Szpital kupił wannę do rodzenia za blisko 45 tys. zł. W ciągu dwóch lat nie odbył się w niej żaden poród

W 2017 roku do wojewódzkiego szpitala w Krośnie zakupiono wannę do porodów w wodzie, która kosztowała prawie 45 tys. zł. Choć minęły ponad dwa lata,  w tej wannie nie urodziło się żadne dziecko. Placówka wyjaśnia, że jest to związane z brakiem odpowiednich szkoleń dla personelu.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • W 2017 roku w szpitalu w Krośnie postawiono specjalistyczną wannę do porodów w wodzie. Kosztowała prawie 45 tys. zł.
  • Choć minęły ponad dwa lata, w wannie tej nie odbył się ani jeden poród.
  • Szpital wyjaśnia, że jest to spowodowane brakiem odpowiednich szkoleń dla personelu.

“Skok cywilizacyjny” się nie dokonał. Kobiety chcą korzystać z wanny do porodów, ale nie mogą

Pod koniec 2017 roku, w ramach projektu “Mama i dziecko”. w  Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie przeprowadzono remont i modernizację Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Inwestycja była warta prawie 20 milionów złotych, a część kosztów pokryła Unia Europejska. W ramach unowocześniania tej części szpitala zakupiono m.in. specjalistyczną wannę do porodów w wodzie za 44 496 zł. Mówiono wówczas, że to “skok cywilizacyjny” i zapowiadano, że niedługiej przyszłości mieszkanki Krosna i okolic będą mogły rodzić w wannie.

Choć od inwestycji minęły ponad dwa lata, w szpitalu w Krośnie nie odbył się żaden poród w wodzie. Portal Krosno24.pl zapytał miejscowe mamy, czy gdyby miały taką możliwość, to rodziłyby w wodzie. Okazuje się, że chętnych nie brakuje.

Jeśli byłaby taka opcja, gdy rodziłam, na pewno bym z niej skorzystała. Prysznic dawał trochę ulgi, to może w wannie byłoby lżej – komentowały panie na Facebooku.

Wanna do porodów służy tylko do uśmierzania bólu. Personel czeka na szkolenia

Choć od 2017 roku w krośnieńskim szpitalu urodziło się ponad dwa tysiące dzieci, żadna z mam nie urodziła w wannie. Dlaczego? Przyczyną jest brak szkoleń dla personelu. Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, które powinno określić podstawę programową takich szkoleń, nie zrobiło tego w ciągu ostatnich lat, dlatego niewykwalifikowany pod tym kątem personel szpitalny nie może pozwolić na porody w wodzie. Placówka wyjaśnia, że ciężarne kobiety mogą korzystać z wanny, żeby łagodzić w niej bóle porodowe. Jeżeli jednak któraś z nich zaczęłaby rodzić w trakcie zabiegu, z wanny należałoby spuścić wodę.

Krośnieński szpital na bieżąco monitoruje ofertę szkoleniową w oczekiwaniu na odpowiedni kurs w tym zakresie. Istotnym jest również brak wysoko przeszkolonych specjalistów na rynku pracy, którzy by mogli podjąć się tego typu porodów. Problem dotyczy również okolicznych szpitali. – w rozmowie z Krosno24.pl wyjaśniła Dorota Kostrzewa, naczelna położna szpitala w Krośnie.

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo