Objawy ciąży pozamacicznej

Około 1-1,5% wszystkich ciąż to ciąża pozamaciczna. Jakie są jej pierwsze objawy i skąd będziesz wiedzieć, że to właśnie ty jesteś tym jednostkowym przypadkiem?

Ciąża pozamaciczna (ektopowa)

O ciąży pozamacicznej (ektopowej) mówimy wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się poza macicą: w jajowodzie lub rzadziej w jamie otrzewnej lub jajniku. Rozwijający się zarodek rośnie i jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryty prowadzi do pęknięcia jajowodu. U kobiety pojawia się krwotok, nagły ból oraz skurcze. Konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska.

Na szczęście takie sytuacje zdarzają się rzadko. Ciąża pozamaciczna zazwyczaj daje podobne objawy do zwykłej ciąży i zostaje zdiagnozowana podczas wizyty u ginekologa, który przeprowadza badanie, robi USG oraz zleca badania hormonalne. Jeśli lekarz stwierdzi, że zarodek rozwija się w niewłaściwym miejscu zadecyduje o jego natychmiastowym usunięciu. Jest to konieczne, ponieważ ciąża pozamaciczna zagraża życiu kobiety nie ma absolutnie żadnych szans na prawidłowy rozwój.

Kiedy zwracać szczególną uwagę na objawy ciąży pozamacicznej?

Niektóre kobiety są znacznie bardziej niż pozostałe narażone na nieprawidłowości występujące tuż po zapłodnieniu. Objawy ciąży pozamacicznej powinny być znane przede wszystkim tym z was, które:

  • cierpią na endometriozę,
  • przechodziły zapalenie narządów miednicy małej, np. zapalenie wyrostka robaczkowego i przydatków,
  • zaszły w ciążę mając wkładkę domaciczną,
  • miały operowane jajowody,
  • cierpiały na infekcje przenoszone drogą płciową,
  • miały przewlekłe, nieleczone infekcje bakteryjne pochwy,
  • już kiedyś miały ciążę pozamaciczną.

W tych wypadkach ryzyko zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza macicą rośnie.

Jakie są objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej)?

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) początkowo daje podobne objawy jak ta, która przebiega prawidłowo. Pierwsze objawy to zanik miesiączki oraz wzrost hormonu beta-HCG, na który test ciążowy reaguje pozytywnym wynikiem. Hormon ten jednak wzrasta znacznie wolniej niż w przypadku właściwie umiejscowionego zarodka. Jak rozpoznać, że coś jest nie tak?

Niepokoić powinno jednoczesne pojawienie się nieregularnych krwawień oraz charakterystycznego tępego bólu po jednej stronie podbrzusza. Podczas badania ginekologicznego alarmującym sygnałem jest guz przydatków. W dalszej fazie wzrostu zarodka może dojść do krwawienia wewnętrznego. Wówczas tętno kobiety wzrasta, a ciśnienie krwi maleje. Skóra staje się blada i spocona. Pojawia się kłucie podczas oddychania. Jeśli w wyniku przeoczenia pierwszych objawów ciąży pozamacicznej doszło do krwawienia wewnętrznego, należy jak najszybciej wezwać pogotowie.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo