Jakie są potrawy wigilijne? Poznaj listę 12 potraw wigilijnych

Współcześnie wciąż w wielu domach praktykowane rozmaite tradycje. Jedną z nich jest przygotowywanie i stawianie na stole dwunastu tradycyjnych potraw. Jakie potrawy wigilijne powinniśmy umieścić na naszym stole? Co każde z nich symbolizuje? Jakie dania są charakterystyczne dla danych regionów w Polsce?

12 potraw wigilijnych – lista dań

12 potraw wigilijnych przygotowuje się przede wszystkim z płodów ziemi: kapusty, maku, ryb i grochu. Choć wiemy już, że wigilijne potrawy różnią się w zależności od regionu, to teraz wymienimy najbardziej uniwersalne i znane w całej Polsce.

  • 1. Zupa wigilijna. Obowiązkowa na każdym stole. Na południu będzie to raczej zupa grzybowa, na Kresach zupa migdałowa, zaś na północy zupa rybna.
  • 2. Barszcz czerwony. Aromatyczny, na własnym zakwasie, podawany z farszem.
  • 3. Krokiety. Jak nakazuje tradycja, krokiety są bezmięsne. Zwykle występują w wersji z kapustą i grzybami. Podaje się je same bądź z barszczem do popicia.
  • 4. Pierogi z kapustą. Pierogi są znane w całym kraju i są przygotowywane z różnymi dodatkami: grzybami, soczewicą, kaszą.
  • 5. Kapusta z grochem i grzybami. Niekiedy występuje w wersji bez grzybów. Zwykle podawana jako dodatek do krokietów.
  • 6. Gołąbki. Nadziewane grzybami z ryżem, polewane sosem grzybowym bądź pomidorowym.
  • 7. Makówki oraz kutia. Kutia to deser na zimno na bazie pszenicy, maku, miodu oraz bakalii. Makówki są podobne – pszenica zastępowana jest chałką.
  • 8. Śledzie i karp. Ryba to obowiązkowe danie wigilijne. Najczęściej jest to karp, podawany jest jednak w różnych wariantach. Śledzie zaś są szczególnie popularne na północy kraju.
  • 9. Bigos i łazanki. Kapusta kiszona też króluje na wigilijnych stołach – w łazankach oraz bigosie. W potrawach tych nie brakuje też grzybów.
  • 10. Kluski z makiem. Słodkie danie powstałe ze wstążek makaronowych, miodu i maku.
  • 11. Pierogi na słodko. Słodkie pierogi są różne w zależności od regionu: z owocami, z makiem, z serem, z serem i makiem.
  • 12. Kompot z suszu. Do wigilijnych dań podawany jest kompot z suszonych owoców. Zwykle przygotowywany z suszonych moreli oraz jabłek.

Zobacz też: Mrożenie karpia: Czy można mrozić karpia i na jak długo?

Dania wigilijne w konkretnych rejonach Polski

Potrawy wigilijne nieodłącznie wiążą się ze świętami Bożego Narodzenia. Wyróżniają się one nie tylko doskonałym smakiem, ale także konkretnym znaczeniem. Są różne w zależności od regionu kraju, co warto mieć na uwadze. Wigilijne menu się różnią, ale charakterystyczne dla wszystkich części Polski jest to, że potraw powinno być dwanaście. Ważne jest także, aby dania na wigilię były bezmięsne, czyli postne. Tego dnia mięso jest zastępowana przez ryby oraz dania zbożowe.

Na Mazowszu królują ryby: nie tylko karp, ale też sandacz. Spożywa się również śledzie. Charakterystyczne dla tego regionu są również rwaki – kopytka z kapustą i grzybami. Typowa jest też mazowiecka zupa grzybowa, tj. barszcz biały na zakwasie z kapusty z grzybami. Mieszkańcy Mazowsza uwielbiają również barszcz czerwony z uszkami i kłosy – kluski z makiem, symbolizujące pomyślność na nowy rok.

W Małopolsce również spożywane śledzie oraz ryby słodkowodne: karp, pstrąg, sandacz. Typowa dla tego regionu jest tradycyjna zupa grzybowa z łazankami. Na małopolskim stole wyróżniają się moskole – są to podawane do grzybów podpłomyki z ciasta ziemniaczanego.

Sprawdź: Jak mrozić uszka i pierogi (nie tylko wigilijne)?

Lubelszczyzna również uwielbia karpia, szczególnie tego w galarecie. Tradycyjną na Lubelszczyźnie potrawą są klopsiki z karpia w galarecie. Spożywa się również karpia wędzonego, zaś z potraw na słodko wyróżniają się strucle z makiem.

Na podlaskim wigilijnym stole znajdziemy z pewnością kutię, pierogi z kapustą i grzybami, śledzie oraz podlaskie wareniki. U osób prawosławnych kutia jest zastępowana przez racuchy z suszonymi owocami. Popularny jest również barszcz z suszonych grzybów.

Dla Wielkopolski dawniej typowe były dania postne: śledzie, ziemniaki gotowane, olej lniany. Z czasem nieco wzbogacono wigilijne potrawy, m. in. o barszcz z uszkami czy karpia w sosie piernikowym.

Na Górnym Śląsku znajdziemy na wigilijnym stole siemieniotkę – zupę z siemienia lnianego, zupę migdałową, a także zupę grzybową z galuszkami. Występują również śledzie i ryby, zwłaszcza karpie w rozmaitych postaciach. Wśród słodkich potraw znajdziemy moczkę, makówki, śliszki oraz kołocz.

Na Dolnym Śląsku spożywa się zupę rybną, zupę z kiszonej kapusty z grochem i grzybami, barszcz z uszkami. Występują też pierogi: na słodko, ze śledziem, z kapustą i grzybami, ruskie. Popularna jest także kutia, a często zamiast niej suszynina – suszone owoce w kisielu żurawinowym z cynamonem i goździkami.

Na Kaszubach królują ryby. Na wyróżnienie zasługuje flądra w galarecie. Typowa jest również zupa wigilijna ze śledzi.

Zobacz również: Zupy – mrożenie i pasteryzacja

Tradycyjne potrawy wigilijne – symbolika

Poznaliśmy już tradycyjne potrawy wigilijne. Warto wzbogacić wiedzę na ich temat o to, co symbolizują poszczególne dania.

  • Symboliczne znaczenie posiadają grzyby. Dawniej uważano, że oznaczają siłę oraz zdrowie, a także że posiadają magiczną moc. Oprócz zupy grzybowej występują one również w kapuście, pierogach, bigosie czy krokietach.
  • Ważny jest też kompot z suszu. Poszczególne owoce symbolizują: gruszki – długowieczność, śliwki – odpędzanie złych mocy, jabłka – zdrowie oraz miłość.
  • Tradycyjny piernik jest zaś symbolem dobrobytu i wysokiego statusu społecznego.
  • Znaczenie przypisywano także makowi – miał bowiem przynosić bogactwo. Chleb zaś oznaczał nowe życie i dobrobyt.
  • Najważniejsze na wigilijnym stole – ryby, są symbolem Jezusa Chrystusa oraz odradzania się do życia.

Zobacz też: Mrożenie ciasta: Jak i jakie ciasta można mrozić?

Jakie są najpopularniejsze potrawy wigilijne?

Dania wigilijne bywają różne w poszczególnych domach, ale do najpopularniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • Ryby w różnej postaci, w tym najczęściej jest to karp.
  • Barszcz czerwony z uszkami. Uszka różnią się farszem, natomiast cechą wspólną jest to, że powinien być on bezmięsny.
  • Pierogi w rozmaitych odmianach. Najczęściej spotykamy pierogi z kapustą i grzybami, ale popularne są też pierogi ruskie czy przygotowywane na słodko.
  • Wigilijna zupa. Zupa to nieodłączny element Wigilii. Wyróżniamy zupy rybne, zupy grzybowe czy zupy migdałowe na Kresach.
  • Śledzie. Są to zarówno śledzie w oleju, jak i śledzie z kurkami, śledzie z grzybami, śledzie w zalewie czy śledzie w sosach.
  • Kluski z makiem. To proste, a jednocześnie wyśmienite danie króluje na wielu wigilijnych stołach.
  • Makowiec. Przekładane ciasto z masą ze zmielonego maku, bakalii oraz cukru.
  • Kompot z suszu. Tradycyjny wigilijny kompot jest wykonywany z takich suszonych owoców jak: morele, śliwki, gruszki, jabłka czy rodzynki. Dodaje się do niego korzenne przyprawy.

Sprawdź: Co zrobić, żeby mak nie oddzielał się od ciasta?

Dania wigilijne dla dzieci

Potrawy wigilijne dla dzieci to przede wszystkim słodkie desery. Najmłodszym z pewnością zasmakuje tradycyjny piernik, makowiec czy kołacz. Ale to nie wszystko. Dużym powodzeniem będą się też cieszyć dania obiadowe na słodko, takie jak pierogi z owocami, kluski z makiem, a do tego oczywiście kompot z suszu. Większość dzieci przepada także za barszczem czerwonym. Możemy podawać go razem z krokietami, ale to jaki farsz najbardziej polubi dziecko jest już sprawą indywidualną.

Dodaj komentarz

Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo