Poród francuski – co to jest i na czym polega?

Poród francuski po raz pierwszy przeprowadzono w Polsce 7 marca 2020 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Wcześniej był on wykonywany w placówkach na terenie Francji oraz Izraela. Metoda ta znajduje się obecnie na etapie testowania i obserwacji, lecz lekarze oraz położni wiążą z nią spore nadzieje. W jaki sposób są przeprowadzane porody francuskie, czym różnią się od innych metod, a także jakie wiążą się z nimi zalety oraz przeciwwskazania. Na każde z tych pytań odpowiadamy w artykule.

Poród francuski – co to jest i na czym polega?

Co to jest poród francuski?

Porody francuskie to nowoczesna metoda rodzenia, której angielska nazwa to FAUCS (French AmbUlatory Cesarean Section). Stanowi pośrednie rozwiązanie pomiędzy cesarskim cięciem, a naturalnym porodem. Inne nazwy tej metody to poród brzuszny lub poród FAUCS. Rodzenie w ten sposób wiąże się przede wszystkim ze znacznie mniejszym ryzykiem powikłań pooperacyjnych w porównaniu do tradycyjnego cesarskiego cięcia.
Zabieg jest bezpieczniejszy zarówno dla matki, jak i dziecka. Kobieta może już kilka godzin po porodzie spożywać posiłki oraz powrócić do codziennej aktywności. Nie ma również żadnych przeciwwskazań, aby zajmowała się noworodkiem i karmiła piersią. Szpital może opuścić bezpiecznie już po 48 godzinach po porodzie.

Na czym polegają porody francuskie?

Metoda FAUCS polega na nacięciu przez lekarza powłok brzusznych kobiety. W odróżnieniu od klasycznej cesarki, w tym przypadku istnieje możliwość dotarcia do macicy bez konieczności otwierania jamy otrzewnowej. Nie ma potrzeby mocnego nacinania macicy, jak ma to miejsce w trakcie klasycznego cesarskiego cięcia. Wszystko dzięki temu, że poród odbywa się z wykorzystaniem fizjologicznych mechanizmów ciała kobiety.
Francuskie cięcie cesarskie opiera się na wypychaniu dziecka z dróg rodnych w procesie naturalnego parcia. Rodząca otrzymuje w tym celu od lekarza specjalny ustnik, który wyglądem przypomina gwizdek. Jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu dowiaduje się, w jaki sposób prawidłowo go używać. Ustnik ma doprowadzić do intensywnej pracy mięśni tłoczni brzusznej oraz przepony. Dzięki temu poród brzuszny umożliwia wydostanie się główki dziecka z macicy siłami natury. Francuskie cesarskie nie wymaga stosowania silnego znieczulenia – wystarczające jest znieczulenie zewnątrzoponowe.

Lekarze podczas zabiegu odchylają pęcherz moczowy i mięśnie w celu nacięcia macicy. Wymaga to odpowiedniej współpracy z kobietą, a także dużej precyzji, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia noworodka lub narządów rodnych kobiety. Profesjonalnie przeprowadzony zabieg nie naraża na niebezpieczeństwo, a rodząca nie musi obawiać się niepłodności po porodzie. Operacja jest jednak czasochłonna. Francuski poród można wykonać jedynie u tych kobiet, które decydują się na planowe rodzenie. Nie jest natomiast wskazany w przypadku zagrożenia życia matki lub dziecka.

Poród francuski a inne metody porodu

Francuskie cesarskie cięcie w porównaniu do cesarskiego cięcia jest znacznie mniej inwazyjne i w mniejszym stopniu naraża na powikłania. Kobieta szybciej wraca do pełni dyspozycji i może zająć się dzieckiem. Nie musi również przyjmować silnego znieczulenia.
Niestety w całej Europie kobiety zbyt często poddają się rodzeniu metodą cesarskiego cięcia. Skłaniają ich do tego obawy przed silnym bólem i długim czasem naturalnego porodu. W ten sposób narażają się na poważne ryzyko powikłań pooperacyjnych, w tym niepłodność, a także negatywne konsekwencje zdrowotne u dziecka, które może być bardziej narażone na takie choroby jak m.in. astma oskrzelowa, cukrzyca czy schorzenia tarczycy.

Rodzice pytają o poród francuski

Odpowiadamy krótko na pytania, które pojawiają się w głowach rodziców rozważających francuski poród.

1. Poród francuski – na czym polega?

Francuski poród jest pośrednią metodą pomiędzy naturalnym rodzeniem a cesarskim cięciem. Polega na wykorzystaniu fizjologicznych odruchów rodzenia kobiety, dzięki czemu dziecko może zostać przepchnięte przez jej kanały rodne. Podczas zabiegu wykonuje się jedynie niewielkie nacięcie brzucha i macicy.

2. Czy metoda FAUCS jest bezpieczna?

Poród francuski jest stosunkowo bezpieczną metodą, pod warunkiem przeprowadzenia go przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza. Ryzyko uszkodzenia narządów rodnych kobiety, niepłodności czy innych powikłań pooperacyjnych jest niewielkie.

3. Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia porodu francuskiego?
Francuski poród nie powinien być przeprowadzany w przypadku konieczności nagłego, nieplanowego porodu, w sytuacji zagrożenia życia matki lub dziecka.

4. Czy poród francuski jest bolesny?

Poród odbywa się pod znieczuleniem. Jest znacznie mniej bolesny w porównaniu do rodzenia metodą naturalną.

5. Po jakim czasie kobieta może wyjść ze szpitala po francuskim porodzie?

Może opuścić szpital już po 48 godzinach po zabiegu. Nie musi czekać z opieką nad dzieckiem, karmieniem go czy podejmowaniem codziennych zajęć.

6. Poród francuski a cesarka?

Francuski poród jest znacznie bezpieczniejszy i mniej inwazyjny w porównaniu do cesarskiego cięcia. Naraża kobietę na znacznie mniejsze ryzyko powikłań.

Dodaj komentarz

Finanse Newsy
Zasiłki macierzyńskie spadły nawet o kilka tysięcy złotych! Czy tarcza antykryzysowa szkodzi matkom?
Po tym, jak przyjęto tarczę antykryzysową, niektórym matkom drastycznie spadł zasiłek macierzyński. Na forach internetowych pojawiły się głosy kobiet, które tracą nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. ZUS zasłania się przepisami
Czytaj dalej
Newsy
Szpital kupił wannę do rodzenia za blisko 45 tys. zł. W ciągu dwóch lat nie odbył się w niej żaden poród
W 2017 roku do wojewódzkiego szpitala w Krośnie zakupiono wannę do porodów w wodzie, która kosztowała prawie 45 tys. zł. Choć minęły ponad dwa lata,  w tej wannie nie urodziło się
Czytaj dalej
Poród
Poród: Oczekiwania a rzeczywistość. Co najczęściej zaskakuje przyszłą mamę?
Oczekiwanie na poród z pewnością jest ekscytującym, ale również i stresującym przeżyciem - szczególnie, jeśli czekasz na pojawienie się na świecie swojego pierwszego dziecka. Nie każda przyszła mama ma w
Czytaj dalej
Cesarskie cięcie
Wskazania do CC: Jakie są najczęstsze powody cesarskiego cięcia?
Już niemal 45% porodów w Polsce kończy się cesarskim cięciem. To zdecydowanie więcej, niż wynikałoby z częstotliwości występowania wskazań do CC. Jakie są wskazania do cesarki według najnowszych rekomendacji ginekologicznych? Wskazania do
Czytaj dalej
Poród
Poród chłopca boli bardziej niż dziewczynki? Naukowcy potwierdzają wpływ płci dziecka na przebieg porodu
Obawy przed bólem porodowym towarzyszą niemal każdej przyszłej mamie. Szczególnie, jeśli ma rodzić po raz pierwszy. Istnieje wiele przeświadczeń i mitów dotyczących tego, co wpływa na ból porodowy. Naukowcy sprawdzili,
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Poród naturalny
Nietrzymanie moczu po porodzie [przyczyny, leczenie, ćwiczenia]
Badania Międzynarodowego Towarzystwa ds. Kontynencji (ang. International Continence Society – ICS) wskazują, że na nietrzymanie moczu po ciąży skarży się od 15 do nawet 30% kobiet. Prawdopodobnie jednak problem z
Czytaj dalej