Nauka zdalna po 9 stycznia zostanie przedłużona? “Wszystkie scenariusze są możliwe”

Na początku grudnia wszystkich zaskoczyło ogłoszenie przez Ministerstwo zdrowia nauki w systemie zdalny. Od poniedziałku 20 grudnia we wszystkich szkołach podstawowych i średnich zajęcia prowadzone są w trybie online. Zgodnie z zapowiedziami miało to być tylko tymczasowe rozwiązanie, ale gwałtowne rozprzestrzenianie się nowego wariantu Omikron oraz trudna sytuacja w szpitalach może spowodować przedłużenie tego stanu. Czy istnieje możliwość nauka zdalna po 9 stycznia zostanie przedłużona? Kiedy dzieci wrócą do szkoły?

Nauka zdalna po 9 stycznia

Na konferencji 7 grudnia przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia dosyć niespodziewanie ogłosili decyzję o zamknięciu szkół z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej – gwałtownie rosnącej liczby zakażeń i zgonów. Dodatkowym powodem do wydania tego rozporządzenia było również wykrycie nowego wariantu wirusa. Rządzący tłumaczyli, że takie rozwiązaniem ma na celu ograniczenie pojawienia kolejnych zachorowań w okresie świąteczno-noworocznym, kiedy to częstotliwość spotkań i kontaktów międzyludzkich jest zdecydowanie większa.

Biorąc to wszystko pod uwagę, Ministerstwo Zdrowia postanowiło wprowadzić nauczanie zdalne od 20 grudnia we wszystkich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Powrót do szkół w normalnym trybie zgodnie z planem miał nastąpić po 9 stycznia. Na razie nie wydano żadnych nowych decyzji, więc zgodnie z obowiązującymi rozstrzygnięciami uczniowie w poniedziałek 10 stycznia rozpoczną lekcje stacjonarne. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że zdalne nauczanie po 9 stycznia może zostać przedłużone. Nic zatem dziwnego, że dzieci wciąż zadają pytanie: “czy po 9 stycznia wrócimy do szkoły?”.

Zobacz: Koniec semestru 2021. Kiedy jest wystawianie ocen na 1 semestr 2021? Część uczniów musi się śpieszyć

Nauka zdalna: do kiedy? Czy dzieci wrócą do szkoły 10 stycznia?

Przy ogłaszaniu decyzji o wprowadzeniu nauki zdalnej wyraźnie i wielokrotnie podkreślano, że jest to rozwiązanie wyłącznie tymczasowe i nie ma mowy, aby potrwały dłużej. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany o opinię w tej sprawie kategorycznie stwierdzał, że ze względu na negatywny wpływ zajęć online na dzieci i młodzież rządzący wykluczają ich przedłużenie. Zdanie MEiN potwierdził wiceminister Tomasz Rzymkowski, który uspokaja i twierdzi, że uczniowie na pewno wrócą do szkół zgodnie z planem.

W chwili obecnej na 100 proc. dzieci wrócą do nauki stacjonarnej w szkołach 10 stycznia. […] model, który przyjęto i obowiązywał od 1 września do 20 grudnia był dobry, tzn. w sytuacji ogniska w danej placówce, (…) w zależności od jego skali, szkoła działała w trybie hybrydowym (…) albo zdalnymwiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski

Nieco mniej zdecydowane opinie wygłaszają jednak przedstawiciele resortu zdrowia. Zgodnie z rozporządzeniem nauka po 9 stycznia miała wrócić do wcześniej obowiązujących zasad, a więc lekcji stacjonarnych oraz systemu hybrydowego w razie potrzeby (czyli w momencie wykrycia ogniska wirusa). Rzecznik Ministerstwa Zdrowia pytany o ewentualne przedłużenie trybu zdalnego odpowiada, że istnieje taka możliwość, chociaż na razie brak oficjalnch rozstrzygnięć.

Wszystkie scenariusze są możliwe, na dziś nie ma decyzji, żeby dzieci pozostawały dłużej w nauce zdalnej, ale patrzymy też na rozwój wypadków w zakresie Omikrona, nie tylko w Polsce, ale i w całej EuropieRzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, 22.12.21

Czy to oznacza, że powrót do szkół 10 stycznia może nie odbyć się zgodnie z planem? Czy dalsze lekcje zdalne od 9 stycznia są prawdopodobne? Jak wynika ze słów Andrusiewicza, wkrótce mogą zapaść decyzje, które poznamy być może po Nowym Roku.

Sprawdź: Oceny z zachowania. Jakie są stopnie z zachowania w szkole?

Nauczanie zdalne po 9 stycznia?

Wojciech Andrusiewicz w swojej wypowiedzi z 22 grudnia podkreślał, że resort zdrowia nie wyklucza żadnych opcji. Oznacza to być może, że jeśli zaistniałaby taka konieczność nauczanie zdalne zostałoby przedłużone. Jeśli rzeczywiście tak się stanie, to ogłoszenie decyzji powinno nastąpić w ciągu najbliższego tygodnia.

Okres na podjęcie decyzji jeszcze jest. Tak naprawdę zobaczymy w pierwszym tygodniu poświątecznym.Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, 22.12.21

Na razie nie wydano jednak w tej sprawie żadnych komunikatów, a zatem wszystko wskazuje na to, że uczniowie wrócą do szkół zgodnie z założeniami, czyli 10 stycznia.

Zobacz: Protest nauczycieli przeciwko “lex Czarnek”. “Nie zgadzamy się na ograniczenia wolności”. Czym grozi nowa ustawa?

Rodzice i uczniowie pytają, do kiedy nauka zdalna w szkołach. Co po 9 stycznia?

Nauka zdalna od kiedy?

Nauka zdalna rozpoczęła się oficjalnie 20 grudnia 2021.

Kiedy dzieci idą do szkoły?

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem uczniowie wracają do szkół w poniedziałek 10 stycznia.

Czy wrócimy do szkoły po 9 stycznia?

Na razie wszystko wskazuje na to, że uczniowie wrócą normalnie do szkół po 9 stycznia. Jeśli resort zdrowia podejmie decyzję o przedłużeniu trybu zdalnego, to prawdopodobnie zostanie to ogłoszone w najbliższych dniach, być może po Nowym Roku.

Od kiedy dzieci idą do szkoły?

Nauka zdalna – zgodnie z planem – ma zakończyć się 9 stycznia, czyli w poniedziałek 10 stycznia uczniowie prawdopodobnie powrócą do stacjonarnych zajęć. Chyba że w międzyczasie w rządzie zapadną inne decyzje.

Źródła:

Dodaj komentarz

Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo