Bajki świąteczne dla dzieci. 8 najlepszych propozycji na bożonarodzeniowy seans!

Święta to magiczny czas, który kojarzy nam się przede wszystkim ze spotkaniami z rodziną, dekorowaniem choinki i jedzeniem pysznych, tradycyjnych potraw. Jest to również świetna okazja na odpoczynek i spędzenie kilku chwil z dziećmi na wspólnej zabawie, na spacerze czy podczas świątecznego seansu. Wygodna kanapa, ciepły koc, gorąca herbata, a na ekranie uroczy filmy – czy można wyobrazić sobie lepszy sposób na rodzinne spędzanie Świąt? Jedyną trudnością może okazać się tylko wybór tytułu. Jakie świąteczne bajki dla dzieci wybrać na rodzinny seans?

Bajki świąteczne dla dzieci

Świąteczne bajki dla najmłodszych mogą nam znakomicie umilić czas zarówno w okresie Bożego Narodzenia, jak i poprzedzające go dni czy tygodnie. Niektórzy wprost nie mogą się doczekać Wigilii, dlatego wielkie odliczanie i przygotowania do Świąt rozpoczynają ze sporym wyprzedzeniem. Do stworzenia magicznej, wyjątkowej atmosfery mogą przyczynić się właśnie świąteczne seanse. Jakie bajki na Święta warto obejrzeć, aby wczuć się w klimat? Sprawdź nasze zestawienie.

“Klaus”, reż. Sergio Pablos

Głównym bohaterem opowieści jest Jesper, który jest początkującym listonoszem, ale niestety bardzo słabo radzi sobie w szkole i jego opiekunowie wątpią, czy odniesie sukces w tym zawodzie. Ponieważ idzie mu kiepsko, zostaje wysłany na mroźną wyspę za północnym kołem podbiegunowym. Szybko orientuje się, że w miasteczku panuje nie najlepsza atmosfera. Wszyscy mieszkańcy są ze sobą skłóceni, nie rozmawiają, nie mówiąc już o wysyłaniu do siebie listów czy pocztówek. Jesper jest załamany i planuje zrezygnować, ale na szczęście poznaje dwie życzliwe osoby – nauczycielkę Alvę oraz tajemniczego stolarza Klausa, który mieszka samotnie i konstruuje w domu zabawki. Dzięki działaniu Jespera oraz jego niezwykłym przyjaźniom miasteczko zaczyna się zmieniać – mieszkańcy stają się coraz bardziej radośni, życzliwi i hojni.

“Grinch” (2018), reż. Yarrow Cheney, Scott Mosier

Grinch powraca, aby zepsuć wszystkim Święta! Mieszkańcy Ktosiowa postanawiają w tym roku celebrować Boże Narodzenie jeszcze bardziej hucznie niż zazwyczaj. Grinch jednak nie znosi świątecznego klimatu, musi więc zrobić wszystko, aby pokrzyżować plany w miasteczku. Decyduje się więc dosłownie… ukraść Święta, planuje bowiem uprowadzenie samego św. Mikołaja. Jednocześnie Cindy-Lou z Ktosiowa również chce dostać się do sympatycznego staruszka, aby podziękować mu za pomoc. Czyj plan się powiedzie? Czy Grinchowi uda się uciszyć gwarne świąteczne Ktosiowo?

“Artur ratuje gwiazdkę” (2011), reż. Sarah Smith

Św. Mikołaj i jego syn Steve dokładnie planują każdą gwiazdkę. Nad dostarczeniem prezentów do wszystkich dzieci czuwa elitarna armia miliona Elfów Polowych i olbrzymie ponaddźwiękowe sanie oraz centrum dowodzenia znajdujące się pod lodem Bieguna Północnego. Tym razem jednak plan ma pewną lukę – okazuje się, że jedno dziecko nie otrzyma podarunku. Mikołaj i Steve uznają to za “dopuszczalny margines błędu”, ale Arthur nie może się z tym pogodzić. Postanawia zrobić wszystko, aby dostarczyć ten jeden prezent do świątecznego poranka. Genialna bajka o Bożym Narodzeniu dla dzieci, ponieważ niesie za sobą wspaniałe, uniwersalne przesłanie.

Zobacz: 11 najpiękniejszych wierszy na Boże Narodzenie dla dzieci i dorosłych

Świąteczne bajki Disneya

Bajki o Bożym Narodzeniu sprawdzą się również znakomicie na zajęciach w szkole czy w przedszkolu. Ostatnie dni przed przerwą upływają zazwyczaj pod znakiem przygotowań i radosnego oczekiwania, dlatego zamiast tradycyjnych lekcji i zadań w czasie zajęć uczniowie rozmawiają o świątecznych tradycjach, śpiewają kolędy i oglądają bożonarodzeniowe filmy. To świetny sposób, aby pokazać im, jak ważne są to Święta dla naszej kultury.

“Opowieść wigilijna Muppetów” (1992), reż. Brian Henson

Dość swobodna interpretacja klasycznego dzieła Dickensa. Ebenezer Scrooge nie jest lubiany, przede wszystkim przez swoje skąpstwo i brak życzliwości dla ludzi. W wigilijną noc odwiedzają go jednak wyjątkowe duchy, które pokazują mu prawdziwe znaczenie Świąt Bożego Narodzenia i uświadamiają popełnione błędy.

“Dziadek do orzechów i cztery królestwa” (2018), reż. Lasse Hallström, Joe Johnston

Clara oraz jej rodzeństwo otrzymują prezenty pozostawione przez zmarłą niedawno matkę. Dziewczynka odkrywa, że mama zostawiła jej tajemniczą szkatułkę, do której jednak brakuje klucza. Prosi o pomoc swojego ojca chrzestnego i niespodziewanie trafia do magicznej krainy. Staje przed ważną misją – będzie musiała zapobiec strasznej wojnie między królestwami.

“Opowieść wigilijna” (2008), reż. Robert Zemeckis

Ta przepiękna bajka o Bożym Narodzeniu to ponadczasowa i uniwersalna opowieść, oparta na klasycznym dziele Dickensa. Główny bohater Ebenezer Scrooge to stary skąpiec, egoista i samotnik, wyjątkowo źle nastawiony do ludzi. Mimo ogromnego majątku nie chce podzielić się drobnymi nawet z najbardziej potrzebującymi. Nie obchodzi Bożego Narodzenia i Święta postrzega wyłącznie jako stratę czasu i pieniędzy. W noc wigilijną niespodziewanie odwiedza go duch byłego wspólnika, Marleya. Duch przychodzi z przestrogą, mówi Scrooge’owi, że powinien zmienić swoje postępowanie, jeśli chce unikną strasznej kary po śmierci. Zapowiada także przybycie trzech kolejnych duchów, które pomogą Scrooge’owi zrozumieć prawdziwy sens ludzkiej egzystencji. 

Sprawdź: Jak przechowywać piernik z powidłami? Sprawdź, ile może leżeć piernik

Bajki o świętach Bożego Narodzenia

Bajki dla dzieci na święta Bożego Narodzenia stanowią nie tylko uroczą i ciekawą rozrywkę dla całej rodziny, ale są również świetnym źródłem do nauki. Zazwyczaj w przystępny i przyjemny sposób przekazują dzieciom, jaki jest prawdziwy sens Świąt i jakie wartości są najważniejsze.

“Rudolf Czerwononosy Renifer” (1998)

Renifer Rudolfa jest naprawdę wyjątkowy i wyróżnia się spośród innych – przychodzi na świat z intensywnie błyszczącym, czerwonym nosem. Z powodu swojej charakterystycznej cechy często słyszy drwiny i docinki ze strony kolegów ze szkoły. Niestety nie dostaje się do zaprzęgu Świętego Mikołaja. Trudna sytuacja sprawia, że Rudolf postanawia uciec z domu. Wyrusza w świat, gdzie czeka go mnóstwo nowych znajomości i ekscytujących przygód. Wkrótce będzie jednak musiał wrócić – jego przyjaciółce, łani o imieniu Fiołek, grozi niebezpieczeństwo.

“Ekspres polarny” (2004), reż. Robert Zemeckis

Pewien 8-latek przestaje wierzyć w św. Mikołaja. Aż do tej jednej, niezwykłej nocy! Nagle budzi go dźwięk nadjeżdżającego pociągu, a Konduktor niespodziewanie oznajmia, że wyruszają w podróż na Biegun Północny. Podczas podróży nie tylko zyska prawdziwych przyjaciół i przeżyje niezapomnianą przygodę, ale także odzyska wiarę w Mikołaja. Wyjątkowa opowieść, która udowadnia, że w Święta spełnić się mogą wszystkie marzenia!

Filmy dla dzieci o świętach Bożego Narodzenia to jedna z najlepszych propozycji na leniwe świąteczne popołudnie lub na wigilijny wieczór. Pełne ciepła, uroku, wzruszeń, ale przede wszystkim świątecznej magii – takie rodzinne seanse zapamiętuje się na długo! A nasi Czytelnicy, które bajki świąteczne dla dzieci polecają?

Zobacz: Cytaty świąteczne na Boże Narodzenie [krótkie, z książek i z piosenek]

Czytelnicy pytają o bajki świąteczne dla dzieci o Bożym Narodzeniu

Świąteczne bajki Disney – jakie?

Najlepsza świąteczna bajka od Disneya to Opowieść wigilijna z 2009 roku.

Jakie bajki dla dzieci święta Bożego Narodzenia?

Bajki o świętach dla dzieci to np. Ekspres polarny, Artur ratuje gwiazdkę, Święta Angeli, Renifer Niko ratuje Święta, Ratujmy Mikołaja.

Bajki świąteczne stare – jakie są polecane?

Rudolf Czerwononosy Renifer lub Grinch.

Jaka jest krótka świąteczna bajka dla dzieci?

Np. Pada Shrek lub Puchatkowa Gwiazdka.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo