Nowe (nietypowe) objawy koronawirusa u dzieci. Lekarze ostrzegają rodziców!

Zasinienia, przypominające odmrożenia i plamy kojarzące się z ospą wietrzną pojawiające się na stopach – takie objawy zaobserwowali hiszpańscy lekarze u niektórych dzieci, u których stwierdzono obecność koronawirusa.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Hiszpańscy lekarze zaobserwowali kolejny nietypowy objaw, który może być łączony z koronawirusem: zasinienia i plamy na stopach.
  • Zmiany takie ujawniają się szczególnie u dzieci i dorastających nastolatków.
  • Przypadki z podobnymi objawami zostały zaraportowane we Włoszech, Hiszpanii i Francji.

Jak donoszą hiszpańskie media, liczne przypadki tego typu objawów pojawiły się nie tylko w Hiszpanii, ale również we Francji i Włoszech. Jednym z pierwszych, u kogo zaobserwowano charakterystyczne zasinienia, był trzynastoletni Włoch. Z początku uznano, że zmiany skórne spowodowane są ugryzieniem pająka, w wyniku czego wywiązała się infekcja. Lekarze przestudiowali historię medyczną małego pacjenta i stwierdzili, że na sześć dni przed pojawieniem się u niego zmian skórnych, jego matka i siostra skarżyły się na dokuczliwy kaszel, trudności z oddychaniem i wysoką gorączkę. Ze względu jednak na przeciążenia, których doświadcza obecnie włoska służba zdrowia, nie przeprowadzono w tej rodzinie dalszych, niezbędnych badań. Nie potwierdzono tym samym zakażenia COVID-19 w tej rodzinie; przypuszczenia lekarzy bazują zatem na wywiadzie i przypuszczeniach.

Nietypowe objawy koronawirusa u dzieci, obserwowane również u dorosłych

Eksperci ostrzegają, że ten bardzo nietypowy i zupełnie nie kojarzony do tej pory z koronawirusem objaw zaobserwowano najpierw u dzieci i nastolatków. Nie oznacza to jednak, że jest to symptom charakterystyczny tylko dla najmłodszych – według włoskich danych z jednego szpitala, jeden na pięciu pacjentów chorujących na koronawirusa, miał podobne objawy. Hiszpańska Główna Rada Podologów (lekarze zajmujący się chorobami stóp) opublikowała oświadczenie na temat tego odkrycia, jednak brak jeszcze wystarczających danych na to, aby objaw został wpisany na oficjalną listę objawów koronawirusa. Trwają badania w tym zakresie, a hiszpańscy podolodzy i dermatolodzy gromadzą dokumentację medyczną na temat przypadków osób, u których stwierdzono obecność koronawirusa i charakterystycznych plam. Sprawę utrudnia fakt, że do tej pory nie zawsze poszukiwano tego objawu u osób chorych, a plamy znikają wraz z ustąpieniem choroby, nie pozostawiając śladów na skórze.

Nowe objawy koronawirusa – wciąż nie wiemy wszystkiego

Zmiany na skórze stóp to nie pierwszy symptom, który zaklasyfikowano jako nietypowy objaw koronawirusa. Na początku epidemii uważano, że zachorowanie na koronawirusa manifestuje się głównie uporczywym kaszlem i wysoką gorączką, utrzymującą się mimo podawania leków przeciwgorączkowych. Tymczasem w miarę postępowania pandemii i pojawiania się coraz to nowszych ognisk zapalnych, zaobserwowano, że wielu pacjentów u których potwierdzono koronawirusa cierpiało również (albo głównie) z powodu ostrej biegunki czy bólów mięśniowych. Za nietypowe objawy koronawirusa uznano utratę węchu i smaku. W Chinach, które są siedliskiem choroby zauważono również, że wiele osób, u których potwierdzono obecność COVID-19, doświadczało bólów i zawrotów głowy.

Sprawdź: Co robić, jeśli okulary parują przy noszeniu maseczki?

Jak informują specjaliści, zmiany skórne przy infekcjach wirusowych nie są niczym niezwykłym: wystarczy wspomnieć ospę wietrzną czy półpaśca. Jedna z teorii na temat ewentualnego powiązania między plamami a koronawirusem mówi, że mogą być one powodowane przez pękanie drobnych naczynek krwionośnych w skórze, co może być reakcją układu krwionośnego i nerwowego na infekcję.

Nasza wiedza na temat koronawirusa z dnia na dzień wciąż się zwiększa, jednak nadal pozostaje wiele niewiadomych. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że odkrycie hiszpańskich lekarzy dotyczące fioletowych plam na stopach nie jest ostatnim, jakie nas zaskoczy.

Koronawirus a dzieci

Dotychczas zgromadzone dane dotyczące przypadków zachorowań na koronawirusa pozwalają przypuszczać, że dzieci przechodzą chorobę najczęściej bezobjawowo lub bardzo łagodnie. Nie oznacza to jednak, że rodzice mogą bagatelizować chorobę – dzieci również powinny stosować się do zasad społecznego dystansu, jak również nosić maseczki (z wyjątkiem dzieci poniżej 2. roku życia).

Sprawdź: Dlaczego dzieci powinny nosić maseczki i jak je do tego namówić?

Wszelkie niepokojące objawy, w tym kaszel czy gorączka, powinny na bieżąco być konsultowane z lekarzem prowadzącym malucha.

Źródła:
  • Could bruises on your FEET be a sign of coronavirus?, DailyMail.co.uk. dostęp 17.04.2020

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo