Podwyżka zasiłku macierzyńskiego już od stycznia! Mamy mogą liczyć na więcej pieniędzy

Od stycznia 2024 należy spodziewać się podwyższenia kwot większości zasiłków. W górę pójdzie m.in. zasiłek opiekuńczy, ale także zasiłki chorobowe i świadczenia rehabilitacyjne. Jest również bardzo dobra wiadomość dla rodziców – szykuje się spora podwyżka macierzyńskiego.

Wyższy macierzyński od 2024 roku

Podwyżka świadczeń ma związek z planowanym na 1 stycznia 2024 roku podniesieniem płacy minimalnej – z 3600 zł do 4242 zł brutto. Zgodnie z założeniami i przyjętymi przepisami w przyszłym roku najniższa krajowa ma wzrosnąć aż dwukrotnie – od lipca będzie bowiem wynosić aż 4300 zł brutto. 

W związku z tą podwyżką zmieni się także wysokość podstawy wymiaru zasiłków. Według wyliczeń od stycznia ma ona wynosić 3660,42 zł, a w połowie roku roku już 3710,04 zł. Oznacza to podwyżkę aż o 550 zł w stosunku do obowiązujących stawek. Rodzice mogą więc mieć powody do zadowolenia, tym bardziej, że sporo w tym zakresie zmieniło się także w marcu tego roku.

Zobacz: Urlop macierzyński i rodzicielski 2023. Nowy rok oznacza sporo nowości dla przyszłych rodziców. Kto skorzysta?

Podwyżka zasiłku już od marca 2023

Zgodnie z przepisami zasiłek macierzyński wypłacany jest przez okres 12 miesięcy. Przed marcową zmianą rodzice musieli zdecydować, czy chcą pobierać 80% podstawy wymiaru zasiłku przez cały rok lub 100% przez okres pobierania zasiłku macierzyńskiego i 60% przez okres pobierania zasiłku rodzicielskiego. Aktualnie rozwiązanie to zostało zmodyfikowane na korzyść rodziców.

Od 26 kwietnia 2023 wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70% w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego.

Sprawdź też:

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo