Znęcanie się psychiczne w szkole. Konsekwencje mogą być bardzo poważne. Jak walczyć z przemocą rówieśniczą?
Przemoc rówieśnicza to niezwykle niebezpieczne, ale niestety również bardzo często zjawisko. Osoby doświadczające prześladowania – zarówno fizycznego, jak i psychicznego – tracą pewność siebie, funkcjonują w stanie silnego stresu i w stałym poczuciu zagrożenia. Tego typu doświadczenia potrafią pozostawić ślad w psychice na długie lata, dlatego tak ważna jest interwencja dorosłych. Niestety szkoły zwykle reagują zbyt późno lub nie dysponują odpowiednimi narzędziami, aby zwalczać przemoc już w zarodku. Jak radzić sobie z prześladowaniem? Gdzie szukać pomocy? Znęcanie się psychiczne w szkole – jakie mogą być konsekwencje?
Przemoc psychiczna w szkole. Nie wolno zwlekać z reakcją!
Przemoc rówieśnicza to jeden z najpoważniejszych problemów w polskich szkołach. Może ona przybierać rozmaite formy, niekiedy bardzo trudne do uchwycenia przez dorosłych. Gdy myślimy o zjawisku prześladowania w szkole, od razu na myśl przychodzi nam bicie, wyśmiewanie, kopanie, popychanie czy nieprzyjemne dokuczanie, czyli najpowszechniejsze przejawy agresji słownej oraz fizycznej. Niestety najczęściej jest to dopiero początek obszernej listy różnych metod prześladowania, których doświadczają uczniowie niemal na co dzień. Jak wynika ze statystyk, wśród dzieci i młodzieży nagminnie dochodzi również do aktów cyberprzemocy oraz przemocy relacyjnej (wykluczanie kogoś z grupy, traktowanie jak gorszego, rozpowszechnianie szkodzących uczniowi plotek). Obie te formy są trudne do dostrzeżenia, a jednocześnie zdecydowanie najczęściej bywają bagatelizowane, co może prowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji.
Każdy akt przemocy może zostawić trwały ślad na delikatnej psychice dziecka czy nastolatka, a znęcanie psychiczne potrafi być niejednokrotnie dużo bardziej dotkliwe i obciążające niż typowa agresja fizyczna. Dlatego zarówno nauczyciele, jak i rodzice powinni zachować czujność, nie lekceważyć nawet drobnych sygnałów i reagować od razu. Tym bardziej, że – jak wynika z doświadczeń psychologów – prześladowanie psychiczne bywa często tylko pierwszym krokiem, z czasem zaczynają pojawiać się wyzwiska, wyśmiewanie, zabieranie osobistych przedmiotów oraz przemoc fizyczna.
Wszystko może się więc zaczynać z pozoru niewinnie – uczeń zostaje powoli, systematycznie wykluczany z grupy rówieśniczej (nie zapraszają go na wspólne spotkania, ignorują podczas zajęć, rozmawiają tak, jakby go w ogóle nie było). Już takie zachowanie może bardzo negatywnie odbić się na samopoczuciu dziecka, które staje się bardziej wycofane, smutne i bezsilne. A to z kolei może przyczynić się do rozpoczęcia znacznie poważniejszych form prześladowania.
Doświadczanie przemocy generuje ogromny stres, przyczynia się również do utraty poczucia bezpieczeństwa i sprawia, że dziecko/nastolatek zaczyna funkcjonować w nieustannym napięciu i lęku. Poczucie upokorzenia i odrzucenia może niemal całkowicie pozbawić wiary w siebie i własne umiejętności. Ofiara prześladowania z czasem zacznie z powodu strachu unikać chodzenia szkoły, a to dopiero początek przykrych konsekwencji. Takie sytuacje mogą doprowadzić do obniżenia koncentracji, ataków paniki, samookaleczania lub nawet depresji i próby samobójczej. Odpowiednia reakcja ze strony dorosłych jest więc kluczowa, aby pomóc i wesprzeć ofiary.
Znęcanie się psychiczne w szkole – przykłady
- wyzwiska i obrażanie,
- wyśmiewanie ze względu na wygląd, sposób mówienia, sposób poruszania, ubiór itp.,
- poniżanie i upokarzanie wśród innych,
- wykluczanie,
- niszczenie rzeczy należących do ofiary,
- rozpowszechnianie plotek,
- wulgarne gesty,
- pisanie wiadomości o obraźliwej treści,
- groźby,
- zastraszanie,
- szantażowanie,
- tworzenie obelżywych fotomontaży, memów i upublicznianie ich,
- upokarzające żarty,
- manipulowanie,
- zmuszanie do zrobienia czegoś np. pod groźbą rozpuszczenia plotek na temat ofiary.
