Czy 2 stycznia są otwarte sklepy?

W okresie świąteczno-noworocznym wiele sklepów, instytucji i urzędów funkcjonuje w nieco zmienionym trybie, nie tylko z powodu ustawowo wolnych dni, ale także dlatego, że część pracowników wykorzystuje urlop. Większość największych sieci sklepów spożywczych pracuje krócej w sylwestra, zakupów nie zrobimy również w sobotę 1 stycznia, ponieważ Nowy Rok jest oficjalnym świętem. A co z kolejnym dniem? Czy 2 stycznia są otwarte sklepy? Sprawdź, czy 2 stycznia 2022 to niedziela handlowa.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • 2 stycznia 2022 wypada w niedziele niehandlową, w związku z czym galerie handlowe, sklepy budowlane i większość większych sieci spożywczych będzie nieczynna.
 • Tego dnia otwarte mogą być małe sklepy osiedlowe, a także niektóre punkty sieci Żabka, Lewiatan, Freshmarket czy Carrefour Express.
 • Zakupy będzie można zrobić również na stacjach benzynowych.

Czy 2 stycznia są otwarte sklepy?

W okresie świąteczno-noworoczny musimy przygotować się na nieco inne niż na co dzień godziny funkcjonowania nie tylko sklepów, ale także różnych instytucji, urzędów, banków czy firm. W tym czasie zakupów nie zrobimy w Boże Narodzenie (25-26 grudnia), a także 1 i 6 stycznia (czyli w Nowy Rok i Święto Trzech Króli), ponieważ są to dni ustawowo wolne od pracy. Krócej niż zwykle funkcjonować będą sklepy i galerie handlowe w Sylwestra, w piątek 31 grudnia. A czy 2 stycznia sklepy są otwarte?

2 stycznia 2022 wypada w niedzielę, kiedy to zgodnie z polskim prawem obowiązuje zakaz handlu. Nie będzie to niedziela handlowa, w związku z czym sklepy 2 stycznia będą nieczynne.

Niedziele handlowe w 2022 roku:

W nadchodzącym roku 2022 czeka nas siedem niedziel handlowych, jedna z nich wypada jeszcze w styczniu. Pozostałe będą miały związek z Wielkanocą, Bożym Narodzeniem oraz rozpoczęciem i zakończeniem roku szkolnego.

Niedziele handlowe 2022:

 • 30 stycznia 2022,
 • 10 kwietnia 2022,
 • 24 kwietnia 2022,
 • 26 czerwca 2022,
 • 28 sierpnia 2022,
 • 11 grudnia 2022,
 • 18 grudnia 2022.

Sprawdź: Piękne i nietuzinkowe życzenia noworoczne 2022

Co jest otwarte 2 stycznia?

Zakaz handlu w niedzielę nie oznacza, że 2 stycznia nigdzie nie zrobimy zakupów. W niedziele z zakazem handlu otwarte mogą być małe sklepiki osiedlowe prowadzone przez prywatnych właścicieli pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel lub osoba zatrudniona na umowę o dzieło lub zlecenie. Czynne mogą być również mniejsze sklepy, oddziały sieci Żabka, Freshmarket, Globi czy Lewiatan. Decyzja o otwarciu w takich przypadkach należy do właściciela/franczyzobiorcy.

Sklepy otwarte 2 stycznia:

 • niektóre Żabki,
 • sklepy osiedlowe, prowadzone przez prywatnego właściciela,
 • niektóre Freshmarkety,
 • niektóre Globi,
 • Lewiatany,
 • niektóre placówki Carrefour Express.

2 stycznia zrobimy też zakupy na wszystkich stacjach benzynowych, otwarte mogą być również punkty gastronomiczne takie jak: kawiarnie, restauracje czy bary.

Zobacz: Dwa nowe świadczenia trafią rodziców w 2022 roku. Czy zasypią inflację?

Najpopularniejsze sieci spożywcze: Biedronka, Lidl, Auchan

Dotychczas większość większych sieci spożywczych takich jak: Biedronka, Lidl, Auchan czy Kaufland omijały zakaz handlu w niedziele, oferując swoim klientom usługi pocztowe. Zgodnie z ustawą punkty świadczące takie usługi mogły być otwarte nawet w niedziele. W 2022 roku czeka nas jednak nowelizacja ustawy, która ma uszczelnić zakaz.

Od 1 lutego 2022 w niedziele z zakazem handlu będą mogły być czynne tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się głównie usługami pocztowymi, a nie przede wszystkim sprzedażą detaliczną. Zgodnie z nowymi przepisami trzeba będzie wykazać, że przychody z tej działalności stanowią 40% wszystkich przychodów.

Wydaje się jednak, że do czasu uszczelnienia ustawy, niektóre sklepy wciąż będą korzystać z luki prawnej. W związku z czym 2 stycznie niektóre oddziały Biedronki, Lidla, Kauflanda czy Auchan mogą być czynne.

Sprawdź: Filmy familijne na sylwestra. Jaki film obejrzeć w sylwestra z rodziną?

Rodzice pytają, czy sklepy są czynne 2 stycznia?

Czy sklepy są otwarte 2 stycznia?

2 stycznia wypada w niedzielę, która jest zgodnie z prawem niehandlowa. W związku z tym większość większych sklepów i galerie handlowe będą zamknięte. Czynne mogą być mniejsze osiedlowe sklepiki oraz niektóre oddziały Żabki, Freshmarketu czy Carrefour Express.

Sklepy czynne 2 stycznia?

2 stycznia, czyli w niedzielę niehandlową, mogą pozostać otwarte osiedlowe sklepy prowadzone przez właścicieli, a także niektóre punkty sieci Żabki, Freshmarketu, Lewiatana czy Carrefour Express. Zakupy można będzie zrobić również na stacjach benzynowych.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo