Podziękowania za życzenia świąteczne. Jak podziękować za życzenia?

Do Bożego Narodzenia pozostało już naprawdę niewiele czasu. Wkrótce rozpocznie się maraton świątecznych spotkań czy firmowych wigilii. Jest to wyjątkowy czas, który powinniśmy spędzać w radosnej i spokojnej atmosferze. Tradycyjnie z tej okazji wymieniamy się życzeniami. Zazwyczaj robimy to na żywo, ale równie często korzystamy w tym celu z wiadomości SMS czy e-mail. W niektórych rodzinach kultywuje się jeszcze zwyczaj wysyłania świątecznych kartek. W jaki sposób odpowiedzieć na życzenia? Sprawdź propozycje na podziękowania na życzenia świąteczne.

Bożonarodzeniowe życzenia

Składanie świątecznych życzeń najbliższym i znajomym to jedna z najważniejszych bożonarodzeniowych tradycji. Jak wynika z historycznych przekazów, sięga ona jeszcze XVII wieku. Jest to niezwykle ważna część wigilijnej kolacji, od której zwyczajowo zaczyna się cała uroczystość, a towarzyszy jej symboliczne łamanie się opłatkiem. Obyczaj ten wywodzi się prawdopodobnie z przekonania naszych przodków w siłę sprawczą słowa. Wierzono wówczas, że wszystkie wypowiedziane na głos w tym szczególnym okresie prośby i pragnienia muszą się spełnić.

Z czasem tradycja ta zaczęła rozpowszechniać się coraz bardziej. Wraz z pojawianiem się nowych środków przekazu co roku można było składać życzenia nie tylko najbliższej rodzinie. Przez lata ludzie wysyłali sobie świąteczne listy, później przyszedł czas na dekoracyjne kartki, a w końcu te tradycyjne metody zostały zastąpione przez współczesną technologię. Obecnie najczęściej życzeniami z dalszą rodziną czy ze znajomymi wymieniamy się za pośrednictwem wiadomości SMS-owych czy na Messengerze, rzadziej poprzez e-mail. Bardzo często także po prostu do siebie dzwonimy.

Niedługo znowu na nasz telefon i komputer zaczną spływać świąteczne życzenia. W jaki sposób najlepiej na nie odpowiedzieć? Sprawdź, jak elegancko i serdecznie podziękować za życzenia.

Zobacz: Bajki świąteczne dla dzieci. 8 najlepszych propozycji na bożonarodzeniowy seans!

Podziękowania za życzenia świąteczne

Jak każdy bardzo dobrze wie, nie wypada pozostawiać życzeń bez odpowiedzi, tym bardziej, jeśli pochodzą od kogoś dla nas bliskiego i ważnego. Najlepiej oczywiście podziękować tym samym sposobem, w jaki otrzymaliśmy życzenia, czyli np. SMS, przez komunikator internetowy czy po prostu od razu przez telefon. Najważniejsze są jednak słowa, jakich użyjesz. Najlepiej jakby nie ograniczyły się one do suchego: “Dziękuję”, ale wyrażały coś więcej i pokazały, że naprawdę cieszysz się z wiadomości. Wraz z podziękowaniami wypada również odesłać własne życzenia, jeśli nie złożyliśmy ich wcześniej.

Przykładowe podziękowania za życzenia świąteczne mogłyby brzmieć następująco:

“Pięknie dziękuję za życzenia pełne szczerych słów i pozytywnej energii! Jestem niezwykle wdzięczna/wdzięczny i wzruszony/wzruszona, że pamiętasz o mnie w tak wyjątkowym i magicznym czasie. Nawet nie wiesz, ile Twoja wiadomość dla mnie znaczy. Sprawiła mi ona naprawdę wielką radość! Serdecznie pozdrawiam i ściskam! [I także przesyłam najserdeczniejsze życzenia].

“Serdecznie dziękuję za pamięć i tak ciepłe życzenia. Jest mi ogromnie miło, że masz mnie w pamięci w tak szczególnym dniu!”

“Dziękuję Ci bardzo za tak ciepłe i serdeczne słowa. Twoja wiadomość sprawiła mi ogromną radość i wywołała szczery uśmiech na twarzy.”

“Serdeczne dzięki za życzenia! Mam nadzieję, że wszystkie się spełnią. Naprawdę ogromnie cieszę się, że o mnie pamiętasz”.

Sprawdź: 11 najpiękniejszych wierszy na Boże Narodzenie dla dzieci i dorosłych

Rodzice pytają o podziękowania za życzenia świąteczne

Jak podziękować za życzenia świąteczne?

Podziękowania za życzenia świąteczne powinny być szczere i serdeczne. Najlepiej, aby nie ograniczały się do suchego “dziękuję”, ale zawierały także coś bardziej osobistego. Warto pokazać drugiej osobie, że jej życzenia naprawdę sprawiły nam radość i cieszymy się, że o nas pamiętała.

Sprawdź też: Filmy świąteczne dla całej rodziny. Sprawdź najlepsze propozycje na świąteczny seans
Sprawdź też: Jakie są potrawy wigilijne? Poznaj listę 12 potraw wigilijnych
Sprawdź też: Jak zrobić opłatek wigilijny w domu? Poznaj sprawdzony przepis!

Dodaj komentarz

Komunia, Życzenia

Życzenia komunijne

Ważnym wydarzeniem w życiu młodego człowieka będącego członkiem wspólnoty kościoła katolickiego jest Pierwsza Komunia Święta. Od tej chwili dziecko może już przyjmować Eucharystię. W parze z tym podniosłym wydarzeniem duchowym...

Czytaj dalej →
Życzenia

Życzenia imieninowe dla Ani

Anna to bardzo powszechne imię, które nosi wiele kobiet w Polsce. Największa popularność imienia Anna przypadała na okres lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, a także wczesnych lat dziewięćdziesiątych. Prawdopodobnie każdy z...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general