Od kiedy energetyki od 18 lat? Już wkrótce sprzedawcy będą prosić o okazanie dowodu

Już wkrótce w życie wejdą nowe przepisy wprowadzające zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. Regulacje będą dotyczyć produktów, które zawierają kofeinę lub taurynę. Od teraz sprzedawcy będą mogli wymagać okazania dowodu potwierdzającego wiek klienta. Zmiany nie wszystkim się podobają. Od kiedy energetyki od 18 lat? Skąd taka decyzja?

Od kiedy energetyki od 18 lat?

Kilka miesięcy temu Sejm podjął decyzję o znowelizowaniu ustawy o zdrowiu publicznym. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2024 i wprowadzają zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (czyli popularnych energetyków) osobom poniżej 18. roku życia. Jak wynika z treści ustawy, zakazem będą objęte produkty, w których “składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie”.

Napoje zawierające taurynę lub kofeinę będą musiały być wyraźnie oznaczone przez producentów jako “napój energetyzujący” lub “napój energetyczny”.

Od 1 stycznia aby zakupić tego typu napój, trzeba będzie okazać sprzedawcy dowód potwierdzający pełnoletność. Za sprzedanie napoju osobie poniżej 18. roku życia przedsiębiorcy grozi grzywna w wysokości nawet 2000 zł.

Zobacz: Cisza nocna w sylwestra. Czy ta zasada obowiązuje 31 grudnia? Dobra zabawa może słono kosztować

Dlaczego energetyki są niezdrowe?

Napoje energetyczne zawierają w swoim składzie kofeinę, taurynę, inozytol, a przede wszystkim ogromne ilości cukru. Sięganie po nie regularnie może mieć opłakane skutki dla organizmu, szczególnie wśród najmłodszych. Napoje tego typu mogą zaburzać wchłanianie wapnia i negatywnie wpływać na rozwój układu kostnego. Przyjmowanie tak dużych dawek cukru zaburza również całą gospodarkę hormonalno-cukrową, sprzyja rozwojowi cukrzycy czy zaburzeń metabolicznych w przyszłości.

Regularne dostarczanie organizmowi większych dawek kofeiny czy tauryny może powodować zmiany nastrojów, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, a także wzrost ciśnienia.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo