Co zrobić, gdy okulary parują w maseczce?

Jak nosić maseczkę żeby okulary nie parowały? 3 tricki na parujące okulary w masce

Wprowadzone 16 kwietnia rozporządzenie obligujące do zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych z pewnością jest słuszne z punktu widzenia epidemicznego, ale… do najwygodniejszych nie należy. Wiedzą o tym szczególnie rodzice małych dzieci oraz osoby noszące okulary. Podpowiadamy, jak sobie poradzić, gdy okulary parują podczas noszenia maseczki.

Problem: okulary parują w maseczce

Większość z nas w ostatnich tygodniach miała okazję się przekonać, że noszenie maseczek ochronnych na twarz nie jest tak proste, jak może się wydawać po obejrzeniu serialu o chirurgach. Lekki dyskomfort w oddychaniu, pocenie się pod maską, ścierający się makijaż to oczywiście niska cena za bezpieczeństwo bliskich osób i można z nimi funkcjonować. Jednak już zaparowane okulary nie tylko są irytujące, ale również utrudniają pracę, przemieszczanie się i niemal każdą czynność. Tymczasem istnieje kilka sposobów na to, jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały.

1 Powstrzymaj parowanie okularów w maseczce używając mydła!

Zaraz przed założeniem maski, umyj szkła okularów w wodzie z dużym dodatkiem piany z mydła, następnie strząśnij jej nadmiar. Pozwól, aby płyn sam wysechł lub w ostateczności delikatnie przetrzyj ściereczką powierzchnię szkieł. Mydło utworzy na powierzchni szkieł warstwę hydrofobową, dzięki czemu parowanie okularów przy noszeniu maski powinno znacząco mniej doskwierać.

2 Dobierz maseczkę do okularów

Okulary parują w trakcie noszenia maski, ponieważ wydychane, ciepłe powietrze wydostaje się górą maseczki. Jeśli na co dzień nosisz okulary, zasłanianie nosa i twarzy może być dla Ciebie problematyczne. Poszukaj zatem maski, która będzie posiadała drucik (najlepiej nie tylko na nos, ale na całej długości maski). Dzięki niemu dopasowanie materiału do twarzy będzie znacznie bardziej efektywne, a przepływ powietrza tą drogą zablokowany. Obecnie w internecie można znaleźć różnorodne maski, również tego typu. Jeśli potrafisz, możesz także samodzielnie uszyć taką maskę (na blogach szwalniczych i stronach magazynów specjalizujących się w szyciu dostępne są gotowe wykroje i wskazówki).

Sprawdź: Jak samodzielnie zrobić maseczkę na usta?

Niektórzy radzą również, aby zwinąć górny brzeg maseczki, pozostawiając tym samym więcej miejsca „uciekającemu” powietrzu. To jednak może znacząco wpłynąć na skuteczność noszonej maski. Lepszym rozwiązaniem wydaje się zatem podciągnięcie jej tak, aby okulary nachodziły na nią – a nie chowały się pod maską. Taki zabieg sprawdzi się jedynie przy dużych oprawkach.

3 Zwykła chusteczka powstrzyma parowanie okularów w masce

Niezależnie od tego, czy korzystasz z jednorazowej maseczki, wielorazowej bawełnianej czy poliestrowej, możesz wypróbować sposób, który stał się prawdziwym hitem sieci. Na nagraniu wykonanym przez dr Haranga, zaprezentowano pomysłową metodę, jaką jest złożenie zwykłej chusteczki higienicznej i zrolowanie jej pod maseczką, na nosie. W ten sposób okulary w masce nie parują, ponieważ osłona ściślej przylega do twarzy, dodatkowo ewentualna para absorbowana jest przez chusteczkę.

Dezynfekowanie okularów w czasach pandemii

Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia: dezynfekcja okularów. Jest to przedmiot, którego dotykamy wielokrotnie w ciągu dnia, poprawiając go na nosie, ściągając do wycierania etc. Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na dezynfekcję okularów jest po prostu mycie ich w ciepłej wodzie z delikatnym detergentem jak np. mydło, co dodatkowo pomoże rozwiązać problem parujących okularów w czasie noszenia maski. Unikajmy stosowania roztworów alkoholu i czystego alkoholu do przemywania szkieł – może to prowadzić do uszkodzenia powłok, którymi są pokryte. Z tego samego powodu należy z dużą uwagą podchodzić do jednorazowych, nasączanych ściereczek dostępnych w drogeriach i na stacjach benzynowych. Najczęściej posiadają w składzie alkohol, ponadto wykonane są ze sztywnego tworzywa, które może mechanicznie rysować powierzchnię szkieł. Do przecierania szkieł w ciągu dnia najlepiej sprawdzają się specjalne ściereczki, wykonane z miękkiego materiału, które można zakupić w każdym salonie optycznym.

Zobacz też: