Podwyżki dla nauczycieli 2023 [tabela]. “Upokażające stawki”. Niektórzy nie zarobią nawet 3 tysięcy “na rękę”

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce w życie oficjalnie wejdą nowe wynagrodzenie nauczycieli 2023. Niestety zapowiadane stawki zupełnie nie spełniają oczekiwań przedstawicieli tego środowiska. Po opublikowaniu ustawy budżetowej okazało się bowiem, że nie tylko rząd nie wziął pod uwagę postulatów przedstawianych przez związki zawodowe, ale obiecane stawki są nawet niższe niż te zapowiadane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jeszcze kilka miesięcy temu. Ile ostatecznie wyniosą pensje dla nauczycieli 2023? podwyżki dla nauczycieli 2023 od kiedy? Podwyżki dla nauczycieli 2023 – tabela.

Podwyżki dla nauczycieli 2023 – tabela

Temat podwyżek dla nauczycieli powraca regularnie od kilku lat. Nie ulega wątpliwości, że wynagrodzenia w oświacie pozostawiają wiele do życzenia i jest to jedna z głównych przyczyn narastających problemów kadrowych – młodzi ludzie po studiach nie chcą zaczynać kariery w szkole, szukając lepszych opcji. Niskie zarobki w połączeniu z ogromną odpowiedzialnością za uczniów to także powód odchodzenia z zawodu doświadczonych nauczycieli.

Problem niskich pensji stał się jeszcze bardziej dotkliwy ze względu na wysoki poziom inflacji. W ubiegłym roku trwały rozmowy pomiędzy związkami zawodowymi a ministerstwem edukacji. ZNP domagał się podwyższenia kwoty bazowej o 20%, co pociągnęłoby za sobą podwyżki również średniego wynagrodzenia. Postulat ten nie został jednak przyjęty, a minister Czarnek obiecał jedynie 9% podwyżki. Po uchwaleniu ustawy budżetowej okazało się, że nauczyciele nie otrzymają nawet tyle. Wzrost kwoty bazowej ma wynieść zaledwie 7,8%.

Niestety tak niewielka podwyżka oznacza, że nauczyciele zarobią maksymalnie 300 zł więcej… brutto. Wciąż część pedagogów nie będzie otrzymywać nawet 3 tys. złotych na rękę. Poniżej znajduje się tabela wynagrodzeń nauczycieli 2023 uwzględniająca ostatnie podwyżki.

Zasadnicze wynagrodzenie nauczycieli 2023 – tabela

Poziom wykształceniaNauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego (nauczyciel
początkujący) 
Nauczyciel 
mianowany
Nauczyciel 
dyplomowany
1.Tytuł zawodowy magistra 
z przygotowaniem pedagogicznym
3690 zł3890 zł4550 zł
2.Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego3600 zł3700 zł3960 zł

Powyższe podwyżki nie zostały jeszcze jednak oficjalnie przyznane. Nauczyciele wciąż czekają na wzrost wynagrodzeń. Zgodnie z ustawą budżetową należą im się one od 1 stycznia 2023 r., ale rozporządzenie w tej sprawie jest nadal na etapie konsultacji i uzgodnień. Dokument powinien wejść w życie w ciągu 3 miesięcy od ogłoszenia ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku. Wszystko wskazuje na to, że będzie to w marcu. Warto dodać, że obecnie – przed wprowadzeniem podwyżek – część nauczycieli zarabia mniej niż wynosi minimalna pensja, co jest wyjątkowo skandaliczne i dla wielu upokarzające.

Zobacz: Rekrutacja do szkół średnich 2023/24. Trzeba uważnie pilnować terminów. Jak zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023

Podczas rozmów związkowców z przedstawicielami ministerstwa edukacji poruszano także kwestię powrotu artykułu 88. Karty Nauczyciela, czyli powrotu wcześniejszych emerytur. Na razie nie wiadomo jednak dokładnie, na jakich zasadach wcześniejsza emerytura dla nauczycieli miałaby wrócić. Wiadomo jednak, że nie będzie ona możliwa dla wszystkich.

Zobacz: Do kiedy składać wniosek o 500 plus 2023? Obowiązują nowe zasady, trzeba uważnie pilnować terminów

Czytelnicy pytają o podwyżki nauczycieli 2023

Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2023?

Nowe zarobki nauczycieli 2023 powinny wejść w życie w marcu, czyli trzy miesiące po uchwaleniu ustawy budżetowej.

Będą wcześniejsze emerytury nauczycieli?

Trwają rozmowy w tej sprawie, ale wciąż nie ma konkretnych propozycji ze strony MEiN.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo