju. Solidarność i ogrom empatii, które możemy obserwować w Polsce codziennie od ponad dwóch tygodni napawają nadzieją i stanowią jeden z niewielu pozytywnych obrazków w ostatnim czasie. W pomoc starają się angażować wszyscy – osoby prywatne, firmy, małe przedsiębiorstwa czy rozmaite stowarzyszenia i fundacje. Swoje możliwości postanowił wykorzystać także kolektyw Mamy Projekt. Organizacja zaprojektowała i przygotowała specjalne materiały do pracy z dziećmi z Ukrainy.

Celem tych wyjątkowych kart pracy jest przede wszystkim pomoc maluszkom w odnalezieniu się w tej trudnej sytuacji. Pomysłodawcom zależało na tym, aby za pośrednictwem twórczych i kreatywnych zadań dzieciom łatwiej było otworzyć się na nowych ludzi, poznać rówieśników i opiekunów. Materiały są udostępniane całkowicie bezpłatnie – można je pobrać ze strony www.mamyprojekt.pl/ukraina.

Jako kolektyw zajmujący się edukacją najmłodszych przygotowaliśmy kreatywne karty pracy dla dzieci po ukraińsku. Udostępniamy je na wolnej licencji i zachęcamy do drukowania i przekazywania instytucjom i rodzinom, które przyjęły ukraińskie dzieci.oficjalna strona kolektywu Mamy Projekt

W pierwszej kolejności kolektyw przygotował aż 20 tysięcy egzemplarzy, które następnie trafiły bezpośrednio do punktów pomocy, noclegowni i domów dziecka.

Zobacz: W miastach powstają specjalne punkty opieki nad dziećmi z Ukrainy. Gdzie je znaleźć i jak działają?

“Chcemy Was poznać!”

Polecenia zawarte w tych wyjątkowych materiałach zostały szczegółowo przemyślane i opracowane tak, aby dzieci z Ukrainy mogły w niewymuszony, delikatny sposób powiedzieć coś o sobie, pozwolić się poznać. Trzeba pamiętać, że przybywający do nas najmłodsi uchodźcy są bardzo często przestraszeni, straumatyzowani, niepewni i nieufni. Będą potrzebowały naprawdę dużo czasu – i najpewniej także pomocy psychologicznej – aby dojść do siebie i odzyskać choć trochę poczucia bezpieczeństwa. Wspólna zabawa/praca przy użyciu wspomnianych materiałów może stanowić dobry, pierwszy krok do dotarcia do tych maluszków.

Można z nich z powodzeniem skorzystać np. jeśli przyjęliśmy uchodźców pod swój dach i zależy nam, aby dzieci z Ukrainy i nasze własne pociechy przełamały lody i czegoś się o sobie dowiedziały. Karty pracy na pewno sprawdzą się także w punktach opieki i pomocy dla ukraińskich dzieci (czy rodzin) oraz w miejscach noclegowych – mogą stanowić po prostu ciekawą atrakcję, rodzaj zabawy, czyli to, co może być naprawdę bardzo potrzebne – namiastka normalności.

Te materiały pomogą dzieciom choć na chwilę oderwać się od smutnej rzeczywistości i zapoznać się z rówieśnikami z Polski. Chcemy zainspirować dzieci do rozmów i wymiany doświadczeń w swoim gronie, ale też podkreślić nasze zainteresowanie ich opowieścią. Trochę nawiązujemy też do podobieństw między naszymi kulturami, żeby ułatwić dzieciom oswojenie się z nowym otoczeniem. Bociany spacerujące po polach klekoczą w Polsce tak samo jak po stronie ukraińskiej, a dzieci podobnie lubią barszcz, lody i spotkania z przyjaciółmi na placach zabaw.Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt

Karty pracy stworzono w dwóch wersjach – dla nieco młodszych dzieci (w wieku 3+) oraz dla tych trochę starszych (grupy wiekowej 6+). Zawierają polecenia w języku ukraińskim oraz polskim. Są ilustrowane, a autorami tych pięknych obrazków są Particja Bliuj-Stodulska oraz Tomasz Kaczkowski.

Sprawdź: Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Sprawdź, gdzie i jak skutecznie wspierać potrzebujących

Wsparcie dla nauczycieli, opiekunów i rodziców

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak długo jeszcze potrwa obecna sytuacja. A nawet jeśli doszłoby do zakończenia działań wojennych, to trudno powiedzieć, czy wszyscy uchodźcy będą mogli powrócić do swoich domów. Dlatego też polski system edukacji już niemal natychmiast rozpoczął przygotowania do przyjęcia dzieci z Ukrainy do polskich szkól i przedszkoli. Również z myślą o tych maluchach, które wkrótce trafią do naszych placówek oświaty, powstały wspomniane materiały. Mogą one okazać się bardzo przydatne dla nauczycieli oraz wychowawców w przedszkolach, którzy już niedługo będą mierzyć się z ogromnym wyzwaniem – przyjęcia najmłodszych uchodźców i okazania im pomocy w aklimatyzacji.

Celowo zadania skupione są na tematach lekkich i przyjemnych, nie przywołujących negatywnych emocji. Nie skupiamy się na konkretnej infrastrukturze, zabytkach, tylko na uniwersalnych wątkach, których wojna nie jest w stanie zniszczyć.Joanna Guszta ze Studia Ładne Halo

Karty pracy przygotowane przez kolektyw Mamy Projekt mogą być jednym ze sposobów na przełamanie pierwszych lodów np. w klasie lub w tzw. oddziale przygotowawczym, szczególnie że skierowane są do młodszych dzieci.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo