W poniedziałek 6 grudnia rozpoczęły się zmagania uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Po raz pierwszy mieli okazję przystąpić do próbnych egzaminów i przekonać się, co czeka ich już za kilka miesięcy. Na pierwszy ogień oczywiście test z języka polskiego. W kolejnych dniach królowa nauk, czyli matematyka, a na koniec język obcy. Jak poszedł próbny egzamin ósmoklasisty z polskiego Operon? Jakie tematy się pojawiły?
Próbne egzaminy ósmoklasisty z Operonem
6 grudnia, w poniedziałek, uczniowie klas ósmych rozpoczęli zmagania z pierwszą w tym roku serią egzaminów próbnych. Arkusze, które otrzymali dziś o 9:00 rano, przygotowało wydawnictwo Operon. Na początek zmierzyli się z językiem polskim. Kolejnego dnia czeka ich test z matematyki, a następnie język obcy. Właściwe egzaminy zostaną przeprowadzone w tej samej kolejności. Próbne testy to jedna z najlepszych metod weryfikacji wiedzy i sprawdzenia, co jeszcze wymaga powtórek. W aktualnym roku szkolnym ósmoklasiści po raz pierwszy mieli okazję dowiedzieć się, co czeka ich już za kilka miesięcy, w maju.
Próbny egzamin ósmoklasisty z Operonem grudzień 2021:
- 6 grudnia – język polski,
- 7 grudnia – matematyka,
- 8 grudnia – język obcy.
Ósmoklasistów w wielu szkołach w Polsce czekają jeszcze 2 dni wytężonej pracy nad arkuszami egzaminacyjnymi. Jak im poszło podczas dzisiejszych zmagań?
Sprawdź też: Nauczanie zdalne grudzień 2021: “Nasze nastawienie się zmienia”
Próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego Operon. Jak poszedł?
Niestety w tym roku, prawdopodobnie z powodu pandemii i zmiennego trybu prowadzenia zajęć w szkole, wydawnictwo Operon nie zdecydowało się na publikację arkusza na swojej stronie internetowej, tak jak to było w poprzednich latach. Decyzja ta była zapewne podyktowana faktem, że każda z klas ósmych lub cała placówka może właściwie z dnia na dzień trafić na kwarantannę i rozpocząć nauczanie zdalne. W takiej sytuacji egzamin oczywiście nie może się odbyć, ale ponieważ nie będzie powszechnie dostępny, dyrektor będzie mogł postanowić, że zostanie on przeprowadzony w późniejszym terminie.
Nie wiadomo jednak, czy tak rzeczywiście będzie i czy w ogóle jest to możliwe. Sporo informacji dotyczących zagadnień, które pojawiły się na egzaminie, już jest dostępna w internecie. Z pewnością większość ósmoklasistów już zdążyła się z nimi zapoznać. Jak wynika z doniesień, jednym z zadań w części pisemnej była rozprawka, w której należało odpowiedzieć na pytanie, czy są bohaterowie literaccy warci zapamiętania, odwołując się do lektury obowiązkowej. Oprócz tego uczniowie dostali do analizy fragment noweli pt. „Latarnik” Henryka Sienkiewicza i zostali także zapytani o środki stylistyczne w jednym z trenów Jana Kochanowskiego.
Już jutro zmierzą się z królową nauk, czyli matematyką. Dla sporej grupy ósmoklasistów to właśnie ona budzi największy stres. Rezultaty swojej pracy poznają zapewne w ciągu najbliższych tygodni.
Zobacz też: Lektury do egzaminu ósmoklasisty. Które lektury są obowiązkowe 2021/2022?
Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2022?
Chociaż początkowo egzamin ósmoklasisty miał być przeprowadzany w kwietniu, z powodu pandemii już trzeci rok z rzędu termin zostaje przeniesiony na późniejszy miesiąc. Przedstawiony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki harmonogram na rok szkolny 2021/2022 egzamin informuje, że egzaminy dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych odbędą się pod koniec maja. Dokładnie w dniach 24-26 maja 2022. Na gruntowne przygotowania i powtórki materiału zostało więc jeszcze ponad pięć miesięcy.
Termin egzaminów ósmoklasisty 2021/2022
- 24 maja 2022 rok – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego;
- 25 maja 2022 rok – egzamin ósmoklasisty z matematyki;
- 26 maja 2022 rok – egzamin ósmoklasisty z języka obcego.
Sprawdź też: