Maluch plus 2022. Dla kogo przeznaczony jest program “Maluch+”?

Program “Maluch plus” to inicjatywa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który ma wspierać rozbudowę systemu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Projekt ma ułatwiać powstawanie żłobków i klubów dziecięcych, a także zapewniać bardziej atrakcyjne warunki osobom samozatrudnionym pracującym jako dzienny opiekun. W tym roku na ten cel przeznaczono niemal pół miliarda złotych. Kto może liczyć na dofinansowanie w ramach programu “Maluch plus” 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • "Maluch+" to program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którego celem jest wsparcie systemu opieki nad dziećmi do 3 lat.
  • Głównym założeniem programu jest dofinansowywanie żłobków, klubów dziecięcych lub miejsc opieki dziennej - nowo postających lub już istniejących.
  • O środki mogą się ubiegać zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i osoby prywatne i fizyczne.
  • W 2021 roku na program przeznaczono 450 milionów złotych.

Program “Maluch+”: na czym polega?

Program “Maluch+” został wprowadzony już w 2011 roku z inicjatywy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest dofinansowanie powstawania nowych miejsc opieki dla dzieci do 3 lat w ramach żłobków, klubów dziecięcych i punktów opieki dziennej. Jednym z głównych założeń projektu było znaczne zwiększenie liczby miejsc dla najmłodszych dzieci tak, aby ułatwić rodzicom pogodzenie obowiązków zawodowych z opieką nad maluchem. Ponadto programu “Maluch plus” ma wspomagać opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnościami. Część środków w ramach budżetu programu trafiają do już istniejących placówek i są przeznaczone na podnoszenie standardów, remonty, rozbudowy, nowoczesne wyposażenie itp.

Celem programu “Maluch+” jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych oraz wymagających szczególnej opieki.gov.pl

Sprawdź: Rodzina 2+2 a bezwarunkowy dochód podstawowy – od kiedy wypłata 3600 zł?

Program “Maluch+”: dla kogo?

O wsparcie finansowe w ramach programu “Maluch+” mogą się ubiegać nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ale także firmy i osoby prywatnych, które prowadzą się działalność opiekuńczą, w formie żłobków, punktów opieki dziennej czy klubów dziecięcych.

Program “Maluch plus” został podzielony na pięć modułów, ze względu na potencjalnych beneficjentów.

  • moduł 1a – jednostki samorządowe, na terenie których nie ma jeszcze żadnych żłobków czy innych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci,
  • moduł 1b – jednostki samorządowe, na terenie których funkcjonują już żłobki i inne placówki opieki dla maluchów,
  • moduł 2 – placówki opieki, które skorzystały już ze wsparcia finansowego w ramach poprzednich edycji programu,
  • moduł 3 i moduł 4 – w ramach tych modułów o dofinansowanie na otwarcie i prowadzenie placówki opieki mogą się ubiegać: osoby fizyczne (zarówno prowadzące, jak i nieprowadzące działalności gospodarczej); pracodawcy i podmioty z nimi współpracujące, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Zobacz: Mama 4 plus – od stycznia 2022 roku zmienią się przepisy

“Maluch+” 2022 – kwota. Kto może otrzymać dofinansowanie i ile ono wynosi?

Program “Maluch plus” jest realizowany co roku. Na początku każdego roku ogłaszany jest budżet, który rząd ma zamiar przeznaczyć na ten cel. O dofinansowanie mogą wnioskować wszystkie podmioty wymienione wyżej w ramach modułów, czyli: jednostki samorządowe, placówki opieki dla najmłodszych, a także osoby fizyczne i prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Ile wynosi dofinansowanie? Wszystko zależy od modułu, do którego zalicza się wnioskodawca. W ramach 1a kwota dodatku na nowo powstające miejsce opieki w żłobku lub klubie dziecięcym może sięgać maksymalnie 33 tysięcy złotych, a w przypadku dziennego opiekuna 5 tysięcy. W module 1b z kolei sumy te wynoszą 30 i 5 tysięcy. Dla wnioskodawców modułu 3 przewidziana kwota na jedno nowo tworzone miejsce dla dziecka wynosi 10 tysięcy, a na miejsce u opiekuna dziennego opiekuna – 3 tysiące. W przypadku modułów 2 i 4 sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Tutaj o wysokości przyznanych środków decyduje się odrębnie.

Zobacz: Czy kwarantanna jest płatna? Kto i ile płaci za kwarantannę?

Program “Maluch plus” 2022

Na razie nie jest jeszcze znana konkretna suma, którą rząd zamierza zarezerwować na program “Maluch plus” 2022 w budżecie na nadchodzący rok. Wiadomo jednak, że w 2021 na dofinansowania z tytułu projektu przekazano 450 milionów złotych, o 50 milionów więcej niż rok wcześniej. Wygląda więc na to, że z każdym rokiem kwota się zwiększa. A zatem być może w 2022 przekroczy osiągnie pół miliarda.

Zobacz: Mija termin złożenia wniosku o 300+! 

“Maluch plus” 2022: wniosek

Wniosek o przyznanie dofinansowania z programu “Maluch plus” można składać drogą elektroniczną lub tradycyjnej. Dokumenty w formie papierowej należy dostarczyć do odpowiedniego urzędu wojewódzkiego, na terenie którego znajduje się lub będzie się znajdować placówka opieki.

Złożenie wniosku drogą elektroniczną odbywa się za pomocą platformy ePUAP za pośrednictwem profilu zaufanego wnioskodawcy. Odpowiednie pisma także muszą zostać wysłane do właściwego urzędu wojewódzkiego.

Sprawdź: Zasiłek opiekuńczy a zamknięta szkoła?

Rodzice pytają o program “Maluch plus” 2022

Program “Maluch plus” – ile dofinansowanie wynosi?

Kwota dofinansowania w ramach programu “Maluch+” zależy do konkretnego modułu, do którego podporządkowany zostanie wnioskodawca. Maksymalna suma, którą można otrzymać na jedno nowo stworzone miejsce w żłobku lub klubie dziecięcym wynosi 33 tysiące.

Dodaj komentarz

Finanse, Newsy

Katowice: miasto dofinansuje zatrudnienie niani

W Katowicach lawinowo rośnie zapotrzebowanie na żłobki. Miasto postanowiło wesprzeć młode rodziny poprzez wprowadzenie dofinansowania do wynagrodzenia niań. Komu przysługuje dofinansowanie do zatrudnienia niani? Jak mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie niemowlaka

Zespół Downa [przyczyny, objawy i rehabilitacja]

Zespół Downa jest chorobą genetyczną, która objawia się pewnym stopniem niepełnosprawności fizycznej oraz intelektualnej. Osoby dotknięte zespołem Downa posiadają zestaw charakterystycznych cech fizycznych. Są również bardziej narażone na wystąpienie wielu...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general