Znęcanie się psychiczne w szkole – konsekwencje
Niestety znęcanie się psychiczne w szkole bywa bardzo często lekceważone, a prześladowców nie spotykają właściwie żadne konsekwencje. Powodem takiej sytuacji nie zawsze jednak jest zła wola czy nieświadomość grona pedagogicznego i dyrekcji, ale brak odpowiednich narzędzi do reagowania. O ile za pobicie, kradzież, wymuszanie czy szantaż nawet nieletni może znaleźć się przed sądem, o tyle przemoc psychiczna jest o wiele trudniejsza do udowodnienia i wyciągnięcia konsekwencji. Nie pomaga również brak jasno określonych przepisów.
Zgodnie z zapisem w ustawie o systemie oświaty (art. 39) dyrekcja placówki ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo uczniów oraz zapewnić im odpowiednie warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego. Dlatego to właśnie do dyrektora należy kierować pierwsze korki po wykryciu przejawów agresji lub innych niepokojących sytuacji. Dyrektor powinien skontaktować się z rodzicami ucznia prześladującego, poinformować ich o okolicznościach. Jeśli pojawi się podejrzenie, że w rodzinie takiego ucznia występują poważne problemy, szkoła ma prawo wystąpić z wnioskiem do sądu o wgląd w sytuację rodziny. Następnie sąd może zobowiązać rodziców dziecka np. do pójścia z nim do specjalisty (psychologa, psychiatry).
Zjawisko regularnego prześladowania w szkole można również próbować pociągać pod artykuł 190a § 1 Kodeksu Karnego, który brzmi następująco:
Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.art. 190a § 1 kodeksu karnego
Co ważne, ściganie takiego czynu następuje zawsze na wniosek pokrzywdzonego. Oczywiście jeśli prześladujący jest osobą nieletnią (pomiędzy 13. a 17. rokiem życia), sprawa nie trafi do sądu karnego, ale rodzinnego. W czasie postępowania sąd kieruje się ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich, a na koniec nie wydaje wyroku, ale rozstrzyga sprawę postanowieniem. Wobec nieletniego można zastosować szereg środków wychowawczy m.in. upomnienie, zobowiązanie do naprawienia szkody czy do przeproszenia pokrzywdzonego. Nieletni może zostać wysłany na specjalne zajęcia terapeutyczne. Sąd może także ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna lub nadzór kuratora. W szczególnych przypadkach może nakazać również umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym.
Zobacz: Jedynka za brak pracy domowej. Czy taka praktyka jest zgodna z prawem?
Gdzie zgłosić znęcanie się nad dzieckiem w szkole?
W pierwszej kolejności należy udać się do wychowawcy, który może nie mieć świadomości tego, co dzieje się wśród uczniów (np. po szkole czy w internecie). Wspólnie z wychowawcą należy zgłosić następnie sprawę do pedagoga szkolnego oraz do dyrekcji. Dyrektor zobowiązany jest w takiej sytuacji do rozwiązania konfliktu i zapewnienia wszystkim uczniom bezpieczeństwa. Powinien również powiadomić rodziców prześladującego ucznia (lub uczniów) Jeśli jednak zgłoszenie to okaże się nieskuteczne, sprawę można skierować do kuratorium i napisać skargę. W uzasadnionych przypadkach – np. jeśli pojawią się groźby karalne, pobicia, wymuszanie pieniędzy czy kradzież mienia – sprawę należy zgłosić na policję. Warto jednak zabezpieczać ewentualne dowody (obraźliwe wiadomości, smsy czy nagrania rozmów z groźbami, w razie potrzeby także obdukcja).
Sprawdź: Powody nieobecności w szkole. Co powinno zawierać usprawiedliwienie, aby nie zostało odrzucone?
Rodzice pytają o znęcanie się psychiczne w szkole i jego konsekwencje
Zjawisko regularnego prześladowania w szkole być może mogłoby mieścić się w definicji art. 190a § 1 kodeksu karnego o uporczywym nękaniu. Wszelkie groźby karalne, wymuszenia, kradzieże, agresja seksualna, niszczenie mienia, szantaże czy pobicia również mają swoje paragrafy w kodeksie karnym.
Na początek zgłosić sprawę wychowawcy i dyrekcji. Jeśli to nie pomoże, należy zwrócić się do kuratorium. W skrajnych przypadkach – np. poważnego naruszenia nietykalności fizycznej, gróźb, uporczywego zastraszania, kradzieży – należy kierować sprawę na policję.
Sprawdź też:
- Rodzice.pl
- Starsze dziecko
- Edukacja i psychologia
- Znęcanie się psychiczne w szkole. Konsekwencje mogą być bardzo poważne. Jak walczyć z przemocą rówieśniczą?
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem