Czy 2 stycznia są otwarte sklepy?

W okresie świąteczno-noworocznym wiele sklepów, instytucji i urzędów funkcjonuje w nieco zmienionym trybie, nie tylko z powodu ustawowo wolnych dni, ale także dlatego, że część pracowników wykorzystuje urlop. Większość największych sieci sklepów spożywczych pracuje krócej w sylwestra, zakupów nie zrobimy również w sobotę 1 stycznia, ponieważ Nowy Rok jest oficjalnym świętem. A co z kolejnym dniem? Czy 2 stycznia są otwarte sklepy? Sprawdź, czy 2 stycznia 2022 to niedziela handlowa.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • 2 stycznia 2022 wypada w niedziele niehandlową, w związku z czym galerie handlowe, sklepy budowlane i większość większych sieci spożywczych będzie nieczynna.
 • Tego dnia otwarte mogą być małe sklepy osiedlowe, a także niektóre punkty sieci Żabka, Lewiatan, Freshmarket czy Carrefour Express.
 • Zakupy będzie można zrobić również na stacjach benzynowych.

Czy 2 stycznia są otwarte sklepy?

W okresie świąteczno-noworoczny musimy przygotować się na nieco inne niż na co dzień godziny funkcjonowania nie tylko sklepów, ale także różnych instytucji, urzędów, banków czy firm. W tym czasie zakupów nie zrobimy w Boże Narodzenie (25-26 grudnia), a także 1 i 6 stycznia (czyli w Nowy Rok i Święto Trzech Króli), ponieważ są to dni ustawowo wolne od pracy. Krócej niż zwykle funkcjonować będą sklepy i galerie handlowe w Sylwestra, w piątek 31 grudnia. A czy 2 stycznia sklepy są otwarte?

2 stycznia 2022 wypada w niedzielę, kiedy to zgodnie z polskim prawem obowiązuje zakaz handlu. Nie będzie to niedziela handlowa, w związku z czym sklepy 2 stycznia będą nieczynne.

Niedziele handlowe w 2022 roku:

W nadchodzącym roku 2022 czeka nas siedem niedziel handlowych, jedna z nich wypada jeszcze w styczniu. Pozostałe będą miały związek z Wielkanocą, Bożym Narodzeniem oraz rozpoczęciem i zakończeniem roku szkolnego.

Niedziele handlowe 2022:

 • 30 stycznia 2022,
 • 10 kwietnia 2022,
 • 24 kwietnia 2022,
 • 26 czerwca 2022,
 • 28 sierpnia 2022,
 • 11 grudnia 2022,
 • 18 grudnia 2022.

Sprawdź: Piękne i nietuzinkowe życzenia noworoczne 2022

Co jest otwarte 2 stycznia?

Zakaz handlu w niedzielę nie oznacza, że 2 stycznia nigdzie nie zrobimy zakupów. W niedziele z zakazem handlu otwarte mogą być małe sklepiki osiedlowe prowadzone przez prywatnych właścicieli pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel lub osoba zatrudniona na umowę o dzieło lub zlecenie. Czynne mogą być również mniejsze sklepy, oddziały sieci Żabka, Freshmarket, Globi czy Lewiatan. Decyzja o otwarciu w takich przypadkach należy do właściciela/franczyzobiorcy.

Sklepy otwarte 2 stycznia:

 • niektóre Żabki,
 • sklepy osiedlowe, prowadzone przez prywatnego właściciela,
 • niektóre Freshmarkety,
 • niektóre Globi,
 • Lewiatany,
 • niektóre placówki Carrefour Express.

2 stycznia zrobimy też zakupy na wszystkich stacjach benzynowych, otwarte mogą być również punkty gastronomiczne takie jak: kawiarnie, restauracje czy bary.

Zobacz: Dwa nowe świadczenia trafią rodziców w 2022 roku. Czy zasypią inflację?

Najpopularniejsze sieci spożywcze: Biedronka, Lidl, Auchan

Dotychczas większość większych sieci spożywczych takich jak: Biedronka, Lidl, Auchan czy Kaufland omijały zakaz handlu w niedziele, oferując swoim klientom usługi pocztowe. Zgodnie z ustawą punkty świadczące takie usługi mogły być otwarte nawet w niedziele. W 2022 roku czeka nas jednak nowelizacja ustawy, która ma uszczelnić zakaz.

Od 1 lutego 2022 w niedziele z zakazem handlu będą mogły być czynne tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się głównie usługami pocztowymi, a nie przede wszystkim sprzedażą detaliczną. Zgodnie z nowymi przepisami trzeba będzie wykazać, że przychody z tej działalności stanowią 40% wszystkich przychodów.

Wydaje się jednak, że do czasu uszczelnienia ustawy, niektóre sklepy wciąż będą korzystać z luki prawnej. W związku z czym 2 stycznie niektóre oddziały Biedronki, Lidla, Kauflanda czy Auchan mogą być czynne.

Sprawdź: Filmy familijne na sylwestra. Jaki film obejrzeć w sylwestra z rodziną?

Rodzice pytają, czy sklepy są czynne 2 stycznia?

Czy sklepy są otwarte 2 stycznia?

2 stycznia wypada w niedzielę, która jest zgodnie z prawem niehandlowa. W związku z tym większość większych sklepów i galerie handlowe będą zamknięte. Czynne mogą być mniejsze osiedlowe sklepiki oraz niektóre oddziały Żabki, Freshmarketu czy Carrefour Express.

Sklepy czynne 2 stycznia?

2 stycznia, czyli w niedzielę niehandlową, mogą pozostać otwarte osiedlowe sklepy prowadzone przez właścicieli, a także niektóre punkty sieci Żabki, Freshmarketu, Lewiatana czy Carrefour Express. Zakupy można będzie zrobić również na stacjach benzynowych.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo