Pomysły na walentynki w szkole. Jak w kreatywny sposób zorganizować walentynki dla dzieci?

Chociaż walentynki kojarzą się przede wszystkim jako święto dla par, to przecież co roku 14 lutego świętują nie tylko zakochani. Dzień św. Walentego równie chętnie obchodzą także najmłodsi. I bardzo słusznie! W końcu każda okazja do celebrowania miłości i bliskich relacji jest dobra i warto ją wykorzystywać. Jak zorganizować walentynki dla dzieci? Poznaj najciekawsze pomysły na walentynki w szkole!

Pomysły na walentynki w szkole

Mimo że Święty Walenty to patron zakochanych, to w rzeczywistości jego dzień – 14 lutego – jest tak naprawdę wielkim świętem miłości. Ze względu na pozytywną atmosferę do wspólnego celebrowania chętnie przyłączają się również dzieci. Najmłodsi świętują w szkołach, przedszkolach i podczas zabaw z rodzicami. Jak zorganizować im ten wyjątkowy dzień?

Warto zacząć od zapoznania ich z historią św. Walentego. Można to zrobić, wyświetlając tematyczny film, który w sposób przystępny przekaże dzieciom nie tylko najważniejsze informacje, ale także wytłumaczy, dlaczego to właśnie te święty wybrany został na patrona zakochanych.

Najbardziej klasyczny pomysł na walentynki w szkole to oczywiście zorganizowanie poczty walentynkowej. To znakomita propozycja zarówno dla młodszych, jak i dla starszych. Wystarczy przygotować skrzyneczkę na wiadomości i ozdobić ją np. serduszkami czy różowymi/czerwonymi wstążkami, a następnie ustawić we w miarę ustronnym miejscu tak, aby wkładanie tam liściku nie było krępujące. Warto jednak poinformować uczniów wcześniej o planowanej zabawie, dzięki czemu będą mogli spokojnie przygotować swoje walentynkowe kartki i życzenia poprzedniego dnia w domu.

W klasach I-III można pozwolić sobie na nieco więcej atrakcji niż w starszych klasach, dlatego najpierw warto zadbać o odpowiedni nastrój. Można zaangażować dzieci do wspólnego ozdabiania sali. W tym celu przyda się dużo kolorowej (różowej, czerwonej i fioletowej) bibuły, kolorowy papier oraz sporo fantazji. Z papieru można powycinać serduszka, a bibułę porozwieszać po całej sali i udekorować nią ławki oraz krzesełka. Jeśli pozwoli na to klasowy budżet, można także kupić np. balony oraz ciasteczka czy czekoladki w kształcie serduszek.

Zobacz: Krótkie wierszyki na walentynki – wybierz te najpiękniejsze!

Zabawy walentynkowe w szkole

Na początek “walentynkowe zajęcia” można zacząć od rozgrzewki. Zadajemy uczniom pytanie, czym jest miłość i co według nich kryje się pod tym terminem. Odpowiedzi można zapisać na tablicy lub na dużym plakacie, który po zakończeniu lekcji zawiśnie na klasowej gazetce (można go potem przystroić rysunkami i brokatem). Po rozmowie można zacząć bardziej aktywne świętowanie – np. tańce, wspólne śpiewanie piosenek i zabawy.

Pomysły na zabawy walentynkowe w szkole:

  • Poszukiwanie drugiej połówki – przygotujcie średniej wielkości serca z papieru, a następnie przetnijcie je na pół. Na jednej połówce napiszcie działanie matematyczne, a na drugiej jego wynik. Każde dziecko otrzymuje jedną połówkę i poszukuje drugiej, pasującej. Przy okazji uczniowie ćwiczą umiejętności matematyczne. Zabawa może toczyć się przy muzyce.
  • Serce pełne miłości – każdemu dziecku nakleja się na plecach duże serduszko z papieru, a następnie wszyscy nawzajem piszą sobie na nich coś miłego.
  • Konkurs na lepienie serca z masy solnej,
  • Taniec z balonami – pomiędzy tańczącą parą umieszcza się balon, a zadaniem tancerzy jest takie poruszanie się po parkiecie, aby balon nie wypadł.
  • Poszukiwanie walentynki – w jakimś miejscu w klasie należy ukryć wycięte z czerwonego papieru serce, którego uczniowie następnie będą poszukiwać. Kto pierwszy je odnajdzie, ten wygrywa.

Sprawdź: Najpiękniejsze piosenki na walentynki 2023 [teksty]

Walentynki w szkole – upominki

Z okazji walentynek można ustalić z uczniami, że wymienią się nawzajem drobnymi upominkami. Najlepiej aby nawiązywały one w jakiś sposób tematycznie do tego święta. Mogą to być np. lizaki w kształcie serca lub walentynkowe ciasteczka. Dobrym pomysłem mogą być także małe pluszaki czy czerwone poduszeczki w kształcie serca. Jeśli klasa dysponuje nieco większym budżetem można kupić dla chłopców breloczki, a dla dziewczynek – bransoletki.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo