Matura poprawkowa 2022 – ile trzeba mieć punktów, żeby zdać? Wiemy, kiedy uczniowie poznają wyniki

Jak co roku, kilka tysięcy maturzystów w napięciu oczekuje na koniec sierpnia. To właśnie w tym czasie rokrocznie odbywa się poprawa matury dla tych, którzy nie uzyskali pozytywnego wyniku w maju. Nie wszyscy jednak mają prawo przystąpić do poprawki, trzeba bowiem spełnić jeden warunek. W tym roku egzamin odbędzie się 23 sierpnia o godzinie 9.00. Kiedy wyniki matury poprawkowej 2022? Matura poprawkowa 2022 – ile potrzeba punktów, żeby zdać?

Matura poprawkowa 2022 – terminy

Według danych udostępnionych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną matury w pierwszym terminie, tj. w maju lub w czerwcu, nie zdało blisko 60 tys. uczniów w całym kraju. Spośród tej grupy niemal 42 tys. ma prawo do przystąpienia do egzaminu raz jeszcze, w terminie poprawkowym, co oznacza, że nie zdały tylko jednego z trzech obowiązkowych przedmiotów. Zgodnie z zasadami maturę poprawkową można bowiem pisać tylko z jednego przedmiotu – języka polskiego, matematyki lub języka obcego (wszystkie na poziomie podstawowym). Chętni do przystąpienia do matury w sierpniu musieli również złożyć pisemną deklarację przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego (zazwyczaj dyrektor szkoły).

Termin poprawkowy wyznaczany jest zazwyczaj na koniec sierpnia, tak aby zdający mieli jeszcze czas na wzięcie udziału w rekrutacji na studia. W tym roku poprawka odbędzie się 23 sierpnia o godzinie 9.00. Potrwa 170 minut dla wszystkich piszących egzamin z matematyki i języka polskiego lub 120 minut dla tych, którzy przystępują do języka obcego.

Zobacz: Dzieci z in vitro według podręcznika do HiT: “kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?”

Kiedy matura poprawkowa polski 2022?

Na podstawie analizy oficjalnych statystyk ze strony CKE wiadomo, że tegoroczni maturzyści poradzili sobie z językiem polskim dosyć dobrze. Spośród wszystkich przystępujących do egzaminu w maju lub w czerwcu nie zdało zaledwie 5%. Jeśli zdali pozostałe przedmioty obowiązkowe, czyli matematykę i język obcy, mogą napisać polski raz jeszcze w terminie poprawkowym – 23 sierpnia o godzinie 9.00.

Arkusz, z którym zmierzą się maturzyści, będzie skonstruowany w ten sam sposób co ten majowy. Oznacza to, że formuła zadań, a także ich zakres, będą bardzo podobne. Różnić się będzie natomiast treść, tematy wypracowań oraz dobór tekstów. W pierwszej części egzaminu uczniowie zmierzą się z czytaniem ze zrozumieniem, a później – z dłuższą pracą pisemną – do wyboru jest rozprawka lub interpretacja wiersza. Łącznie można uzyskać z matury z języka polskiego 70 punktów. Aby zdać, należy zdobyć przynajmniej 30%, a zatem minimum 21 punktów.

Sprawdź: Strajk nauczycieli już jesienią 2022? Związki zawodowe mają wkrótce ogłosić decyzję. “Planujemy radykalne działania”

Matura poprawkowa 2022 matematyka

Jak co roku, to właśnie matematyka była największym postrachem wśród maturzystów. W pierwszym terminie nie poradziło sobie z nią blisko 20% wszystkich piszących. Osoby, dla których był to jedyny niezdany przedmiot spośród obowiązkowych, mogą ponownie przystąpić do egzaminy 23 sierpnia o godzinie 9.00.

Podobnie jak w przypadku języka polskiego również arkusz z matematyki będzie skonstruowany tak samo jak ten z maja. Typ zadań będzie bardzo zbliżony, ale inne będą oczywiście dane i treść. Identyczna będzie za to punktacja. Maksymalnie do zdobycia jest 45 punktów. Ponieważ do zdania konieczne jest uzyskanie co najmniej 30% oznacza to, że maturę zdaje każdy, kto zdobędzie minumum 13,5%.

Zobacz: Za interpretację wiersza otrzymał zero punktów i nie dał matury. Z wynikiem nie zgodził się sam poeta

Poprawkowa matura 2022 z języka obcego

Aby otrzymać świadectwo maturalne, konieczne jest zdanie wszystkich trzech przedmiotów obowiązkowych, w tym wybranego języka obcego nowożytnego. Jak co roku, najwięcej maturzystów zdecydowało się na język angielski. Ci, którym się nie powiodło, mogą spróbować jeszcze raz 23 sierpnia o godzinie 9.00.

Analogicznie jak w pierwszym terminie egzamin z języka obcego składa się z zadań zamkniętych, otwartych i dłuższej wypowiedzi pisemnej (np. e-mail czy list). Poszczególne polecenia sprawdzają umiejętność czytania i słuchania ze zrozumieniem, a także wiedzę z zakresu gramatyki. Do uzyskania jest w sumie 50 punktów, a zatem aby zdać, trzeba zdobyć co najmniej 15 punktów.

Kiedy wyniki poprawkowej matury?

Rezultaty zmagań podczas matury poprawkowej maturzyści poznają już wkrótce. Zostaną bowiem ogłoszone już 9 września, tak aby była jeszcze szansa dostać się na studia.

Sprawdź: Odwołanie od matury 2022. Niezadowalający wynik to nie koniec świata. Sprawdź, jak wnioskować o weryfikację punktów

Rodzice u uczniowie pytają, kiedy matury poprawkowe 2022

Matura poprawa 2022 – kiedy?

23 sierpnia o godzinie 9.00.

Egzamin poprawkowy matura – z czego?

Egzamin poprawkowy można napisać tylko z jednego przedmiotu spośród obowiązkowych, czyli z języka polskiego, matematyki lub języka obcego.

Matura poprawkowa 2022 wyniki – kiedy?

9 września.

Matura poprawkowa 2022 kiedy?

23 sierpnia o godzinie 9.00 dla wszystkich przedmiotów obowiązkowych.

Matura matematyka poprawkowa 2022 – ile punktów, żeby zdać?

Minumum 13,5 punkta.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo