Maluch plus 2022. Kto może liczyć na dofinansowanie?

Program “Maluch plus” to inicjatywa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który ma wspierać rozbudowę systemu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Projekt ma ułatwiać powstawanie żłobków i klubów dziecięcych, a także zapewniać bardziej atrakcyjne warunki osobom samozatrudnionym pracującym jako dzienny opiekun. W 2021 roku na ten cel przeznaczono niemal pół miliarda złotych. Kto może liczyć na dofinansowanie w ramach programu “Maluch plus” 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • "Maluch+" to program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którego celem jest wsparcie systemu opieki nad dziećmi do 3 lat.
  • Głównym założeniem programu jest dofinansowywanie żłobków, klubów dziecięcych lub miejsc opieki dziennej - nowo postających lub już istniejących.
  • O środki mogą się ubiegać zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i osoby prywatne i fizyczne.
  • W 2021 roku na program przeznaczono 450 milionów złotych.

Program “Maluch+”: na czym polega?

Program “Maluch+” został wprowadzony już w 2011 roku z inicjatywy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest dofinansowanie powstawania nowych miejsc opieki dla dzieci do 3 lat w ramach żłobków, klubów dziecięcych i punktów opieki dziennej. Jednym z głównych założeń projektu było znaczne zwiększenie liczby miejsc dla najmłodszych dzieci tak, aby ułatwić rodzicom pogodzenie obowiązków zawodowych z opieką nad maluchem. Ponadto program Maluch plus ma wspomagać opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnościami. Część środków w ramach budżetu trafia do już istniejących placówek i są przeznaczane na podnoszenie standardów, remonty, rozbudowy, zakup nowoczesnego wyposażenia itp.

Celem programu “Maluch+” jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych oraz wymagających szczególnej opieki.gov.pl

Sprawdź: Czy do wniosku 500+ trzeba dołączyć jakieś dokumenty?

Program “Maluch+”: dla kogo?

O wsparcie finansowe w ramach programu “Maluch+” mogą się ubiegać nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ale także firmy i osoby prywatne, które prowadzą działalność opiekuńczą, w formie żłobków, punktów opieki dziennej czy klubów dziecięcych.

Program “Maluch plus” został podzielony na pięć modułów, ze względu na potencjalnych beneficjentów.

  • moduł 1a – jednostki samorządowe, na terenie których nie ma jeszcze żadnych żłobków czy innych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci,
  • moduł 1b – jednostki samorządowe, na terenie których funkcjonują już żłobki i inne placówki opieki dla maluchów,
  • moduł 2 – placówki opieki, które skorzystały już ze wsparcia finansowego w ramach poprzednich edycji programu,
  • moduł 3 i moduł 4 – w ramach tych modułów o dofinansowanie na otwarcie i prowadzenie placówki opieki mogą się ubiegać: osoby fizyczne (zarówno prowadzące, jak i nieprowadzące działalności gospodarczej); pracodawcy i podmioty z nimi współpracujące, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Zobacz: Kiedy składać wnioski o 500 plus 2022? To już dziś! Sprawdź, jak otrzymać wypłaty na czas!

Maluch+ 2022 – kwota. Kto może otrzymać dofinansowanie i ile ono wynosi?

Program “Maluch plus” jest realizowany corocznie. Na początku każdego roku ogłaszany jest budżet, który rząd ma zamiar przeznaczyć na ten cel. O dofinansowanie mogą wnioskować wszystkie podmioty wymienione wyżej w ramach modułów, czyli: jednostki samorządowe, placówki opieki dla najmłodszych, a także osoby fizyczne i prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Ile wynosi dofinansowanie? Wszystko zależy od modułu, do którego zalicza się wnioskodawca. W ramach 1a kwota dodatku na nowo powstające miejsce opieki w żłobku lub klubie dziecięcym może sięgać maksymalnie 33 tysięcy złotych, a w przypadku dziennego opiekuna – 5 tysięcy. W module 1b z kolei sumy te wynoszą 30 i 5 tysięcy. Dla wnioskodawców modułu 3. przewidziana kwota na jedno nowo tworzone miejsce dla dziecka wynosi 10 tysięcy, a na miejsce u opiekuna dziennego opiekuna – 3 tysiące. W przypadku modułów 2 i 4 sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Tutaj o wysokości przyznanych środków decyduje się odrębnie.

Zobacz: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: kiedy wypłaty? To musisz wiedzieć, aby nie stracić pieniędzy!

Program “Maluch plus” 2022

Na razie nie jest jeszcze znana konkretna suma, którą rząd zamierza zarezerwować na program na ten rok, stąd też trudno powiedzieć, jakie dokładnie będzie dofinansowanie z tytułu Maluch plus 2022. Wiadomo jednak, że w 2021 na dofinansowania z tytułu projektu przekazano 450 milionów złotych, czyli o 50 milionów więcej niż rok wcześniej. Wygląda więc na to, że z każdym rokiem kwota się zwiększa. A zatem być może w 2022 osiągnie pół miliarda.

Zobacz: 400 zł na żłobek. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do żłobka?

Maluch plus 2022: wniosek

Wniosek o przyznanie dofinansowania z programu “Maluch plus” można składać drogą elektroniczną lub tradycyjnie. Dokumenty w formie papierowej należy dostarczyć do odpowiedniego urzędu wojewódzkiego, na terenie którego znajduje się lub będzie się znajdować placówka opieki.

Złożenie wniosku drogą elektroniczną odbywa się za pomocą platformy ePUAP za pośrednictwem profilu zaufanego wnioskodawcy. Odpowiednie pisma muszą także zostać wysłane do właściwego urzędu wojewódzkiego.

Rodzice pytają o program “Maluch plus” 2022

Program “Maluch plus” – ile dofinansowanie wynosi?

Kwota dofinansowania w ramach programu “Maluch+” zależy do konkretnego modułu, do którego podporządkowany zostanie wnioskodawca. Maksymalna suma, którą można otrzymać na jedno nowo stworzone miejsce w żłobku lub klubie dziecięcym wynosi 33 tysiące.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general