Chociaż walentynki kojarzą się przede wszystkim jako święto dla par, to przecież co roku 14 lutego świętują nie tylko zakochani. Dzień św. Walentego równie chętnie obchodzą także najmłodsi. I bardzo słusznie! W końcu każda okazja do celebrowania miłości i bliskich relacji jest dobra i warto ją wykorzystywać. Jak zorganizować walentynki dla dzieci? Poznaj najciekawsze pomysły na walentynki w szkole!
Pomysły na walentynki w szkole
Mimo że Święty Walenty to patron zakochanych, to w rzeczywistości jego dzień – 14 lutego – jest tak naprawdę wielkim świętem miłości. Ze względu na pozytywną atmosferę do wspólnego celebrowania chętnie przyłączają się również dzieci. Najmłodsi świętują w szkołach, przedszkolach i podczas zabaw z rodzicami. Jak zorganizować im ten wyjątkowy dzień?
Warto zacząć od zapoznania ich z historią św. Walentego. Można to zrobić, wyświetlając tematyczny film, który w sposób przystępny przekaże dzieciom nie tylko najważniejsze informacje, ale także wytłumaczy, dlaczego to właśnie te święty wybrany został na patrona zakochanych.
Najbardziej klasyczny pomysł na walentynki w szkole to oczywiście zorganizowanie poczty walentynkowej. To znakomita propozycja zarówno dla młodszych, jak i dla starszych. Wystarczy przygotować skrzyneczkę na wiadomości i ozdobić ją np. serduszkami czy różowymi/czerwonymi wstążkami, a następnie ustawić we w miarę ustronnym miejscu tak, aby wkładanie tam liściku nie było krępujące. Warto jednak poinformować uczniów wcześniej o planowanej zabawie, dzięki czemu będą mogli spokojnie przygotować swoje walentynkowe kartki i życzenia poprzedniego dnia w domu.
W klasach I-III można pozwolić sobie na nieco więcej atrakcji niż w starszych klasach, dlatego najpierw warto zadbać o odpowiedni nastrój. Można zaangażować dzieci do wspólnego ozdabiania sali. W tym celu przyda się dużo kolorowej (różowej, czerwonej i fioletowej) bibuły, kolorowy papier oraz sporo fantazji. Z papieru można powycinać serduszka, a bibułę porozwieszać po całej sali i udekorować nią ławki oraz krzesełka. Jeśli pozwoli na to klasowy budżet, można także kupić np. balony oraz ciasteczka czy czekoladki w kształcie serduszek.
Zobacz: Krótkie wierszyki na walentynki – wybierz te najpiękniejsze!
Zabawy walentynkowe w szkole
Na początek „walentynkowe zajęcia” można zacząć od rozgrzewki. Zadajemy uczniom pytanie, czym jest miłość i co według nich kryje się pod tym terminem. Odpowiedzi można zapisać na tablicy lub na dużym plakacie, który po zakończeniu lekcji zawiśnie na klasowej gazetce (można go potem przystroić rysunkami i brokatem). Po rozmowie można zacząć bardziej aktywne świętowanie – np. tańce, wspólne śpiewanie piosenek i zabawy.
Pomysły na zabawy walentynkowe w szkole:
- Poszukiwanie drugiej połówki – przygotujcie średniej wielkości serca z papieru, a następnie przetnijcie je na pół. Na jednej połówce napiszcie działanie matematyczne, a na drugiej jego wynik. Każde dziecko otrzymuje jedną połówkę i poszukuje drugiej, pasującej. Przy okazji uczniowie ćwiczą umiejętności matematyczne. Zabawa może toczyć się przy muzyce.
- Serce pełne miłości – każdemu dziecku nakleja się na plecach duże serduszko z papieru, a następnie wszyscy nawzajem piszą sobie na nich coś miłego.
- Konkurs na lepienie serca z masy solnej,
- Taniec z balonami – pomiędzy tańczącą parą umieszcza się balon, a zadaniem tancerzy jest takie poruszanie się po parkiecie, aby balon nie wypadł.
- Poszukiwanie walentynki – w jakimś miejscu w klasie należy ukryć wycięte z czerwonego papieru serce, którego uczniowie następnie będą poszukiwać. Kto pierwszy je odnajdzie, ten wygrywa.
Sprawdź: Najpiękniejsze piosenki na walentynki 2023 [teksty]
Walentynki w szkole – upominki
Z okazji walentynek można ustalić z uczniami, że wymienią się nawzajem drobnymi upominkami. Najlepiej aby nawiązywały one w jakiś sposób tematycznie do tego święta. Mogą to być np. lizaki w kształcie serca lub walentynkowe ciasteczka. Dobrym pomysłem mogą być także małe pluszaki czy czerwone poduszeczki w kształcie serca. Jeśli klasa dysponuje nieco większym budżetem można kupić dla chłopców breloczki, a dla dziewczynek – bransoletki.
Zobacz też: